Spiders Web  / Artykuł

Ranking blogerów Kominka to jedyna udana próba definiowania topu polskiej blogosfery

144 interakcji
dołącz do dyskusji

Działalność samozwańczego króla polskiej blogosfery Tomka Tomczyka vel. Kominek można różnie oceniać, jednak jego doroczny ranking blogerów roku to najtrafniejsze, najbardziej wnikliwe i najlepiej uargumentowane zestawienie dot. blogosfery w Polsce. Właśnie pojawiła się najnowsza odsłona rankingu za 2013 r.

Rankingów blogerów nie brakuje. Nie było chyba w ostatnim czasie poważnego medium, które nie próbowałoby kategoryzować polskiej blogosfery na różne sposoby. Mieliśmy szacunkowe rankingi wg. zasięgu blogerów, opiniotwórczości blogerów, przychodów blogerów, potencjału blogerów, jednak bez wyjątku wszystkie z nich przyprawiały nas, aktywnych członków blogosfery, raczej o uśmiech politowania.

Bzdur w tych wszystkich rankingach było co niemiara. Mnie szczególnie irytują totalnie z czapy wzięte rankingi przychodów blogerów. One mijają się z prawdą w najbardziej oczywisty i absurdalny sposób, o czym doskonale wiedzą wszyscy ci, którzy w finansowych realiach blogosfery poruszają się na co dzień.

Równie irytujące bywają także rankingi opiniotwórczości blogerów, w których pojawiają się postaci będące de facto na totalnych obrzeżach polskiej blogosfery, a także rankingi zasięgu blogów (np. jak ten ostatni Megapanelu), które z profesjonalizmem mają tyle wspólnego co, eksperci zespołu posła Macierewicza.

Na tle tych żałosnych prób definiowania i kategoryzowania blogosfery, które niestety coraz częściej przedostają się do świadomości przeciętnego odbiorcy mediów, ranking Kominka jawi się jako jedyny głos rozsądku. To pewnie dlatego, że Kominek sam jest wewnątrz rodzimej blogosfery (niektórzy powiedzą, że w samym centrum), doskonale się po niej porusza i ma dobre rozeznanie co, kto, dlaczego i za ile.

Na szczęście jest bardzo dużo podmiotów, szczególnie po stronie agencji marketingowych/reklamowych/PR-owych, które to rozumieją i polegają właśnie na rankingu Kominka doradzając swoim klientom podejmowanie współpracy z odpowiednimi członkami polskiej blogosfery.

Właśnie pojawił się najnowszy ranking najbardziej wpływowych blogerów za rok 2013 r. wg Kominka i jak zwykle jest to celne zestawienie, które definiuje aktualny stan topu polskiej blogosfery i zachodzące w niej zmiany. Wszystkich - zarówno czytelników, jak i osoby po prostu zainteresowane fenomenem blogosfery w Polsce, a także przedstawicieli mediów oraz świata reklamy - odsyłam do niego.

To powinno być Wasze źródło danych dotyczących profesjonalnej polskiej blogosfery.

A wszystkim, którzy doszukiwaliby się tutaj jakieś prywaty (w rankingu Kominka po raz kolejny znajduję się także ja) odpowiem tak: każdy, kto choć trochę orientuje się w realiach blogosfery dobrze wie, że nie należę do haremu Kominka, a i sam Kominek ma raczej innych "ulubionych blogerów technologicznych...".

Tym bardziej więc należy docenić to, że mimo osobistych preferencji Kominek przygotowuje ranking w pełni obiektywnie.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst