REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Dostałeś tablet z Windows 8.1 pod choinką? Oto aplikacje, które musisz zainstalować

Masz już swój tablet z Windowsem 8.1 na pokładzie? Oto kilka aplikacji, które pozwolą Ci zwiększyć jego możliwości, a także zapewnią nieco rozrywki.

25.12.2013
20:13
Dostałeś tablet z Windows 8.1 pod choinką? Oto aplikacje, które musisz zainstalować
REKLAMA

System Windows zapewne już bardzo dobrze znasz. Od lat dominuje w szkołach, przedsiębiorstwach i pod strzechami. Windows 8.x to jednak coś z nieco innej beczki. Oprócz klasycznego windowsowego Pulpitu dostępne jest też nowe środowisko uruchomieniowe, nazywane umownie Modern UI. Zastępuje ono Menu Start i umożliwia uruchamianie nowego typu gier i aplikacji, które wygodnie można obsługiwać również za pomocą dotyku. Oto kilka z nich, którymi warto się zainteresować.

REKLAMA

OneNote

OneNote to przodek wszystkich cyfrowych, chmurowych notesów. Aplikacje takie, jak Evernote czy Google Keep powstały właśnie na bazie pomysłu na stareńkiego OneNote’a. Ale „stary” wcale nie oznacza „archaiczny”. OneNote całkowicie zastępuje funkcje tradycyjnego notesu. Można w nim pisać za pomocą klawiatury fizycznej, ekranowej, głosu a nawet rysika. Umożliwia importowanie i tworzenie przeróżnych elementów, takich jak witryny internetowe, obrazki, listy zadań czy mapy. Wszystkie notatki trzymane są w chmurze, co oznacza, że jeżeli uruchomisz OneNote’a na innym urządzeniu (Windows Phone, iOS, Android, OS X), wszystko co zanotowałeś lub zanotowałaś na Twoim tablecie, będzie też widoczne na ekranie owego innego urządzenia.

Twitter

Serwis Twitter jest niezwykle popularny wśród naszych Czytelników, dlatego też nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu aplikacji do jego wygodnej obsługi. Aplikacja ta zapewnia wszystkie funkcje webowego Twittera, dodatkowo sprawnie i zgrabnie integrując się z interfejsem Windows 8. Aplikacja wyświetla powiadomienia na aktywnym kafelku, obsługuje w pełni funkcje paska bocznego Windows, pozwala na bycie zalogowanym na kilku profilach równocześnie i działa w tle, dzięki czemu nie ominie Cię żadne ważne zdarzenie na najpopularniejszym na świecie mikroblogu.

Facebook

Skoro mamy już Twittera, to nie mogło zabraknąć i Facebooka. Ów najpopularniejszy serwis społecznościowy na świecie doczekał się całkiem zgrabnej i wygodnej aplikacji dla Windows 8.1. Czemu warto ją zainstalować? Z podobnych przyczyn, co Twittera. Oprócz łatwego i wygodnego dostępu do facebookowych funkcji, aplikacja zgrabnie integruje się z Windows, wyświetlając na aktywnych kafelkach istotne informacje, a także powiadamiając nas, jeżeli ktoś się do nas odezwie na czacie, dokona wpisu na naszym „wallu” czy dokona innej czynności, o której chcemy być powiadamiani.

Nextgen Reader

Korzystasz z RSS-ów i źródeł Atom? Nawet nie próbuj korzystać z alternatywnych do Nextgen Readera klientów. To zdecydowanie najlepsza aplikacja tego typu w Sklepie Windows i jedna z najlepszych na dowolną inną platformę. Obsługuje ona platformę feedly, posiada niesamowicie wygodny interfejs, który na dodatek można w znacznym stopniu modyfikować pod swoje potrzeby. Zna wszystkie istotne protokoły internetowe a także zawiera w sobie wiele przydatnych wtyczek, takich jak Readability czy Mobilizer, ułatwiających czytanie i przeglądanie feedów.

Deezer

Ciężko w tym momencie oceniać, która usługa oferująca strumieniowaną muzykę jest najlepsza. Ale jeżeli chodzi o wykonanie samej aplikacji, to Deezer zdecydowanie się postarał. Oprócz tego, że najzwyczajniej w świecie cieszy oko, Deezer dla Windows 8.1 jest bardzo wygodny i dobrze napisany. Funkcje rozmieszczone są w intuicyjny sposób, a aplikacja zapewnia wszystkie możliwe funkcje Deezera, w tym zapisywanie utworów, albumów i list odtwarzania do trybu offline.

Vevo

Chciałbyś lub chciałabyś, by podczas odtwarzanej muzyki wyświetlany był też teledysk do danego utworu? W takim razie powinieneś lub powinnaś zainteresować się Vevo. To baza danych wszystkich teledysków dostępnych w usłudze Vevo, którą zapewne znasz już z... YouTube’a. Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze, co jest zaletą: nie zawadza, nie przeszkadza, tylko realizuje dokładnie to, do czego została stworzona.

Nokia MixRadio

Zamykając grupę aplikacji oferujących media strumieniowe, wybieram aplikację Nokia MixRadio. Jest ona bardzo podobna do Deezera, poza nieco innym podejściem do słuchania muzyki. Na Deezerze my sami musimy wiedzieć czego aktualnie chcemy posłuchać. MixRadio nie umożliwia odtwarzania konkretnych utworów, ale w zamian proponuje, tak zwane, „mixy”. Wskazujemy gatunek lub rodzaj muzyki, jakiego chcemy posłuchać („najlepsze gitarowe riffy”, „hip-hop lat osiemdziesiątych” i tym podobne), a MixRadio samo zadba już o dobór najlepszych utworów.

TuneIn Radio

Ta aplikacja umożliwia dostęp do setek tysięcy stacji radiowych z całego świata. Można za jej pomocą słuchać zarówno „tradycyjnych” rozgłośni, jak i tych dostępnych w Internecie. To bardzo dobrze napisana, wygodna i intuicyjna aplikacja, która na dodatek cieszy oko estetycznym wykonaniem. Rozwiewamy też wszelkie wątpliwości: TuneIn Radio doskonale radzi sobie również w Polsce, zawierając na bieżąco aktualizowaną bazę naszych lokalnych rozgłośni.

Flipboard

Wszystkie interesujące Cię witryny internetowe i portale społecznościowe w jednym miejscu, na dodatek prezentowane w pięknym interfejsie, stylizowanym na drogi, ilustrowany magazyn? To właśnie Flipboard. Bijąca na iPadzie rekordy popularności aplikacja od jakiegoś czasu jest również dostępna na tablety z systemem Windows. Aplikacja ma jednak jedną, zasadniczą wadę: póki co, znakomicie sobie radzi przede wszystkim z anglojęzycznymi serwisami. Jeżeli jednak często zaglądasz do obcojęzycznych części Internetu, lubisz czytać na tablecie i cenisz sobie nie tylko same treści, ale ich wizualną prezentację, Flipboard to pozycja obowiązkowa.

freda

Lubisz czytać e-booki? W takim razie freda powinna być jedną z pierwszych aplikacji do sprawdzenia. Program ten zapewnia wygodne czytanie elektronicznych książek w interfejsie, który całkowicie możesz dopasować do swoich preferencji. Jest on bardzo wygodny w obsłudze, wspiera praktycznie wszystkie popularne formaty e-booków, a także potrafi importować je z twojej chmury internetowej, takiej jak Dropbox czy SkyDrive.

StumbleUpon

Masz ochotę poczytać coś ciekawego, ale sam(a) nie wiesz co? StumbleUpon nadciąga na ratunek. Po instalacji tej aplikacji poprosi Cię ona o założenie konta, w którym wybierasz jaka tematyka treści Cię interesuje. StumbleUpon następnie losowo wyświetla najciekawsze materiały z wybranej tematyki z całej globalnej sieci. Po przeczytaniu danej treści można głosować, czy była ona dobrze dobrana, czy też nie, dzięki czemu aplikacja uczy się Twoich preferencji a także bierze pod uwagę twój głos przy okazji prezentowania tej samej treści innym użytkownikom. Dzięki temu, jakość materiałów i ich „ciekawość”, które proponuje StumbleUpon, jest naprawdę bardzo wysoka.

Allegro.pl

REKLAMA

Dużo kupujesz lub sprzedajesz na największym polskim internetowym bazarze? W takim razie warto zaopatrzyć się w oficjalnego klienta tej usługi. Allegro dla Windows 8.1 nie tylko pozwala na wygodne przeglądanie produktów na sprzedaż, ale również powiadamia cię, na życzenie, o rychłym zakończeniu danej aukcji i innych ważnych zdarzeniach. Program ten zgrabnie integruje się z interfejsem Windows i, jakby tego było mało, cieszy oko bardzo zgrabnym interfejsem użytkownika.

Maciek Gajewski jest dziennikarzem, współprowadzi dział aktualności na Chip.pl, gdzie również prowadzi swojego autorskiego bloga.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA