RTV  / Felieton

Ambitne plany Telewizji Polskiej w związku z Igrzyskami Olimpijskimi w Soczi oraz Piłkarskimi Mistrzostwami Świata w Brazylii

TVP chce zaszaleć z hybrydową telewizją oraz eksperymentować na urządzeniach mobilnych, ponieważ obecne aplikacje biją rekordy.

Z aplikacji TVP Stream na różnych platformach korzysta 300 tysięcy osób, a z telewizji hybrydowej w grudniu 2013 używano w 250 tysiącach gospodarstw domowych. To dobre wyniki.

Przy braku zaangażowania w HbbTV innych graczy i stosunkowo skromnej promocji, to 250 tysięcy użytkowników jest naprawdę niezłym wynikiem.Podobają mi się również dalsze plany rozwoju tej platformy, o których przedstawiciele Telewizji Polskiej mówili na konferencji HbbTV Summit i w radiu TOK FM.

TVP dla użytkowników HbbTV przygotowuje dedykowane serwisy związane z największymi tegorocznymi imprezami sportowymi – Zimowymi Igrzyskami w Soczi oraz Piłkarskimi Mistrzostwami Świata w Brazylii.

tvp hbbtv 4

W ramach telewizji hybrydowej ma pojawić się inteligentne EPG oraz serwis VOD znany z internetu. Serwis VOD ma trafić także do aplikacji TVP Stream na tablety i smartfony. Ponadto do usługi ma trafić kanał TVP Sport, więc fani transmisji sportowych powinni być zadowoleni.

Jeszcze ciekawiej brzmi pomysł aplikacji EPG w ramach telewizji hybrydowej.

Za pośrednictwem połączenia internetowego TVP ma analizować, co widzowie oglądają na kanałach Telewizji Polskiej i rekomendować programy wedle gustów.

Rozwiązanie to wydaje się być bardzo interesujące, ale ogranicza się wyłącznie do treści Telewizji Polskiej. Ponadto interaktywny program telewizyjny TVP będzie musiał konkurować z EPG dostępnym w telewizorach i dekoderach, czy systemem rekomendacji w telewizorach Samsunga.

Na plus TVP wychodzi jej chęć dążenia do nowoczesności oraz wszechobecności. Tak jak brytyjskie BBC nasza rodzima telewizja chce być dostępna na wszystkich urządzeniach oraz z opcją wideo na życzenie. Niestety treści nie są już tak atrakcyjne jak w przypadku zagranicznego giganta. Kolejną kwestią jest też wykonanie obecnie platforma hybrydowa TVP zaczyna zawierać zbyt wielu elementów, a aplikacja TVP Stream wygląda tragicznie.

Obecny stan telewizji hybrydowej w Polsce
Obecny stan telewizji hybrydowej w Polsce

TVP wciąż nie przekonuje mnie do tego by stale zacząć korzystać z hybrydowej telewizji. Tak naprawdę nadzieją na rozkwit jest pojawienie się nowych kanałów. Jeśli Stopklatka TV oraz Fokus TV zaoferują atrakcyjne aplikacje w ramach HbbTV to ten sposób użytkowania interaktywnej telewizji będzie miał racje bytu w Polsce. W innym przypadku HbbTV będzie nadal ciekawostką, którą chełpi się TVP.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst