Tech  / Artykuł

Dassault Systèmes wykorzystuje pełnię mocy profesjonalnych kart graficznych AMD FirePro

Od trzech dekad firma Dassault Systèmes (DS) jest światowym liderem w dziedzinie grafiki 3D i rozwiązań do zarządzania cyklem życia produktu. Produkty DS SolidWorks, CATIA, SIMULIA, DELMIA czy ENOVIA umożliwiają inżynierom i projektantom z branży przemysłowej cyfrowo definiować i przeprowadzać symulację produktów, procesów i zasobów.

Aplikacje Dassault Systèmes pomagają klientom szybko wprowadzić na rynek nowe, innowacyjne produkty. Przyjęło się, że trójwymiarowa grafika stała się uniwersalnym językiem komunikowania zarówno dla firm jak i konsumentów. Dassault Systèmes wykorzystuje najnowsze osiągnięcia w dziedzinie sprzętu komputerowego, aby zapewnić swoim klientom wysoką wydajność i produktywność. Szczególną rolę odgrywa akceleracja zapewniana przez rodzinę profesjonalnych kart graficznych AMD FirePro™.

Zdaniem Christophe Delattre z zespołu DS Research and Development (R & D) w Paryżu: „Potężna karta graficzna jest niezbędna podczas obsługi dużych zbiorów danych w aplikacjach takich jak CATIA. Kluczowe jest uzyskanie tego, co najlepsze z oprogramowania zapewniając najlepszą grafikę 3D w czasie rzeczywistym. W zespole R&D regularnie przeprowadzamy testy kompatybilności z naszym oprogramowaniem na różnych konfiguracjach sprzętowych. Z jednej strony staramy się zweryfikować to, czy sprzęt może wspierać nasze oprogramowanie, z drugiej natomiast chcemy również wiedzieć czy nasze oprogramowanie jest zaprojektowane tak, aby w pełni korzystać z tego co dostarcza sprzęt. W związku z tym jesteśmy szczególnie zainteresowani rozwojem kart graficznych.”

Dassault Systèmes 1

Do testów zgodności zespół badawczy Dassault Systèmes wykorzystuje pewne ulubione projekty.

Są to bardzo duże zestawy danych składające się z od jednego do pięciu milionów wielokątów. Zespół badawczy załadował je ostatnio zarówno do programu CATIAV5 jak i CATIAV6 i obsługiwał na sześciu ekranach jednocześnie.

Werdykt? Według Christopha, który prowadzi zespół badawczy wizualizacji Dassault Systèmes, podłączenie konfiguracji sześciu monitorów nie jest niczym trudnym. „Wkładamy kartę graficzną do stacji roboczej z systemem Windows® 7. Podłączamy sześć monitorów LCD HD (o rozdzielczości 1920x1200) i ustawiamy konfigurację obrazu za pomocą oprogramowania AMD Catalyst™. Rozpoczęliśmy z programem CATIA i wszystko działało bez problemu.”

Christophe skomentował również możliwości testowanej karty graficznej AMD FirePro™ V9800: „W programie CAD posiadanie jednolitego obrazu jest naprawdę ważne. Obecnie profesjonalna karta graficzna AMD FirePro™ V9800 wyprzedza swoje czasy i nie możemy się już doczekać funkcji „przenikania krawędzi” w nadchodzącej wersji technologii AMD Eyefinity. Będziemy wtedy mogli zbudować z kilku projektorów HD dużą ścianę wyświetlającą. Czekamy również aż producenci monitorów LCD wprowadzą bez-ramkowe modele.”

Dassault Systèmes 2

Profesjonalne karty graficzne AMD FirePro™ umożliwiają proste podłączenie i obsługę.

Kontrastuje to z kosztami klastra PC, który byłby w tej sytuacji normalnym wymogiem, aby obsłużyć kilka monitorów. Rozwiązanie to również wymagałoby dodatkowych umiejętności informatycznych.

„Możliwość obsługi systemu z 6 wyświetlaczami przez jeden produkt jest zdecydowanie właściwym kierunkiem. To niezwykłe, że jedna karta graficzna może obsłużyć zarówno jeden projektor wysokiej rozdzielczości jak i całą, wielką ścianę czy nawet pomieszczenie wyświetlaczy wraz z dźwiękiem stereo.” powiedział Christophe.

Jerome Maillot, pełniący funkcję Senior Managera dodał poza tym: „Możliwość obsługi sześciu wyjść monitorów i w ten sposób otrzymanie tak dużego obrazu w wysokiej rozdzielczości jest ogromnym krokiem naprzód na gruncie współpracy inżynieryjnej. Uzyskanie modelu 3D w pełnej skali oraz znaczne obniżenie kosztów w tym samym czasie brzmi jak marzenie, ale to już rzeczywistość. To jasne, że profesjonalne karty graficzne AMD FirePro™ V9800 zapewniają tak wysoki poziom technologiczny, jakiego oczekuje Dassault Systèmes.”

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst