REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Inspirujące pomysły na zdjęcia świątecznej choinki

Jak co roku większość z nas przy świątecznym stole wykonuje pamiątkowe rodzinne zdjęcia. Można je lubić, można traktować jak obowiązek, ale można do nich podejść także w ciekawszy sposób. Świąteczną sesję zdjęciową można urozmaicić ciekawymi zdjęciami choinki. Poniżej znajdziecie kilka sprawdzonych pomysłów na dobre zdjęcia.

26.12.2013
10:02
Inspirujące pomysły na zdjęcia świątecznej choinki
REKLAMA

Dekoracje świąteczne wykonaliśmy wykorzystując bombki choinkowe luxorna.

REKLAMA

Bokeh

[gallery link="file" columns="2" ids="159371,159372"]

Zamiast pokazywać całą choinkę na zdjęciu, można zostawić miejsce dla niedopowiedzeń, a skupić się wyłącznie na uchwyceniu świątecznego klimatu. Dobrym pomysłem jest utrzymanie choinki poza głębią ostrości. Takie zdjęcia najłatwiej jest wykonać lustrzanką lub bezlusterkowcem z jasnym (najlepiej stałoogniskowym) obiektywem. Wystarczy ustawić w aparacie tryb A i maksymalnie otworzyć przysłonę (np. na wartość f/1.8 w większości popularnych stałek). Następnie ustawiamy ostrość manualnie tak, żeby choinka była poza głębią ostrości. Dzięki temu otrzymamy ścianę bokeh, rozmytych kółeczek w kształcie choinki. Dobre efekty uzyskamy, jeżeli umieścimy na pierwszym planie dodatkowy element, a światełka choinki posłużą jako tło.

Detal

A blue, glass ornament on my Christmas tree
choinka-inspiracje-2

Drugim sprawdzonym pomysłem jest fotografia detali. Zamiast pokazywać całą choinkę, można skupić się tylko na wybranych elementach. Najlepiej w takich zdjęciach sprawdzi się obiektyw makro, ale przy odrobinie wysiłku wystarczy zwykły tryb makro w aparacie kompaktowym, lub fotografowanie na minimalnej odległości wyostrzania w lustrzance. Dobrym pomysłem jest także łapanie odbić w bombkach.

Zoom

REKLAMA
choinka-inspiracje-5

Ciekawy efekt można uzyskać także, kiedy do zdjęć wykorzystamy zoom. W takich ujęciach niezbędny jest statyw. W trybie S ustawiamy długi czas naświetlania (od jednej do kilku sekund), po czym w trakcie wykonywania zdjęcia zmieniamy ogniskową poprzez kręcenie pierścieniem zoomu na obiektywie, lub przesunięcie dźwigienki zoomu w kompakcie. Najlepsze efekty uzyskamy, kiedy przez większość czasu utrzymamy jedną ogniskową, a na sam koniec naświetlania gwałtownie przekręcimy pierścień ogniskowych.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA