Gry  / Recenzja

Polacy zaliczają ogromną wpadkę. Ich pierwsza gra na PlayStation 4 po prostu nie działa

Bloober Team znalazł odpowiedni moment, aby wydać swoje najnowsze dzieło. Biblioteka gier na PlayStation 4 wciąż jeszcze nie jest zbyt obfita, natomiast rewelacyjne produkcje niezależne pokazały, że doskonale odnajdują się na konsoli Sony. Niestety, wszyscy ci, którzy kupili Basement Crawl, muszą czuć się nabici w butelkę.

Wyobraźcie sobie, że kupujecie grę za 10 dolarów, w którą nawet nie możecie zagrać. Basement Crawl w dniu premiery jest zupełnie niegrywalne, kiedy przyjdzie nam mówić o trybie wieloosobowym za pomocą sieci. Po wybraniu opcji ”globalny multiplayer” wyświetla nam się lista kilku bądź kilkunastu rozgrywek, do których możemy dołączyć. Niestety, podłączanie trwa wieczność i nigdy nie kończy się pomyślnie. Gra nie jest w stanie rozpocząć sieciowego meczu, niezależnie od długich minut spędzonych na zgrzytaniu zębami. Południe, wieczór i środek nocy – Basement Crawl ani razu nie pozwolił mi na rozegranie internetowej sesji, zmuszając do lokalnej zabawy z tym, kogo aktualnie udało mi się złapać i wepchnąć mu kontroler w dłonie.

basement crawl 3

Problem jest o tyle bardziej paskudny, że Basement Crawl to w gruncie rzeczy gra typowo sieciowa. Hybryda horroru i bombermana jest nastawiona na rywalizację do ośmiu graczy, którzy jednocześnie podkładają przeciwko sobie pułapki – drużynowo bądź w klasycznym trybie deathmatch. Twórcy nie zaoferowali żadnego samouczka ani nawet najbardziej mizernej kampanii dla jednego gracza. Lokalny oraz sieciowy multiplayer – między tym kazał mi wybierać Basement Crawl, nie licząc skromnych opcji. Szkoda tylko, że w pierwszy tryb nikt nie chciał ze mną zagrać na dłużej, w drugi z kolei – nie mogłem ja sam, ze względu na trwające w nieskończoność nawiązywanie połączenia. Zrezygnowany, zacząłem szukać odpowiedzi w sieci.

basement crawl nie działa 1

Na oficjalnym blogu PlayStation okazało się, że nie tylko ja mam ten problem. Gracze narzekający na Basement Crawl również nie mogli wziąć udziału w internetowych zmaganiach. Napis „oczekiwanie na rozpoczęcie gry…” torturował wielu posiadaczy PlayStation 4. Przedstawiciel Bloober Team starał się gasić sieciowe pożary, przepraszając i informując o tym, że doskonale zdają sobie sprawę z błędów oraz pracują nad ich wyeliminowaniem. Przy okazji Marc Colhoun, przedstawiciel firmy, zarzekał się, że awaria jest dla nich takim samym zaskoczeniem, co dla pierwszych graczy, którzy oddali polskiemu studiu swoje pieniądze. Wszakże ich wewnętrzne testy, a także testy Sony, nie wykazały żadnych błędów.

basement crawl nie działa 6

Problem polega na tym, że ten konkretny błąd, polegający na niemożności uczestniczenia w internetowej sesji, tak naprawdę jest gwoździem do trumny dla całej produkcji. Basement Crawl jest nastawione na rozgrywkę wieloosobową, to jej sedno, to esencja tego tytułu. Rozumiem, że serwery Origina mogą dostać czkawki, kiedy nowy Battlefield ma swoją premiere, choć również zasługuje to na soczysty komentarz. Co dopiero pisać o grze małego studia, której data premiery była kilkukrotnie przesuwana.

Na ten moment Basement Crawl sprawia wrażenie produkcji wysoce niedopracowanej. To i tak delikatne określenie. Podczas sesji 1 na 1 boleśnie odczułem, jak skromna w swojej formie jest to gra. Zaledwie cztery postacie do wyboru, samouczek w formie dwóch prostych slajdów czy brak możliwości skonfigurowania kontrolera dają się we znaki podczas próby zabawy. Najgorsze w tym wszystkim jest jednak to, że Basement Crawl naprawdę przejawia potencjał, aby być udaną, szybką, intensywną grą nastawioną na krótkie, internetowe sesje dla rozluźnienia. Perspektywa ośmiu rywalizujących ze sobą graczy, którzy zbierają „power-upy”, podkładają bomby i korzystają z umiejętności specjalnych jest naprawdę interesująca. Niestety, pełnego potencjału tej gry nie dali mi sprawdzić sami twórcy.

basement crawl nie działa 4

Jako, że Bloober Team to firma z Polski, której A-MEN na PS Vitę przypadło mi do gustu, postanowiłem dać im szansę, wracając do testów Final Fantasy XIV: A Realm Reborn. Niestety, nawet po 24 godzinach od pierwszego uruchomienia Basement Crawl oraz po niemal dwóch dniach dostępności tego tytułu w PS Network, wciąż nie mogę skorzystać z opcji multiplayer. Oczywiście nie tylko ja. Basement Crawl jest w tym momencie najniżej ocenioną grą w PSN dla PlayStation 4. Polski tytuł może pochwalić się zaledwie trzema gwiazdkami. To bardzo wstydliwe osiągnięcie. Tutaj naprawdę trzeba się postarać, aby dostać mniej, niż 4 gwiazdy. Polakom się udało. Nie jest to jednak powód do chluby.

Basement Crawl kosztuje na ten moment nieco ponad 40 złotych. Jeżeli zastanawiacie się, czy nie wesprzeć Polaków, z bólem serca tego odradzam. Bloober Team wydał produkt niedopracowany, skromny i pełen błędów, nawet po zainstalowaniu aktualizacji. Pomimo przesunięcia premiery, dodatkowe dni nie wystarczyły, aby wyeliminować fundamentalne błędy. Szkoda, na Basement Crawl naprawdę czekałem. Tytuł znalazł się nawet na mojej prywatnej liście najciekawszych polskich gier, które zadebiutują w najbliższym czasie. Póki co mamy do czynienia z ogromnym rozczarowaniem.

AKTUALIZACJA

Bloober Team, studio odpowiedzialne za Basement Crawl, wystosowało oficjalny komunikat w sprawie problemów:

Na początku, dziękujemy graczom i dziennikarzom za wsparcie i zaufanie oraz wspólne testowanie gry. Dziękujemy również wszystkim osobom, które zdecydowały się grę zakupić w dzień premiery. Otrzymaliśmy bardzo wiele wiadomości mówiących o problemach i błędach występujących w trybie sieciowym, część z nich uniemożliwia rozgrywkę. Od pojawienia się pierwszych informacji dajemy z siebie wszystko by sytuację zmienić, co za tym idzie pracujemy nad aktualizacją, która błędy wyeliminuje. Zapoznaliśmy się również z wszelkimi sugestiami i propozycjami nadesłanymi przez graczy, postaramy się systematycznie wprowadzać je w życie. Liczymy na wasz feedback.
Aby ułatwić wam sprawę utworzyliśmy maila, na który możecie wysyłać listy błędów, swoje sugestie i propozycje dotyczące gry.

support@basementcrawl.com

O wszystkich wprowadzonych zmianach będziemy na bieżąco informować. Dziękujemy za cierpliwość i jeszcze raz przepraszamy za zaistniałą sytuację.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst