Foto  / Artykuł

Inspirujące pomysły na zdjęcia świątecznej choinki

Jak co roku większość z nas przy świątecznym stole wykonuje pamiątkowe rodzinne zdjęcia. Można je lubić, można traktować jak obowiązek, ale można do nich podejść także w ciekawszy sposób. Świąteczną sesję zdjęciową można urozmaicić ciekawymi zdjęciami choinki. Poniżej znajdziecie kilka sprawdzonych pomysłów na dobre zdjęcia.

Bokeh

[gallery link="file" columns="2" ids="159371,159372"]

Zamiast pokazywać całą choinkę na zdjęciu, można zostawić miejsce dla niedopowiedzeń, a skupić się wyłącznie na uchwyceniu świątecznego klimatu. Dobrym pomysłem jest utrzymanie choinki poza głębią ostrości. Takie zdjęcia najłatwiej jest wykonać lustrzanką lub bezlusterkowcem z jasnym (najlepiej stałoogniskowym) obiektywem. Wystarczy ustawić w aparacie tryb A i maksymalnie otworzyć przysłonę (np. na wartość f/1.8 w większości popularnych stałek). Następnie ustawiamy ostrość manualnie tak, żeby choinka była poza głębią ostrości. Dzięki temu otrzymamy ścianę bokeh, rozmytych kółeczek w kształcie choinki. Dobre efekty uzyskamy, jeżeli umieścimy na pierwszym planie dodatkowy element, a światełka choinki posłużą jako tło.

Detal

Fot. Joe Lencioni
Fot. Joe Lencioni
Fot. Alan Cleaver
Fot. Alan Cleaver

Drugim sprawdzonym pomysłem jest fotografia detali. Zamiast pokazywać całą choinkę, można skupić się tylko na wybranych elementach. Najlepiej w takich zdjęciach sprawdzi się obiektyw makro, ale przy odrobinie wysiłku wystarczy zwykły tryb makro w aparacie kompaktowym, lub fotografowanie na minimalnej odległości wyostrzania w lustrzance. Dobrym pomysłem jest także łapanie odbić w bombkach.

Zoom

Fot: imgur.com/5R9Uc
Fot: imgur.com/5R9Uc

Ciekawy efekt można uzyskać także, kiedy do zdjęć wykorzystamy zoom. W takich ujęciach niezbędny jest statyw. W trybie S ustawiamy długi czas naświetlania (od jednej do kilku sekund), po czym w trakcie wykonywania zdjęcia zmieniamy ogniskową poprzez kręcenie pierścieniem zoomu na obiektywie, lub przesunięcie dźwigienki zoomu w kompakcie. Najlepsze efekty uzyskamy, kiedy przez większość czasu utrzymamy jedną ogniskową, a na sam koniec naświetlania gwałtownie przekręcimy pierścień ogniskowych.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst