RTV  / Artykuł

W Polsce jest dobry serwis VOD, ale mało kto może go oglądać. Jest szansa na zmianę?

Amerykański oddział HBO poinformował, że w Stanach Zjednoczonych HBO GO wkrótce trafi na konsole Playstation 3 i 4. Być może usługa pojawi się także u naszych rodzimych graczy. Tylko że to nadal nic nie zmienia.

HBO GO to jeden z najciekawszych serwisów VOD na rynku, przynajmniej w polskim wydaniu. Wiele filmowych nowości, kilka klasyków i całkiem dobra rotacja tytułów. Do tego dochodzą genialne seriale, tuż po światowej premierze. Choć sam interfejs serwisu nie jest wspaniały i to zarówno w przeglądarce, smartfonie czy Smart TV, to przynajmniej można wybrać ścieżkę dźwiękową lub napisy. To wszystko sprawia, że sam chętnie z niego korzystam, mimo wciąż średniej jakości obrazu.

Dużą zaletą HBO GO jest dostępność tej usługi na wielu platformach. Choć sama strona internetowa często nie działa dobrze na Google Chrome, to z powodzeniem mogę korzystać z aplikacji na iOS. Są też wersje dla Windows Phone oraz systemu Android. Ponadto w Polsce możemy też skorzystać z wersji dla Smart TV od Samsunga i LG oraz w Netia Player. Całkiem sporo tego.

W Stanach Zjednoczonych jest jeszcze lepiej. Tam HBO GO wkrótce trafi na konsole Sony, a już jest dostępny na Xbox 360 i wkrótce powinien też pojawić się na Xbox One. Od czerwca 2013 jest też dostępny w set-top-boxie Apple TV i na wielu innych urządzeniach służących do odbioru telewizji.

hbo

Reasumując, HBO GO jest niemal powszechnie dostępny na każdym sprzęcie od smartfonów, po telewizory i w dodatku dotyczy to także naszego kraju, który z VOD jest raczej na bakier. Niestety HBO trzyma się kurczowo swojego modelu biznesowego.

Co z tego, że HBO GO jest wszędzie, jak nikt nie może go oglądać

Aby móc korzystać z usługi HBO GO trzeba mieć wykupiony pakiet HBO u operatora albo przynajmniej jakąś inną usługę, do której dany operator oferuje dostęp do HBO GO. Istnieją dostawcy Internetu i telewizji, u których wystarczy mieć jedynie dostęp do Sieci, aby skorzystać z opisywanego serwisu VOD. W innych przypadkach trzeba płacić dużo i często za to, czego wcale nie potrzebujemy.

Jestem ciekaw, kiedy HBO ugnie się wreszcie i zdecyduje się udostępnić swoją usługę niezależnie. Z pewnością samo HBO wyszłoby na tym całkiem nieźle, zwłaszcza, że dziś seriale HBO są bardzo chętnie piracone nawet w Stanach Zjednoczonych, właśnie ze względu na brak łatwo dostępnej, legalnej alternatywy.

Time Warner, póki może, stara się utrzymywać status quo. HBO wciąż napędza sprzedaż sieciom kablowym. HBO GO i kanały linearne są traktowane jako ekstra płatne treści premium. W momencie gdy Time Warner zacząłby oferować HBO bez pośredników, ci szybko by się zbuntowali i zagrozili wycofaniem kanałów ze swojej oferty.

Nie prędko uświadczymy HBO GO w wolnym dostępie, ale jednocześnie jestem przekonany, że wprowadzanie aplikacji do konsol, set-top-boksów i platform Smart TV nie jest przypadkowe. W tej chwili twórcy serwisu przygotowują sobie pewne zaplecze i w wypadku pogarszania się sytuacji na rynku płatnej telewizji oraz dalszych wzrostów Netfilxa, zmienią swój model biznesowy. Są na to gotowi w każdej chwili.

HBO GO to produkt jakich na polskim rynku VOD mało, ale przez archaiczny (choć sprawdzony) model biznesowy internauci sporo tracą.

Ja chętnie zapłaciłbym za dostęp do HBO GO porzucając ten pakiet w nc+. A wy?

Fot. Flickr

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst