REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bankowość

Czyżby Satoshi Nakamoto - twórca kryptowaluty Bitcoin - został zdemaskowany?

Pewien bloger postawił sobie za cel zdemaskowanie Satoshiego Nakamoto – tajemniczego twórcę kryptowaluty Bitcoin. Nikt nie wie, kim on naprawdę jest. Jednak wiele poszlak wskazuje na…

06.12.2013
18:36
Czyżby Satoshi Nakamoto – twórca kryptowaluty Bitcoin – został zdemaskowany?
REKLAMA

...Nicka Szabo. Ale wszystko po kolei.

REKLAMA

Jak wiadomo, wszystko zaczęło się pod koniec 2008 roku, kiedy to Satoshi Nakamoto opublikował pracę na temat możliwości stworzenia kryptowaluty. Opisał w dokumencie wszystkie założenia, które stoją za dzisiejszym Bitcoinem. Na początku 2009 roku powstał pierwszy blok BTC (Genesis block). Po dwóch latach Nakamoto urwał ze wszystkimi kontakt i zapadł się pod ziemię. Twórca kryptowaluty jakby przestał istnieć.

Od tego momentu wszyscy zastanawiają się, kim jest tajemniczy Japończyk (taką narodowość wskazuje jeden z jego profilów na P2P Fundation oraz oczywiście imię i nazwisko). Tymczasem rozwiązanie problemu może być dużo prostsze niż mogłoby się wydawać. Tym rozwiązaniem ma być właśnie Nick Szabo, który od 2008 roku tworzy mechanizm zdecentralizowanej, cyfrowej waluty o nazwie bit gold. Brzmi znajomo?

Oficjalna historia jest taka, że Satoshi był niezwykle utalentowanym programistą. Trafił na pracę Nicka Szabo i postanowił wcielić ją w życie. Tak powstał pierwszy klient Bitcoina. Szabo oczywiście zaprzeczył temu, że to on jest tajemniczym Nakamoto. Jednak wiele wskazuje właśnie na niego.

Po pierwsze, duże podobieństwo między koncepcjami bit gold oraz Bitcoin

Wiele osób twierdzi, że Nakamoto wzorował się na Szabo. Problem polega na tym, że w pracy Satoshiego można przeczytać, że nad ideą pracował przez ostatnie dwa lata, czyli od 2006 roku. To pierwsza nieścisłość. Skoro Japończyk przez 24 miesiące pracował na Bitcoinem, to czemu opublikował swoją pracę dopiero w 2008 roku, krótko po tym, jak zrobił to twórca bit gold? Ale najważniejsze – jak mógł się wzorować na Szabo? Przecież sam wpadł na pomysł 2 lata wcześniej.

bitcoin

Poza tym obie prace – i ta na temat bit gold, i ta na temat Bitcoin – odznaczają się bardzo podobnym językiem. Jak wiadomo, każdy z nas ma swoje ulubione zwroty i sformułowania i właśnie one bardzo mocno się pokrywają. Wymienić można co najmniej kilka: „It should be noted”, „preclude”, „can be characterized” i tym podobne. Nie są to standardowe określenia, więc można z tego wyciągnąć jeden z dwóch wniosków. Albo obie prace pisała ta sama osoba, albo autor jednej z nich wzorował się na drugim.

Kolejnym dowodem ma być to, że Satoshi Nakamoto w swojej pracy odwołuje się do innych koncepcji, np. b-money czy też hashcash. Co ciekawe, w żaden sposób nie nawiązuje do bit gold, które ma najwięcej wspólnego z Bitcoin, i na którym podobno się wzorował. To bardzo podejrzane.

Kolejna sprawa, to kompletny brak reakcji Nicka Szabo na uruchomienie Bitcoina

Gdybym ja opracował jakąś rewolucyjną ideę, która w dużej części zostałaby wykorzystana przez inną osobę, to wybaczcie, ale nie siedziałbym cicho. Zrobiłbym wszystko, aby ludzie o mnie usłyszeli i dowiedzieli się, kto wymyślił podstawy kryptowaluty jaką jest Bitcoin. Tymczasem Szabo napisał o BTC dopiero wiele miesięcy po utworzeniu pierwszego bloku.

Podejrzane jest też to, że pierwszy wpis na temat bit gold został napisany na blogu Nicka Szabo już w grudniu 2005 roku, co pokrywałoby się z dwuletnią pracą Satoshiego na ideą Bitcoin. Jednak autor zmienił datę na grudzień 2008 roku i uparcie twierdzi, że to właśnie wtedy wpadł na pomysł stworzenia kryptowaluty. Niestety, zdradza go adres url wpisu, który wygląda następująco:

Wyraźnie widać w nim, że wpis powstał w grudniu 2005 roku. Data może i została zmieniona, ale url pozostał taki sam, jak na początku. Kolejny tekst został napisany w kwietniu 2008 roku, po czym jego data również została zmieniona na grudzień.

No i obaj panowie – Szabo i Satoshi – bardzo do siebie pasują

Nakamoto miał być podobno studentem lub profesorem, który ma na swoim koncie kilka publikacji naukowych. Wskazuje na to chociażby język jego pracy na temat Bitcoin. Kim Jest Nick Szabo? Profesorem na uniwersytecie, który opublikował kilka prac naukowych. W ogóle sama idea napisania pracy na temat kryptowaluty wskazuje na kogoś związanego z pracą naukową. Czy gdybyście wpadli na podobny pomysł, to zaczęlibyście od stworzenia oficjalnego dokumentu, opisującego wszystkie założenia?

Oczywiście jest spora szansa na to, że za sylwetką Satoshi Nakamoto stoi tak naprawdę kilka osób. Jednak wiele wskazuje na to, że mózgiem całej operacji mógł być właśnie Nick Szabo. Możliwe, że znalazł on utalentowanego programistę, który wcielił życie w jego ideę. Zresztą w jednym z komentarzy na swoim blogu (pod wpisem z kwietnia 2008 roku, przy którym widnieje teraz data grudniowa) Szabo pytał wprost czy nie znalazłby się ktoś, kto pomógłby mu w kodowaniu.

REKLAMA

To oczywiście wszystko czyste spekulacje i domysły – jak wszystko w historii Satoshiego Nakamoto. Przyznacie jednak, że coś jest na rzeczy. Podobieństwa są bardzo duże.

Zdjęcia bitcoin financial concept oraz Stack of bitcoins isolated on white pochodzą z serwisu Shutterstock. 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA