Tech  / News

TVP Polonia raczej wypadnie z multipleksu, aby zrobić miejsce dla... TV Trwam

Powoli klaruje się sytuacja wokół cyfrowej telewizji naziemnej. Na szczęście TVP będzie się starać, aby w DVB-T pozostały kanały HD. Jednak przynajmniej jednego kanału z portfolio Telewizji Polskiej zabraknie, wszystko w celu zapewnienia miejsca dla TV Trwam i innych nowych stacji.

Walka o miejsce dla TV Trwam trwała długo, po wygranym konkursie Fundacja Lux Veritatis starała się o jak najszybsze nadawanie na cyfrowej telewizji naziemnej. Wiemy już, że dzięki porozumieniu z TVP już 15 lutego stacja o charakterze religijnym trafi do wszystkich zainteresowanych za pośrednictwem DVB-T. Chwile później w eterze pojawią się inne kanały.

To oznacza, że Telewizja Polska musi pożegnać się z pierwszym multipleksem do 27 kwietnia 2014 i pozostać jedynie na MUX 3, a ten nie jest z gumy.

Według informacji Satkuriera z DVB-T 15 kwietnia zniknie TVP 2 SD z MUX 1 oraz TVP Polonia z MUX 3. Natomiast po 27 kwietnia w MUX 3 mają znaleźć się TVP 1 HD , TVP 2 HD, TVP Regionalna, INFO, Kultura oraz Rozrywka. Wcześniej w Warszawie będą trwały testy czy uda się tyle kanałów pomieścić w jednym multipleksie bez znaczącego uszczerbku na jakości i czy znajdzie się jeszcze miejsce dla TVP Polonia.

tvp

Obecne decyzje TVP należy uznać, za jak najbardziej racjonalne. TVP Polonia to w końcu kanał adresowany dla Polaków mieszkających poza granicami Polski, a w kraju pełni raczej funkcję powtórkową. Najważniejsze jest też pozostawienie kanałów HD, pytanie jednak czy w przyszłości pomimo swojej nazwy nie będą oferowały marnej jakości obrazu.

Trudno jest też oszacować ile osób będzie miało problemy z dostępem do głównych kanałów Telewizji Polskiej. Oficjalnie przyjęte standardy DVB-T w Polsce nakreślały obowiązek wspierania kanałów HD przez odbiorniki. Ale w sprzedaży, zwłaszcza na Allegro znalazły się tunery i dekodery, które nie umożliwiają odbioru stacji w wysokiej rozdzielczości. Po 15 lutego dowiemy się jak bardzo potrzebne są kopie kanałów w wersji standardowej.

Szkoda, że od początku TVP dublowała stacje. W przeciwnym wypadku sytuacja od dawna byłaby już jasna dla użytkowników .

Zapowiedzi TVP pozwalają zachować optymizm, miliony gospodarstw wciąż pozostaną z dostępem chociaż do tej namiastki HD. Jednocześnie jestem przekonany, że to jeszcze nie koniec wielkiej cyfrowej odysei. Sam czekam na pierwsze poważne informacje o kolejnym multipleksie.

Zdjęcie six remote control pochodzi z serwisu Shutterstock.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst