REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Mac Pro czy składak? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta

19.12.2013
16:38
Mac Pro czy składak? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta
REKLAMA

Mac Pro trafił ostatecznie na rynek. Postanowiliśmy sprawdzić czy warto go kupić, czy może jednak zdecydować się na własnoręcznie składaną maszynę. Okazuje się, że różnica w cenie jest całkiem spora i w niektórych przypadkach warto zdecydować się na komputer o podobnej mocy obliczeniowej, ale złożone samodzielnie. Nie jest to jednak wybór oczywisty.

REKLAMA

Jako że Mac Pro jest dostępny w ogromnej liczby konfiguracji, zdecydowaliśmy się na porównanie tylko najtańszego modelu z jego pecetowym, samodzielnie złożonym odpowiednikiem. Najtańsza konfiguracja nie znalazła się tu przypadkowo. Apple słynie z horrendalnych kosztów ulepszania komputera i nie chcieliśmy w ten sposób zawyżać ceny komputera z Cupertino.

Składamy komputer

Okazało się, że procesor Xeon E5-1620 v2 kosztuje około 300 dolarów, moduły pamięci o maksymalnej pojemności 12 GB częstotliwości taktowania 1866 MHz i trybie pracy ECC około 200 dolarów, a dwie karty AMD FirePro D300 łącznie 1100 dolarów. Z kolei dysk SSD o pojemności 256 GB kosztuje 250 dolarów, odpowiednia płyta główna 250 dolarów, zasilacz o mocy 600-800 W 150 dolarów. Pozostało tylko kupno obudowy, która kosztuje 150 dolarów. Uznaliśmy, że za taką kwotę da się kupić naprawdę dobrze wykonaną konstrukcję.

mac pro specyfikacja

Ceny te dla łatwości obliczeń są zaokrąglone i wynoszą łącznie 2400 dolarów, czyli niemal 600 dolarów mniej niż w wypadku kupna gotowego komputera Mac Pro od Apple. Jeśli jednak zdecydujemy się na droższe rozwiązanie, otrzymamy nie tylko wyjątkowo wydajną jednostkę, ale też bardzo ładną i jedyną w swoim rodzaju obudowę, w której poszczególne elementy będą chłodzić się lepiej.

Więc czy warto dołożyć pieniądze do Maka Pro?

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że pewną kwotę powinniśmy dołożyć na system operacyjny dołączony do komputera, co w przypadku podzespołów z Windowsem nie zostało uwzględnione. Możemy więc do ceny dorzucić jakieś 150-200 dolarów. Cena komputera Apple wydaje się w tym wypadku przyjemniejsza, ale nadal nie tak niska jak w przypadku sprzętu składanego samemu.

mac pro dane techniczne

Czy zatem warto dołożyć kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt procent ceny i zdecydować się na kupno markowego komputera? Wszystko zależy od tego, jakim typem użytkownika jesteśmy. Jeżeli znamy się na sprzęcie i zamierzamy kupić komputer przede wszystkim dla siebie, składak będzie lepszym wyborem. Jeżeli jednak kupujemy komputery do firmy, chcemy mieć zapewnione wsparcie techniczne i ważny jest nas wygląd maszyny, zdecydowanie warto zainwestować w Maka Pro.

mac pro chlodzenie

Komputery Apple są droższe o kilkanaście-kilkadziesiąt procent, ale w niektórych wypadkach warto je zakupić. Należy jednak liczyć się z tym, że koszt uaktualnienia takich maszyn będzie wyższy niż w przypadku składaków i w dłuższej perspektywie składak może okazać się znacznie tańszym komputerem niż Mac Pro. Jednak zapłacimy za to brakiem możliwości zainstalowania systemu Mac OS X oraz brakiem odpowiedniej pomocy technicznej. Krótko mówiąc, w razie problemów bylibyśmy zdani tylko na siebie.

Dodatkowo warto pamiętać, że samodzielnie złożona maszyna będzie brzydsza, większa i gorzej chłodzona oraz nie najlepiej wspierana. A wbrew pozorom i to ma swoją wartość. Tylko każdy musi ocenić ją sam.

REKLAMA

PS Operowałem cenami w dolarach, gdyż nie wszystkie podzespoły wymienione w tekście są łatwo dostępne w Polsce.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA