RTV  / Felieton

W Polsce łatwiej obejrzeć Super Bowl niż mecz Ekstraklasy

W nocy z niedzieli na poniedziałek wielkie święto reklamy, czyli Super Bowl. Najważniejsza sportowa impreza Ameryki. Choć zasady tej gry wciąż są dla mnie niejasne, to sprawdziłem gdzie obejrzeć XLVII finał Super Bowl pomiędzy Seattle Seahawks, a Denver Broncos.

Dla amerykanów Super Bowl to sportowe święto, które w Polsce obserwujemy przez pryzmat zdjęć z występów artystycznych na serwisach plotkarskich oraz zestawieniu najlepszych reklam na stronach poświęconych marketingowi. Samo 60-minutowe spotkanie futbolu amerykańskiego w czterech aktach większości Polaków nie interesuje.

Całość jednak jest na tyle ciekawa, że postanowiłem sprawdzić, czy w Polsce istnieje możliwość zobaczenia finału rozgrywek. Okazało się, że jest to w sumie łatwiejsze niż obejrzenie finału pucharu polski w piłce nożnej, czy ligowego spotkania pomiędzy Legią i Wisłą Kraków.

super bowl 3

Po pierwsze, mecz będzie transmitowany na żywo przez polską telewizję. Widzowie Polsatu Sport HD zobaczą Super Bowl wraz z naszym rodzimym komentarzem. Specjaliści z Polsatu zapewne wyjaśnią wszystkie zawiłości w grze laikom. Stacja jest dostępna w Cyfrowym Polsacie oraz u większości operatorów kablowych. Jeśli chcemy oglądać ją w internecie, to niestety musimy kupić pakiet sportowy za 19,90 złotych w serwisie Ipla. Otrzymamy wtedy cały miesiąc 7 kanałów sportowych.

super bowl 2

Najlepszym sposobem, aby cieszyć się w pełni tym komercyjno-sportowym spektaklem jest jednak skorzystanie z NFL Game Pass. To dedykowany serwis oraz aplikacje mobilne umożliwiające oglądanie spotkań NFL poza granicami Stanów Zjednoczonych. Za dostęp do archiwów, meczu na żywo wraz z reklamami i częścią artystyczną, powtórkami i wszelkimi innymi dodatkami zapłacimy 8,99 dol. To nieco drożej niż za pakiet w Ipli, ale mamy pewność, że otrzymamy najwyższą jakość obrazu oraz iście amerykańskie widowisko.

Pobrałem już aplikację na iPada i skorzystałem z 5-minutowego okresu testowego. Aplikacja może do najładniejszych nie należy, ale jest naprawdę bogata w funkcje. Zresztą strona internetowa również ma szereg możliwości. Możemy wykupić dostęp na komputerze i cieszyć się zarówno meczem, jak i reklamami czy to przed monitorem, czy też po podłączeniu komputera do telewizora.

super bowl

Możemy też wyjść na piwo i obejrzeć spotkanie w którymś z lokali gastronomicznych. Na stronie NFL24 znajduje się cała lista punktów, w których nie tylko obejrzymy spotkanie, ale też będziemy mieli okazję spotkać się z polskimi graczami futbolu amerykańskiego.

A gdzie Liga Mistrzów i T-Mobile Ekstraklasa?

Amerykanie potrafią poradzić sobie z prawami do transmisji i zafundować zagranicznym widzom kosztowne, ale atrakcyjne rozwiązania. W Sieci i za pośrednictwem dedykowanych aplikacji bez trudu obejrzymy nie tylko Super Bowl i inne spotkania NFL, ale też MBL, NBA oraz NHL. Przy tym serwis sport.vod.pl, czy oferta sportowa Ipla są kpiną. W Sieci nie mamy szans na obejrzenie wszystkich spotkań piłkarskiej Ekstraklasy, nie wspominając o braku aplikacji na urządzenia mobilne.

Super Bowl już w niedzielny wieczór, a w przyszłym tygodniu rozpoczynają się zimowe igrzyska olimpijskie. Niestety, dostęp w Sieci do poczynań naszych sportowców w Soczi też nie będzie łatwy. Amerykanie chcą moje pieniądze za oglądanie ich reklam i wychodzi na to, że je dostaną. Polacy najwyraźniej nie chcą...

Zdjęcie Closeup of a man's hand holding a TV remote with a bowl pochodzi z serwisu shutterstock

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst