Tech  / Artykuł

Paweł Nowak zarabiał na swojej książce o OS X nawet 15 tys. zł miesięcznie. Teraz rozdaje ją za darmo i… nadal jest zadowolony

112 interakcji
dołącz do dyskusji

Pawła Nowaka możecie kojarzyć z internetów. Prowadził swój blog o Apple, vlogował na YouTubie, a teraz zajmuje się m.in. startupem PressPad. Z Apple nadal łączy go wiele, wczoraj ujrzała światło dzienne kontynuacja książki "OS X Mountain Lion - Poradnik dla początkujących", która od lat jest dla Pawła stałym źródłem dochodu. Niemniej jednak teraz autor zdecydował się na rozdawanie jej za darmo.

Przyznam się, że gdy usłyszałem o tym, że Paweł Nowak postanowił udostępnić swoją książkę za darmo to przeczuwałem zupełnie inne powody takiego ruchu. Książka jest już na rynku od dawna, jak sama nazwa wskazuje dotyczy ona systemu w wersji Mountain Lion, więc podejrzewałem, że pozycja ta zaczęła umierać śmiercią naturalną. Przypuszczałem, że Paweł nie chciał, żeby jego dzieło zostało zapomniane, więc je delikatnie odkurzył i puścił w Sieć za darmo. Okazuje się, że byłem w wielkim błędzie.

Mateusz Nowak, Spider’s Web: Twój poradnik, można kupić w wersji papierowej na stronie poradnikiosx.pl, ale również udostępniasz za darmo ebooka w formacie PDF. Czy udostępnienie darmowego PDF-a jest formą skuteczną promocji papierowego wydania?

Paweł Nowak, Poradniki OS X oraz PressPad: Pierwsze wydanie papierowej książki pojawiło się w sprzedaży kilka lat temu (za czasów systemu 10.5). Aktualna wersja jest IV wydaniem, aktualizowanym do kolejnych systemów.

Jestem bardzo zadowolony z ruchu. Książkę w 30 godzin od publikacji pobrało ponad 3 tys. osób! Używaliśmy „pay with a tweet” wcześniej już w firmach, ale wyniki Poradników są bardzo, bardzo dobre.

Dzięki tej akcji o Twojej książce dowiedziało się sporo osób. Wiesz ile dokładnie?

Używając jakiegoś narzędzia online wyliczyłem, że sumarycznie informacja o książce dotarła do ok. 30 tys. osób na Twitterze i ponad 100 tys. osób na Facebooku. To są bardzo fajne liczby i kiedy rozmawiamy dalej co kilka sekund ktoś pobiera książkę.

poradnik osx za darmo

Ciekawym efektem ubocznym było zablokowanie mi linków na Dropboksie. Szczerze nie wiedziałem nawet że to jest możliwe, ale najwyraźniej po ok. 30 GB transferu wychodzącego Dropbox sobie przypomina o takim użytkowniku i wyłącz mu „tymczasowo” linki. Przerzuciłem plik z książką na Amazon S3 na nasz firmowy CDN. Na koniec miesiąca oddam firmie te $5 które wygeneruje w transferze (Amazon to niesamowite narzędzie).

Jak wyglądają wyniki pobrań darmowej wersji w porównaniu do statystyk zakupu papierowego wydania? I czy jesteś z nich zadowolony?

Jeśli chodzi o sprzedaż papierowego wydania to nigdy nie narzekałem. Od wielu lat książka stanowi miłe pasywne źródło przychodów. Kiedy jeszcze prowadziłem bloga pamiętam miesiące po 14-15 tys. złotych. Teraz to jest raczej ok. 2 tys. Dalej – wydanie tej książki samemu a nie przez wydawnictwo się już wielokrotnie zwróciło. Może to nie jest ścieżka dla każdego, ale miałem nieuczciwą przewagę prowadzenia bloga i spory zasięg w tym środowisku.

Jeszcze trochę danych dotyczących darmowego ebooka:
- 34 godziny
- 5,5 tys. unikalnych użytkowników
- 3,2 tys. udostępnień statusu na Twitterze (850) i Facebooku (2,2 tys) i tyle samo pobrań.

Konkretnej sprzedaży papieru nie udostępnię, ale to jest oczywiście bardzo dobry dzień. Ale szczerze moja motywacja tutaj to podzielenie się ze środowiskiem tą książką. Papier się będzie sprzedawał i tak, a teraz mam nadzieję nawet lepiej.

Dziękuję za rozmowę.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst