Tech  / News

Przekształcali wojskowe lotniska w publiczne porty lotnicze. Teraz zajmą się kontrolą bagażu pasażerów wylatujących z Krakowa

Krakowskie lotnisko prężnie się rozwija i właśnie podpisało umowę na nowy system transportu oraz kontroli bagażu rejestrowanego. Będzie to najnowocześniejszy system BHS w Polsce i jedno z pierwszych takich rozwiązań w Europie. Za wykonanie i wdrożenie systemu wielopoziomowej kontroli bagażu odpowie warszawska spółka Qumak S.A.

BHS czyli Baggage Handling System to system mający na celu przetransportowanie oraz sprawdzenie bagaży podróżnych. Walizka, którą oddajemy pracownikom lotniska podczas check-in to tzw. bagaż rejestrowany. Krakowskie lotnisko po wdrożeniu BHS zyska nową, specjalną sortownię odlotową oraz platformy służące do transportu bagażu przylotowego. Obecne przepisy zobowiązują port lotniczy do stosowania się do procedur EDS, czyli Explosive Detection System - systemu służącego do wykrywania materiałów wybuchowych w bagażach rejestrowanych.

W 2015 roku mają zakończyć się prace związane z wdrożeniem na krakowskim lotnisku najwyższego standardu i klasy urządzeń kontrolnych EDS.

Jest to tzw. Standard 3. Za montaż sprzętu, jego uruchomienie oraz przeszkolenie personelu odpowie warszawska spółka Qumak S.A. Firma ta ma wieloletnie doświadczenie we wdrażaniu zaawansowanych systemów informatycznych dla sektora publicznego. Qumak specjalizuje się również w realizacji projektów dotyczących inteligentnych systemów transportowych oraz infrastruktury lotniczej.

lotnisko bagaże

Warszawska spółka pracowała już przy przekształcaniu wojskowych lotnisk w Regionalne Porty Lotnicze dla Polskiej Agencji Żeglugi. Prace te obejmowały między innymi na zamontowaniu systemów oświetlenia nawigacyjnego i systemów nim sterujących. Qumak dla PAŻ wdrażał również systemy informacji lotniskowej FIS/FIDS, odprawy pasażerów, radionawigacji z radiokomunikacją oraz urządzenia BHS odpowiedzialne za transport bagażu.

Krakowskie lotnisko otrzyma system BHS jakiego nie ma w Polsce żaden port lotniczy.

Realizacja systemu BHS w Balicach to już kolejny projekt dla branży lotniskowej, w którym bierzemy udział. Obecność w tym przedsięwzięciu traktujemy jako potwierdzenie faktu, że nasze kompetencje są na rynku wysoko oceniane – mówi Paweł Jaguś, Prezes Zarządu Qumak S.A. Cieszy to tym bardziej, że rozwój działalności w segmencie infrastrukturalnym jest ważnym elementem w naszej strategii biznesowej – dodaje.

Prezes Kraków Airport, Jan Pamuła zapewnia, że nowy system odpowiedzialny za transport i kontrolę bagażu nie tylko zwiększy bezpieczeństwo, ale również korzystnie wpłynie na wydajność pracy lotniska, a co za tym idzie komfort podróżnych.

Wprowadzenie nowoczesnego systemu BHS pozwoli na bardziej efektywny proces obsługi naszych pasażerów. Dzięki zastosowanym technologiom bagaż będzie dostarczany jeszcze szybciej, co przełoży się na większą przepustowość terminalu pasażerskiego – podkreśla Jan Pamuła, Prezes Kraków Airport.

Umowa z warszawską spółką Qumak, która opiewa na kwotę 55,8 mln zł, związana jest z dalszą rozbudową portu lotniczego. Nowy terminal będzie czterokrotnie większy od obecnego i pozwoli na obsłużenie nawet 8 mln pasażerów w ciągu roku.

Zdjęcia Airplane at sunset - back lit oraz Conveyor belt in Stansted airport pochodzi z serwisu Shutterstock. 

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst