Oprogramowanie  / Recenzja

Zobacz jak będzie wyglądała nowa aplikacja desktopowa Spotify (i zainstaluj już dziś, jeśli Ci się podoba)

W dyskusji pod moim wczorajszym tekstem nt. debiutu konkurencyjnej w stosunku do Spotify usługi Beats Music, pojawił się link do najnowszej wersji desktopowej aplikacji Spotify zarówno dla Windowsa, jak i OS X. Zainstalowałem ją i widzę, że nowa aplikacja to zdecydowanie krok w plus, a jednocześnie odpowiedź na działania konkurencji.

Aplikacja oznaczona jako Spotify 0.9.8 jest nową wersją popularnego serwisu streamingowego, ale jak zawsze w przypadku szwedzkiego startupu, proces jej wdrażania jest bardzo powolny. Dzięki niejakiemu Javierowi Santosowi, nowe Spotify można sobie zainstalować już dziś…

Instrukcje jak to należy zrobić znajdziecie pod tym linkiem.

Dodam, że mnie się udało bez kombinacji, o których pisze Santos. Po prostu pobrałem nowy instalator, uruchomiłem go i bez problemu nowa wersja Spotify zastąpiła tę starą.

nowe spotify, ekran główny

Zmiany

Najbardziej widoczną zmianą w nowej wersji aplikacji Spotify jest ciemne tło. Wcześniej było szare, teraz jest czarne. Ten dość ryzykowany krok (projekty ciemnych aplikacji należą do najtrudniejszych) wyszedł Spotify całkiem nieźle.

nowe spotify, widok playera

Przede wszystkim aplikacja wygląda dużo bardziej nowocześnie niż poprzednio, a warto pamiętać, że gdy Spotify debiutował to mógł poszczycić się jedną z najładniejszych aplikacji (na pewno w wersji na OS X). Przez kolejne lata aplikacja nie była jednak gruntownie odświeżana i jej wygląd zwyczajnie się zestarzał.

nowe spotify, news

W nowej ciemnej wersji Spotify znów wygląda nowocześnie. Przy okazji tła zmieniono także przyciski nawigacyjne, które klimatem przypominają nieco stylistykę iOS.

Pod względem strukturalnym i nawigacyjnym Spotify się nie zmieniło. Wciąż mamy trzykolumnowy układ, w tym główną środkową kolumnę na wyszukiwanie i odkrywanie muzyki. Lewa i prawa kolumna służą jako elementy funkcyjne.

To właśnie środkową kolumnę rozwija Spotify. W nowej wersji pojawiła się opcja "news", gdzie prezentowane są informacje, wywiady oraz artykuły nt. muzyki. To chyba odpowiedź na to, co oferują konkurenci, którzy jak WiMP tworzą wręcz muzyczne magazyny połączone z usługą streamingu, czy jak Beats Music polegają na rekomendacji znanych osobistości w muzycznym światku.

nowe spotify, wywiad

Nowy wygląd mają także pozostałe elementy menu "browse" oraz "odkrywaj". Polecane playlisty, albumy i nowości prezentowane są teraz w formie stylowych prostokątów.

nowe spotify, prostokąty

Przyjemna ta aktualizacja, która zapewnia lepsze doznania wzrokowe dla korzystających ze Spotify. Zważywszy na to, że duża grupa użytkowników serwisów streamingowych spędza w aplikacjach mnóstwo czasu, takie miłe dla oka wizualne zmiany są wielce oczekiwane.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst