REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Nokia Polska podsumowuje 2013 rok i… z optymizmem oczekuje 2014

Na kameralnym spotkaniu z wybranymi przedstawicielami polskich mediów, Nokia podsumowała dziś 2013 rok. Jak wiemy był to… hmm… szczególny rok dla Nokii i zarazem ostatni taki rok. Przyszły, Nokia - w tym ta w Polsce odpowiadająca za biznes smartfonowy - zakończy już jako część Microsoftu. Dało się więc wyczuć na spotkaniu nutę nostalgii, a przy okazji niepewności połączonej z ekscytacją. Co będzie dalej? Tego sami przedstawiciele Nokii w Polsce nie wiedzą, jednak do przyszłości podchodzą z optymistycznym entuzjazmem.

11.12.2013
20:18
Nokia Polska podsumowuje 2013 rok i… z optymizmem oczekuje 2014
REKLAMA

Nie wiedzą, bo wiedzieć nie mogą. Dopóki regulatorzy na wszystkich największych rynkach świata zgodzą się na przejęcie smartfonowego biznesu Nokii przez Microsoft, oba podmioty nie mogą wręcz rozmawiać o tym, jak będzie wyglądało ich przyszłe wspólne życie. Decyzje regulatorów powoli spływają - ostatnio zgodę na przejęcie wydała Unia Europejska. Wkrótce zapewne kolejne pozytywne decyzje. W pierwszym kwartale 2014 r. powinien zacząć się proces łączenia obu podmiotów. Ile potrwa? Przynajmniej kwartał. Pełnej integracji Nokii z Microsoftem należy się więc spodziewać nie wcześniej niż w połowie 2014 r. Do tego czasu Nokia będzie funkcjonować jako w pełni niezależny podmiot.

REKLAMA

Co będzie robić? Plany wciąż ma ambitne. Wprowadzić z sukcesem na polski rynek phablet - Lumię 1520, który właśnie u nas debiutuje. Łatwo nie będzie. Skądinąd wiemy, że w tym segmencie w Polsce karty rozdaje dziś… Sony, którego modele Xperia Z i Xperia Z1 świetnie się u nas przyjęły i biją nawet wielkie Samsungi. O ile jednak Polacy wciąż maja zaufanie do marki Sony, o tyle wciąż kochają Nokię, więc potężna Lumia 1520 nie stoi na przegranej pozycji. Mieliśmy ją okazję podziwiać podczas globalnej premiery w Abu Dhabi i już wtedy całkiem się nam podobała, ale teraz dostaliśmy ją do dłuższych testów, więc sprawdzimy, czy pierwsze dobre wrażenie przekłada się na podobne doświadczenia po nieco dłuższym używaniu.

W Abu Dhabi debiutował też pierwszy tablet Nokii z systemem Windows - Lumia 2520. Jego na razie w Polsce nie ma. Będzie w przyszłym roku, choć przedstawiciele Nokii w Polsce nie są do końca przekonani, czy polski klient będzie nim zainteresowany na szeroką skalę. To dlatego, że w Polsce królują jednak budżetowe produkty. Jak udało nam się dowiedzieć podczas spotkania, najpopularniejszymi modelami Nokii w tym roku w Polsce były: Lumia 520 oraz Lumia 620, które generowały główny wolumen sprzedaży Windows Phone’ów w Polsce. Jednak już na trzecim miejscu pod względem popularności sprzedaży Lumii w Polsce był model 920, co świadczy o tym, że Nokia wciąż ma tu zagorzałych fanów swoich high-endów.

Ciekawie wybrzmiała też informacja, że 65 - 70% sprzedawanych dziś w Polsce telefonów stanowią smartfony. To o tyle istotne, że taki procent sprzedaży smartfonów plasuje nasz rynek w ścisłej światowej czołówce. Oczywiście wybieramy w większości modele z niższych półek cenowych (owe 520 i 620 w przypadku Nokii), ale to nie zmienia faktu, że Polska należy do najbardziej obiecujących światowych rynków zbytu tzw. inteligentnych smartfonów.

Poznaliśmy także najpopularniejsze w Polsce aplikacje na Windows Phone. Wśród bezpłatnych aplikacji królowały:

1. Facebook
2. App Social
3. Adobe Reader
4. Mou
5. Nokia Drive

co potwierdza twierdzenie, że ekosystem Windows Phone opiera się głównie na własnych aplikacjach. Stąd obecność w Top 5 dwóch aplikacji wyprodukowanych przez samą Nokię: App Social oraz Nokia Drive.

Z kolei w przypadku najpopularniejszych aplikacji płatnych mamy:

1. Angry Birds
2. Fruit Ninja
3. Asphalt 7
4. Rayman Jungle Run
5. Cut the Roper

co potwierdza, że polscy klienci aplikacji mobilnych są skłonni płacić głównie (albo jedynie) za mobilne gry. Z rozmów z przedstawicielami Nokii wynikało, że zaledwie jedna, czy dwie aplikacje użytkowe znalazły się w Top 10 płatnych aplikacji na Windows Phone w Polsce.

Sporo o polskim rynku Windows Phone mówi także zestawienie popularnych rodzimych aplikacji, które pojawiały się w sklepie Microsoftu na przestrzeni ostatnich czterech kwartałów. Ich zróżnicowanie oraz mnogość zadaje kłam popularnemu twierdzeniu, że na Windows Phone nie ma najważniejszych aplikacji. Przynajmniej w polskim wydaniu jest zgoła inaczej - patrząc chociażby na aplikację Gazeta.pl Live widać, że ważne i popularne aplikacje pojawiają się najpierw na Windows Phone, a dopiero potem na.. iOS (tzn. wciąż tej akurat na iPhone'a nie ma).

najpopularniejsze aplikacje windows phone 2013

Podobało mi się też w jaki sposób zakończył spotkanie z prasą szef polskiego oddziału Nokii, Robert Siewierski. Mówił, że się nie żegna, bo to nie koniec Nokii w Polsce. Wierzę, że tak właśnie będzie.

REKLAMA

A dla hejterów mam informację:

Spider’s Web dalej będzie współpracował z Nokią. Nieco zmienimy formułę naszej współpracy, ale jedno jest pewne - przed nami wciąż długie miesiące świetnej, opartej na bardzo partnerskich relacjach współpracy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA