REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Nelson Mandela, Paul Walker oraz iPhone 5s, czyli Google podsumowało 2013 rok i wiemy już czego najczęściej szukaliśmy w Sieci

17.12.2013
15:00
Nelson Mandela, Paul Walker oraz iPhone 5s, czyli Google podsumowało 2013 rok i wiemy już czego najczęściej szukaliśmy w Sieci
REKLAMA

Google każdego dnia przetwarza miliony zapytań i wyszukiwań. Baza ta pozwala firmie tworzyć ciekawe zestawienia, które wskazują na najpopularniejsze hasła, osoby, wydarzenia i premiery w danym roku.

REKLAMA

Google Zeitgeist 2013 nie przynosi zbyt wielu niespodzianek. Zestawienie największych i najpopularniejszych trendów w wyszukiwarce Google pozwala nam cofnąć się w czasie i przeanalizować, które wydarzenia dobiegającego końca 2013 roku były dla nas najważniejsze i sprawiły, że szukaliśmy na ich temat wielu informacji.

Od pewnego czasu w wynikach Zeitgeist możemy nie tylko śledzić światowe trendy, ale również to co dzieje się na naszym lokalnym podwórku, czyli w Polsce. Czego w 2013 roku szukał świat, a czego Polacy?

Światowa lista top 10 zawiera hasła, które najszybciej zyskiwały na popularności w tym roku:

Jak widać googlujemy przeważnie osoby, które zmarły (nagle) oraz popularne wydarzenia i trendy często nagłaśniane przez media. Stąd obecność Harlem Shake czy Royal Baby. Cały świat żyje również gadżetami i szeroko pojęta elektroniką użytkową. Na podium nie zabrakło najnowszego iPhone’a, a w top 10 mamy również flagowy smartfon Samsunga oraz najnowszą konsolę Sony. W pewnym sensie cieszyć powinna obecność Korei Północnej w globalnym top 10, bo pokazuje to, że ludzie interesują się też poważniejszymi sprawami niż śmieszne filmiki w Internecie czy też nowy smartfon, który praktycznie niczym nie różni się od swojego poprzednika.

Rzućmy okiem na polskie top 10. Wśród haseł, które najszybciej zyskiwały popularność w 2013 roku są:

Widać, że nad Wisłą googlujemy nieco inne hasła niż ogół ludności naszej planety. Żyjemy własnymi sprawami i mamy własne dramaty jak telewizyjne show z modelkami czy słaba oferta nowego operatora telewizyjnego. Nie zdziwiła mnie wysoka pozycja nc+ - wiedziałem, że hasło to było niesamowicie popularne, natomiast obecność Ask.fm nie tylko mnie zaskoczyła, ale i zasmuciła. Serwis Ask.fm utożsamiam z bardzo młodymi użytkownikami, którym wybitnie nudzi się w Internecie i to trochę smutne, że w Polsce trendy Internetu nadal kreuje tzw. gimbaza. Brak poważniejszych tematów w top 10 wyszukiwarki Google może wskazywać na cyfrowe wykluczenie bardziej dojrzałych osób.

Najbardziej popularne osoby w Polsce w 2013 roku:

Poniżej polecam kilka z nich zestawień, które wydają się być ciekawe i mówią sporo o polskich internautach.

Czym jest...?

Jak...?

Wydarzenia - Polska 2013:

A teraz coś ze świata - Wydarzenia:

Elektronika użytkowa:

REKLAMA

Na stronie google.com/zeitgeist znajdziecie więcej szczegółowych wyników dotyczących świata oraz Polski.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA