REKLAMA

W końcu 3G i 4G podczas europejskich lotów! Jest tylko jedno "ale"

Komisja Europejska zdecydowała, że podczas europejskich połączeń lotniczych nie trzeba będzie wyłączać osobistych urządzeń mobilnych, takich jak tablety, czytniki i smartfony podczas startu i lądowania. Zmiany te wprowadzone będą z powodu umożliwienia korzystania podczas lotów z połączeń 3G i 4G.

15.11.2013 13.22
W końcu 3G i 4G podczas europejskich lotów! Jest tylko jedno „ale”
REKLAMA

Przy starcie i lądowaniu wciąż będzie trzeba wyłączać większe urządzenia, na przykład laptopy, jednak zniesienie konieczności wyłączania telefonów będzie niesamowitym udogodnieniem. Tutaj wyjaśnienie, dlaczego trzeba wyłączać urządzenia:)

REKLAMA

Każda linia lotnicza będzie odpowiedzialna za wybór usług połączenia mobilnego oferowanego na pokładzie samolotów. Ze względów bezpieczeństwa te będą uruchamiane dopiero po przekroczeniu pułapu 3000 metrów, a by zapewnić bezpieczeństwo, samoloty będą musiały zostać wyposażone w specjalne systemy łączności. Odpowiadają one między innymi za podłączanie telefonów do nadajników na pokładzie, a nie naziemych i za połączenie o odpowiedniej mocy z nadajnikami naziemnymi przez satelitę.

Koszty takiego rozwiązania powodują, że nie ma co spodziewać się, iż w samolotach z końcem listopada, gdy Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego wyda wskazania dla linii lotniczych, nagle pojawią się sieci wszystkich operatorów.

Dla pasażerów nie oznacza to też możliwości korzystania z paczek danych obowiązujących na terenie Unii Europejskiej - ceny za połączenia internetowe najprawdopodobniej będą liczone według taryf "reszta świata", które skutecznie zniechęcą gros pasażerów.

Wydaje mi się, że dużo bardziej przyjaznymi, choć zapewniającymi tylko dostęp do internetu, rozwiązaniami są już istniejące w niektórych liniach lotniczych połączenia WiFi. Na przykład te w Lufthansie, która korzysta z hospotów T-Mobile nawet nad oceanem i której ceny, chociaż nie niskie, to są w miarę przystępne - na poziomie kilku-kilkunastu euro.

REKLAMA

Wychodzi to taniej, niż rozliczenia za internet po 3G według najwyższych taryf roamingowych.

Zdjęcie Airplane, view from airport terminal pochodzi z serwisu Shutterstock. 

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA