Tech  / Felieton

Google przepłaciło za firmę produkującą termostaty, ale liczy się programistyczne know-how

Google, Apple i kilku innych gigantów dokonuje przejęć kilkadziesiąt razy w roku. Tylko o kilku z nich jest jednak głośno. Tak jest w przypadku zakupu przez Google za 3,2 miliardy dolarów Nesta - firmy od inteligentnego termostatu.

Nest nie jest jakąś dużą spółką, ale ze względu na oryginalne wzornictwo i nietypowe produkty udało im się zwrócić na siebie uwagę. Firma w tej chwili w portfolio ma dwa ważne produkty - termostat, którym możemy sterować z poziomu smartfona lub tabletu oraz czujnik dymu również powiązany z urządzeniami mobilnymi. To dwa proste elementy pozwalające na lekkie „usmartowienie” naszego domu. Podobnie jak inne sprzęty do inteligentnego domu nie są to urządzenia tanie. Za nietuzinkowy termostat musimy zapłacić 249 dolarów, a za czujnik dymu 129 dolarów.

Spółka Nest Labs została założona przez Tony’ego Fadella, jednego z twórców iPoda i wieloletniego pracownika Apple. W firmie pracują też inni byli pracownicy z Cupertino m.in. Bryan James, ex-dyrektor oprogramowania iPoda. I to właśnie Apple był wymieniany przez dłuższy czas jako nabywca Nest Labs, tymczasem jak donosi Re/code jedynym poważnym rozmówcą przy zakupie był Google.

Google nabywa Nest za 3,2 miliardy dolarów. To kwota o ponad miliard dolarów więcej niż spółka miała być warta po zakończeniu drugiej rudny finansowania, która niedawno się rozpoczęła. Wydaje się jednak, że dla Google będzie to bardzo ciekawa inwestycja, o ile projekt nie zniknie gdzieś w bogatym portfolio wyszukiwarkowego giganta.

Dlaczego Google kupuje Nest Labs?

Odpowiedź kryje się w dwóch hasłach „Smart Home” oraz „Internet of Everything”. Internet rzeczy jest niewątpliwie przyszłością i jest on ściśle powiązany z inteligentnymi domami. Wkrótce wszystkie urządzenia jakie mamy w domu będą podłączone do Sieci i będą się ze sobą komunikować, a my będziemy mogli nimi wygodnie zarządzać z poziomu smartfona.

Jednocześnie nie sądzę by w dłuższej perspektywie sprzedaż urządzeń Nest była kontynuowana. Nie pojawią się też odpowiedniki z logiem Google’a. Jestem przekonany, że ekipa została przejęta ze względu na swoje programistyczne know-how i ta wiedza zostanie wykorzystana przy tworzeniu nowych usług, a nie konkretnych produktów.

Co z obecnymi użytkownikami Nest?

Na razie produkty Nest nadal będą dostępne w sprzedaży, a ich nabywcy mogą liczyć na pełne wsparcie i gwarancje. Na swojej stronie twórcy zapewniają dalszy rozwój aplikacji dla iOS. Zarzekają się też, że żadne dane obecnych klientów nie trafią w ręce Google.

Transakcja ta pokazuje, że świat Internetu odchodzi od komputera i „klasycznych” już urządzeń jak smartfony i tablety. Google coraz więcej uwagi poświęca samojezdnym pojazdom, Google Glass i innym projektom związanymi z Internetem rzeczy. Mam nadzieje, że mimo moich wątpliwości zobaczymy jeszcze urządzenia stworzone przez ekipę Nest Labs.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst