Tech  / Artykuł

AMD przyspieszy rozwój ekosystemu serwerowych za pomocą procesorów Opteron A1100

Firma AMD dodała kolejną, przełomową pozycję do swojej listy innowacji w dziedzinie technologii serwerowych. Firma zaprezentowała wszechstronną platformę rozwoju dla swojego pierwszego 64-bitowego procesora bazującego na architekturze ARM, który jest produkowany w 28-nanometrowym procesie technologicznym i jest jednocześnie pierwszym takim produktem od dostawcy rozwiązań serwerowych o tak ugruntowanej pozycji na rynku.

AMD ponadto ogłosiło bliską dostępność procesorów AMD Opteron Serii A1100, które bazują na architekturze ARM, oraz platformy deweloperskiej wraz z płytą testową i pełnym pakietem oprogramowania. Poza tym AMD ogłosiło również, że wesprze Open Compute Project nowym projektem mikro-serwera wykorzystującym procesor AMD Opteron Serii A, jako częścią specyfikacji wspólnego złącza dla płyt głównych nazywanej „Group Hug”.

Procesor AMD Opteron Serii A o kodowej nazwie „Seattle” będzie dostępny w tym kwartale wraz z platformą deweloperską, która sprawi, że opracowywanie oprogramowania dla debiutującego procesora ARM będzie szybkie i łatwe. AMD współpracuje z liderami branżowymi, żeby zapewnić potężny ekosystem 64-bitowego oprogramowania dla projektów bazujących na architekturze ARM – od kompilatorów i symulatorów, przez systemy monitorujące i nadzorujące działanie, systemy operacyjne, aż po aplikacje – ażeby spełnić wymogi kluczowych obciążeń roboczych w środowiskach zorientowanych na obsługę serwisów internetowych i centrów przechowywania danych.

ARM

Platforma deweloperska dla procesorów AMD Opteron Serii A będzie wsparta szerokim wachlarzem narzędzi i programów włączając w to środowisko uruchomieniowe UEFI oraz Linuksa w wersji Fedora Project, który jest rozwijaną przez społeczność dystrybucją sponsorowaną przez Red Hat.

„Potrzeby centrów danych się zmieniają. Podejście, że jedno rozwiązanie pasuje do wszystkiego, po prostu ogranicza efektywność i w rezultacie zwiększa koszty,” powiedział Suresh Gopalakrishnan, corporate vice president i general manager w AMD server business unit. „Nowy, bazujący na architekturze ARM procesor AMD Opteron Serii A wnosi do ekosystemu ARM portfolio możliwości i technologii dostawcy o ugruntowanej pozycji na rynku procesorów serwerowych i jednocześnie zapewnia idealne dopełnienie dla procesorów AMD Opteron zgodnych z instrukcjami x86.”

Procesory AMD Opteron Serii A1100 to:

• 4 lub 8 rdzeni procesorów ARM Cortex™-A57
• Do 4 MB współdzielonej pamięci L2 i 8 MB współdzielonej pamięci L3
• Konfigurowalne, podwójne kanały pamięci DDR3 i DDR4 z obsługą ECC do 1866 MT na sekundę
• Do 4 gniazd SODIMM, UDIMM lub RDIMM
• 8 linii PCI-Express® 3 Generacji
• 8 portów Serial ATA 3
• 2 10-gigabitowe porty Ethernet
• Obsługa technologii ARM TrustZone® dla zwiększonego bezpieczeństwa
• Koprocesory kryptograficzne i do kompresji danych
Zestaw deweloperski procesorów AMD Opteron Serii A jest przygotowany w formie Micro-ATX i jest on:
• wyposażony w procesor AMD Opteron Serii A1100
• wyposażony w 4 zarejestrowane gniazda DIMM z obsługą do 128 GB pamięci DDR3 DRAM
• wyposażony w konfigurowalne połączenia PCI Express® w pojedynczym porcie x8 lub dwóch portach x4
• wyposażony w 8 portów Serial-ATA
• zgodny ze standardowymi zasilaczami
• gotowy do użycia samodzielnie lub zamontowana w standardowych obudowach rackowych
• zgodny ze środowiskiem uruchomieniowym UEFI
• wyposażony w system Linux w dystrybucji Fedora, który zapewnia deweloperom bogaty zestaw narzędzi i aplikacji:
o standardowy zestaw narzędzi Linux GNU, w tym wersja do rozwijania ich między platformami
o sterowniki do urządzeń
o serwer web-owy Apache, silnik bazodanowy MySQL, język skryptowy PHP
o Java w wersji 7 i 8, które umożliwiają deweloperom pracę w 64-bitowym środowisku ARM

„Od 2012 roku AMD współpracowało z członkami Linaro Enterprise Group (LEG) nad akceleracją dla serwerowego ekosystemu ARM,” powiedziała Andrea Gallo, LEG director. „Praca Linaro nad architekturą uruchomieniową uwzględniającą UEFI i ACPI, a także nad kluczowym oprogramowaniem serwerowym takim, jak zoptymalizowany zestaw typu LAMP i najlepsza w klasie implementacja OpenJDK 8 rozwijana we współpracy z Red Hat, umożliwi AMD dostarczanie zróżnicowanych i innowacyjnych rozwiązań sprzętowych. W ten sposób AMD zapewni wiodące w branży wydajne i nisko-prądowe produkty dla następnej generacji serwerowych platform centrów danych.”

AMD kontynuuje ewolucję centrów danych Open Source od momentu zrodzenia się idei aż po jej realizację i wnosi tym samym lepszy wybór na przestrzeni architektur procesorów serwerowych. Firma wspiera Open Compute Project poprzez udostępniony projekt AMD Open CS 1.0 Common Slot, który wykorzystuje procesory AMD Opteron Serii A zgodne ze specyfikacją Common Slot.

„Predefiniowane platformy serwerowe, które mają na celu pasować do każdego zastosowania, ustępują miejsca dopasowanym rozwiązaniom, które zapewniają wysoką wydajność na najniższym możliwym poziomie zużycia energii,” powiedział Frank Frankovsky, chairman i president Open Compute Project. „Wsparcie AMD dla Open Compute Project poszerza rozwijające się portfolio projektów OCP, które umożliwiają zyskanie na sprawności i wykorzystaniu sprzętu w operacjach typowych dla centrów danych.”

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst