Sprzęt  / Artykuł

Samsung zapewnia, że nie wycofuje się z polskiego rynku laptopów, ale nie brzmi przy tym zbyt przekonująco

195 interakcji
dołącz do dyskusji

Informacja o rzekomym wycofaniu się Samsunga z rynku laptopów lub komputerów osobistych wraca jak bumerang. Tym razem rzecznik prasowy firmy dementuje informacje o wycofaniu się z polskiego rynku, ale w jego głosie słychać brak pewności.

Forsal poinformował, że dotarł do nieoficjalnych informacji na temat wycofania się Samsunga z polskiego rynku laptopów. Podobno decyzja ta została podjęta ze względu na silną konkurencję, którą Forsal określa mianem taniej chińszczyzny.

Pojawia się pytanie co kryje się pod tym określeniem. Czy tanią chińszczyzną ma być Lenovo, a może Asus? Uważam, że takie określenie zastosowane wobec rywali Samsunga byłoby nieuczciwe i nieuprzejme. Na rynku smartfonów i tabletów Samsung rzeczywiście musi konkurować z tzw. tanią chińszczyzną. Jednak wśród producentów laptopów na próżno szukać firm, które tak łatwo dałyby się zaszufladkować pod tym określeniem.

Forsal próbował zweryfikować informacje o rzekomym odpuszczeniu walki o polskich klientów przez Samsunga. Nie udało się to, gdyż docierano do sprzecznych informacji, które albo dementowały te rewelacje, albo dawały szansę na to, że są one w jakimś stopniu prawdziwe.

Niektóre osoby sugerowały, że Samsung zostanie w Polsce, ale będzie oferował jedynie laptopy w kanale premium.

laptop samsunga

Postanowiłem na własną rękę zweryfikować te informacje i zapytać u źródła.

Samsung nie wycofuje się z rynku laptopów. (...) jest jasne że te najtańsze laptopy to nie jest biznes marzeń i wszyscy o tym wiedzą, ale żadnych gwałtownych ruchów nie będzie - zapewniał Spider’s Web Jerzy Łabuda z Samsung Polska

Następnie zadzwoniłem do rzecznika prasowego Samsunga, Olafa Krynickiego. Który zaprzeczał doniesienia Forsal, ale... dość niepewnie. Nie był przekonujący w swojej wypowiedzi. Oto fragment naszej rozmowy:

Olaf Krynicki, Samsung Polska: Jeszcze jesteśmy i będziemy w 2014 roku na półkach w Polsce.

Mateusz Nowak, Spider’s Web: Czy to znaczy, że może pan zagwarantować, że do końca 2014 roku bez problemu kupimy laptopy Samsunga?

Olaf Krynicki, Samsung Polska: Nigdy nie wiadomo co się stanie do końca roku. Cały czas obserwujemy rynek i nie ukrywamy, że urządzenia mobilne stanowią trzon naszej działalności. Skupiamy się na tabletach i smartfonach, gdyż to one zawładną rynkiem. Jednak nie wycofujemy się z laptopów, komputery są potrzebne. Jeżeli kiedyś podejmiemy taką decyzję to wyraźnie ją zasygnalizujemy i wytłumaczymy nasze działania klientom.

Samsung zaprzecza, ale daje do zrozumienia, że w 2014 roku wiele może się wydarzyć

Galaxy Note 3 pismoodreczne

Wszystko wygląda na to, że na chwilę obecną Samsung rzeczywiście zamierza nadal handlować laptopami. Olaf Krynicki podczas naszej rozmowy kilkukrotnie podkreślał, że komputery i laptopy są potrzebne i to ważne dla producenta jak i klientów urządzenia. Jednak nie chciał zagwarantować, że do końca roku sytuacja nie ulegnie zmianie.

Aż się nie chce wierzyć, że taki gigant jak Samsung mógłby zrezygnować ze sprzedaży mobilnych komputerów osobistych w Polsce.

To może być ważny rok.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst