Sprzęt  / Artykuł

Nokia Polska podsumowuje 2013 rok i… z optymizmem oczekuje 2014

Na kameralnym spotkaniu z wybranymi przedstawicielami polskich mediów, Nokia podsumowała dziś 2013 rok. Jak wiemy był to… hmm… szczególny rok dla Nokii i zarazem ostatni taki rok. Przyszły, Nokia - w tym ta w Polsce odpowiadająca za biznes smartfonowy - zakończy już jako część Microsoftu. Dało się więc wyczuć na spotkaniu nutę nostalgii, a przy okazji niepewności połączonej z ekscytacją. Co będzie dalej? Tego sami przedstawiciele Nokii w Polsce nie wiedzą, jednak do przyszłości podchodzą z optymistycznym entuzjazmem.

Nie wiedzą, bo wiedzieć nie mogą. Dopóki regulatorzy na wszystkich największych rynkach świata zgodzą się na przejęcie smartfonowego biznesu Nokii przez Microsoft, oba podmioty nie mogą wręcz rozmawiać o tym, jak będzie wyglądało ich przyszłe wspólne życie. Decyzje regulatorów powoli spływają - ostatnio zgodę na przejęcie wydała Unia Europejska. Wkrótce zapewne kolejne pozytywne decyzje. W pierwszym kwartale 2014 r. powinien zacząć się proces łączenia obu podmiotów. Ile potrwa? Przynajmniej kwartał. Pełnej integracji Nokii z Microsoftem należy się więc spodziewać nie wcześniej niż w połowie 2014 r. Do tego czasu Nokia będzie funkcjonować jako w pełni niezależny podmiot.

Co będzie robić? Plany wciąż ma ambitne. Wprowadzić z sukcesem na polski rynek phablet - Lumię 1520, który właśnie u nas debiutuje. Łatwo nie będzie. Skądinąd wiemy, że w tym segmencie w Polsce karty rozdaje dziś… Sony, którego modele Xperia Z i Xperia Z1 świetnie się u nas przyjęły i biją nawet wielkie Samsungi. O ile jednak Polacy wciąż maja zaufanie do marki Sony, o tyle wciąż kochają Nokię, więc potężna Lumia 1520 nie stoi na przegranej pozycji. Mieliśmy ją okazję podziwiać podczas globalnej premiery w Abu Dhabi i już wtedy całkiem się nam podobała, ale teraz dostaliśmy ją do dłuższych testów, więc sprawdzimy, czy pierwsze dobre wrażenie przekłada się na podobne doświadczenia po nieco dłuższym używaniu.

W Abu Dhabi debiutował też pierwszy tablet Nokii z systemem Windows - Lumia 2520. Jego na razie w Polsce nie ma. Będzie w przyszłym roku, choć przedstawiciele Nokii w Polsce nie są do końca przekonani, czy polski klient będzie nim zainteresowany na szeroką skalę. To dlatego, że w Polsce królują jednak budżetowe produkty. Jak udało nam się dowiedzieć podczas spotkania, najpopularniejszymi modelami Nokii w tym roku w Polsce były: Lumia 520 oraz Lumia 620, które generowały główny wolumen sprzedaży Windows Phone’ów w Polsce. Jednak już na trzecim miejscu pod względem popularności sprzedaży Lumii w Polsce był model 920, co świadczy o tym, że Nokia wciąż ma tu zagorzałych fanów swoich high-endów.

Ciekawie wybrzmiała też informacja, że 65 - 70% sprzedawanych dziś w Polsce telefonów stanowią smartfony. To o tyle istotne, że taki procent sprzedaży smartfonów plasuje nasz rynek w ścisłej światowej czołówce. Oczywiście wybieramy w większości modele z niższych półek cenowych (owe 520 i 620 w przypadku Nokii), ale to nie zmienia faktu, że Polska należy do najbardziej obiecujących światowych rynków zbytu tzw. inteligentnych smartfonów.

Poznaliśmy także najpopularniejsze w Polsce aplikacje na Windows Phone. Wśród bezpłatnych aplikacji królowały:

1. Facebook
2. App Social
3. Adobe Reader
4. Mou
5. Nokia Drive

co potwierdza twierdzenie, że ekosystem Windows Phone opiera się głównie na własnych aplikacjach. Stąd obecność w Top 5 dwóch aplikacji wyprodukowanych przez samą Nokię: App Social oraz Nokia Drive.

Z kolei w przypadku najpopularniejszych aplikacji płatnych mamy:

1. Angry Birds
2. Fruit Ninja
3. Asphalt 7
4. Rayman Jungle Run
5. Cut the Roper

co potwierdza, że polscy klienci aplikacji mobilnych są skłonni płacić głównie (albo jedynie) za mobilne gry. Z rozmów z przedstawicielami Nokii wynikało, że zaledwie jedna, czy dwie aplikacje użytkowe znalazły się w Top 10 płatnych aplikacji na Windows Phone w Polsce.

Sporo o polskim rynku Windows Phone mówi także zestawienie popularnych rodzimych aplikacji, które pojawiały się w sklepie Microsoftu na przestrzeni ostatnich czterech kwartałów. Ich zróżnicowanie oraz mnogość zadaje kłam popularnemu twierdzeniu, że na Windows Phone nie ma najważniejszych aplikacji. Przynajmniej w polskim wydaniu jest zgoła inaczej - patrząc chociażby na aplikację Gazeta.pl Live widać, że ważne i popularne aplikacje pojawiają się najpierw na Windows Phone, a dopiero potem na.. iOS (tzn. wciąż tej akurat na iPhone'a nie ma).

najpopularniejsze aplikacje windows phone 2013

Podobało mi się też w jaki sposób zakończył spotkanie z prasą szef polskiego oddziału Nokii, Robert Siewierski. Mówił, że się nie żegna, bo to nie koniec Nokii w Polsce. Wierzę, że tak właśnie będzie.

A dla hejterów mam informację:

Spider’s Web dalej będzie współpracował z Nokią. Nieco zmienimy formułę naszej współpracy, ale jedno jest pewne - przed nami wciąż długie miesiące świetnej, opartej na bardzo partnerskich relacjach współpracy.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst