Sprzęt / Recenzja

CES 2014: Galaxy Tab Pro, czyli jak Samsung w końcu zrobił dobrą modyfikację systemu - pierwsze wrażenia Spider's Web

Ewa Lalik, Las Vegas, CES 2014

Samsung na CES-ie 2014 pokazał kilka nowych tabletów z serii Ativ z Windowsem 8 oraz nowe Galaxy z Androidem, nazwane Tab Pro i Note Pro. Cechą wspólną tabletów Pro jest nowy ekran główny Magazine UX. Pierwszy raz od dłuższego czasu muszę przyznać, że Samsung w końcu zmodyfikował Androida w dobry, prosty i użyteczny sposób!

Tablety z serii Tab pojawią się trzy: 12,2-, 10,1- oraz 8,4-calowy. Całość uzupełni Note Pro z ekranem 12,2 cala. Wszystkie wyposażone zostaną w wyświetlacz o rozdzielczości  2560 x 1600 pikseli. Największe tablety będą mieć funkcję Multi Window, czyli możliwość podzielenia ekranu na cztery części i pracy na czterech aplikacjach jednocześnie.

DSC_0405

Wszystkie urządzenia będą miały możliwość włączenia interfejsu ekranu głównego o nazwie Magazine UX. Nakrywa on pulpit kalkową siatką widżetów i skrótów. Każdy kafelek, po przytrzymaniu dłużej palcem, można edytować – zmienić jego rozmiar, miejsce czy usunąć.

By dostać się do opcji edycji magazynowego ekranu wystarczy rozsunąć palce na zewnątrz. Z tego miejsca można dodawać nowe widżety/kafelki.

Najważniejsze, że całość – oprócz tego, że wygląda estetycznie – jest także funkcjonalna. W zależności od widżetu dostępne są dodatkowe funkcje – po tapnięciu rogu widżet obraca się wyświetlają więcej informacji, np. artykuł albo dalszą część listy. Widżety działają różnie, w zależności od typu – dostajemy więc listy ikon czy skrótów do dokumentów lub treści bezpośrednio z aplikacji. Domyślnie w trybie magazynowym na tablecie wyświetlają się trzy ekrany, ale można dodawać większą ich liczbę.

samsung-galaxy-pro (1)

Podobne rozwiązania opierające się na kafelkowym układzie treści już istnieją – wystarczy choćby wspomnieć Blinkfeed od HTC. Jednak to nie szkodzi. Samsung zmodyfikował i zaadaptował ten pomysł, tworząc całkiem funkcjonalne, przynajmniej po kilkunastu minutach używania, narzędzie.

Narzędzie, które na tabletach, zwłaszcza tych z większymi ekranami, ma sporo sensu. W końcu tablety to urządzenia stworzone przede wszystkim do konsumpcji treści. A co konsumuje się lepiej, niż magazyny?

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst