Oprogramowanie  / Artykuł

Legendarny sprzęt ZX Spectrum powraca do żywych jako… klawiatura

Kto z nas jest zbyt młody, aby w ogóle pamiętać ZX Spectrum? Prawdopodobnie spora część czytelników i niestety również i ja muszę w tym momencie zgłosić się jako „winny”. Nie zmienia to jednak faktu, że znaleźć osobę, która nie ma najmniejszego pojęcia czym jest wspomniany komputer, jest niezwykle trudno, a być może już wkrótce… ponownie zobaczymy je w rękach użytkowników. Tak, nie cofnęliśmy się w czasie.

Na nieśmiertelnej popularności debiutującej na początku lat osiemdziesiątych legendy planuje skorzystać Elite Systems (dawniej Richard Wilcox Software), które od 1984 zajmowało się tworzeniem gier właśnie dla ZX Spectrum oraz Atari i Comodore, łącznie dostarczając na rynek ponad 70 tytułów. W ostatnim czasie brytyjska firma zaznaczyła swoją obecność przede wszystkim konwersją starych gier dla współczesnych systemów mobilnych, w szczególności iOS. Dzięki temu posiadacze smartfonów i tabletów Apple mogą cieszyć się m.in. z obszernych składanek „ZX Spectrum Collection” czy „C64 Collection”. W niektóre z oferowanych pozycji możemy zagrać całkowicie za darmo przez naszą komputerową przeglądarkę.

zx spectrum bluetooth klawiatura

Najwyraźniej jednak tęsknota za przeszłością okazała się silniejsza niż chęć udziału w pogoni za najlepszą grafiką, najbardziej rozbudowaną fabułą czy największą możliwą liczbą mikropłatności w każdej z gier. Elite Systems Ltd postanowił więc wskrzesić ZX Spectrum, jednak nie w jego oryginalnej formie, a w formie… klawiatury Bluetooth dla urządzeń mobilnych. W dzisiejszych czasach tworzenie ZX Spectrum, z zachowaniem jego klimatu i bez ryzykownego igrania z legendą byłoby zdecydowanie zbyt ryzykowne.

Tym, co trafi na rynek na wiosnę 2014 roku będzie więc teoretycznie standardowa klawiatura, mogąca łączyć się z naszym tabletem czy smartfonem za pośrednictwem Bluetooth i prawdopodobnie ci, którzy szukają „zwykłej klawiatury na BT” zdecydują się na coś innego. Fani ZX Spectrum, wciąż zagrywający się w Chuckie Egg czy Manic Miner, z całą pewnością nie przejdą jednak obojętnie obok tego produktu. Głównym powodem będzie oczywiście wygląd sprzętu – będzie on identyczny z tym, jaki znają starsi gracze, wliczając w to identyczne rozmieszczenie klawiszy, materiał z jakich zostały wykonane oraz mechanizm działania. Różnica? Składające się z widocznych gołym okiem wielkich pikseli grafiki będą prezentowane na ekranach o rozdzielczości, o jakich kilkanaście lat temu jeszcze nikomu się nie śniło. Poza tym wszystko będzie praktycznie tak samo, jak dawniej.

gry ios zx spectrum

Aby jednak Bluetooth ZX Spectrum nie przyciągał do siebie klientów jedynie wyglądem, Elite Systems pracuje również nad tym, aby sterowanie nową klawiaturą, w połączeniu z oferowanymi przez firmę klasycznymi grami, było absolutnie identyczne w stosunku do oryginału. Początkowo w ten sposób wspierane będą jedynie gry wydane specjalnie z myślą o nowej wersji ZX Spectrum, jednak docelowo wsparcie ma objąć wszystkie tytuły z kolekcji. Nie wiadomo jeszcze jednak czy będzie to opcja darmowa, czy wymagająca osobnego zakupu lub dodatkowej płatności.

Autorzy zapowiadają również, że na tym nie zakończy się ich praca – być może nawet w dniu komercyjnej premiery Bluetooth ZX Spectrum, wspierane będą także wszystkie inne aplikacje ze sklepów mobilnych (Google Play, Apple AppStore, Windows Phone Store) oraz pojawi się możliwość podłączenia niecodziennie wyglądające klawiatury do komputerów stacjonarnych z Windowsem i OSX.

bluetooth zx spectrum

Zanim jednak rzucimy się do sklepów z 50 funtami w ręce, warto pamiętać o tym, że przed twórcami jeszcze dość długa droga. Nawet pomimo tego, że część oprogramowania jest już gotowa i powstały także działające prototypy, firma musi zebrać 60 000 funtów, aby zrealizować kolejny poważny krok w kierunku wprowadzenia Bluetooth ZX Spectrum – stworzenia finalnej wersji prototypowej, na podstawie której ruszy masowa produkcja i uruchomienie tej produkcji. „Masowa” oznacza w tym przypadku zaledwie 1000 sztuk, które można zarezerwować za pomocą serwisu Kickstarter, ale twórcy wyraźnie zaznaczają, że to wydanie będzie początkowo zgodne jedynie z iOS, więc zakup w przypadku posiadania innego sprzętu może mijać się z celem.

Na razie, w zaledwie kilkanaście godzin po uruchomieniu zbiórki, Elite Systems zebrało nieco ponad 10% niezbędnych funduszy. Czy ZX Spectrum pamięta jeszcze na tyle dużo osób, aby projekt zakończył się sukcesem? Przekonamy się za nico ponad miesiąc.

PS: Zdjęcie tytułowe NIE przedstawia gotowego produktu i jest jedynie fotografią poglądową, ale według zapewnień autorów, tak właśnie będzie wyglądała klawiatura Bluetooth ZX Spectrum.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst