REKLAMA

Remotte - gadżet, który całkowicie zmieni sposób korzystania z Google Glass

Fakt, że Google Glass w obecnej formie jest w dalszym ciągu raczej dodatkiem do smartfonu niż w pełni funkcjonalnym, samodzielnym urządzeniem, najwyraźniej nie przeszkadza niezależnym producentom w tworzeniu… akcesoriów do jednego najciekawszych produktów Google ostatnich lat.

22.11.2013 11.30
Remotte – gadżet, który całkowicie zmieni sposób korzystania z Google Glass
REKLAMA

I nie chodzi tutaj o produkty, które już jakiś czas temu zaprezentował gigant z Mountain View, czyli m.in. ładowarki czy kable. Mowa o Remotte, czyli pierwszym pilocie umożliwiającym zdalne sterowanie naszymi okularami, bez konieczności wykonywania dziwnych gestów czy bezpośredniego zwracania się do okularów z prośbą o wykonania jakiejś operacji.

REKLAMA

Do tej pory osoby posiadające Google Glass lub planujące jego zakup w momencie wprowadzenia go do sprzedaży mogły liczyć na cztery podstawowe sposoby nawigacji w obrębie oprogramowania okularów. Pierwszym jest aplikacja MyGlass dla smartfonów, drugim, dość ograniczonym, ruchy wykonywane głową (Head Wake Up). Trzecim narzędziem nawigacyjnym jest oczywiście nasz głos i słynna komenda „Ok Google”, natomiast czwarty zestaw komend wykorzystuje umieszczony po prawej stronie Glass touchpad. Rozwiązanie sprytne i efektowne, jednak, jak to bywa w przypadku tak małych urządzeń, gdzie trzeba decydować się na daleko idące kompromisy, niekoniecznie wygodne w każdej sytuacji. Pomijając już fakt, że korzystając z tego sposobu obsługi wyglądamy, jakbyśmy wciąż drapali się po głowie lub sugerowali, że ktoś jest niespełna rozumu (pukając się w głowę). Możemy być też po prostu leniwi do tego stopnia, że nie chce się nam podnosić ręki na wysokość głowy, bo i kto może nas do tego zmusić.

Co stałoby się jednak w momencie, kiedy ten sam touchpad znajdował się nie bezpośrednio na okularach, ale w naszej dłoni, w postaci niewielkiego urządzenia? Postanowili to sprawdzić właśnie twórcy Remotte i trzeba przyznać, że pierwsze efekty prezentują się świetnie.

expo2

Remotte rozmiarami przypomina nieco przerośniętego pendrive, jednak nie można dać się zwieść pozorom i plastikowej, błyszczącej obudwie. Oprócz wbudowanego żyroskopu, czujnika nacisku i temperatury, niewielki gadżet wyposażono w Bluetooth 4.0 LE, aż dwa touchpady (dookoła centralnego przycisku i wzdłuż przedniej części obudowy) oraz zestaw zmieniających swoją funkcję przycisków mających jeszcze bardziej ułatwić nam korzystanie z Google Glass lub innych urządzeń, które postanowimy połączyć z Remotte. Pilot jest bowiem w stanie działać w trzech trybach – Glass, czyli zdalnego sterowania dla inteligentnych okularów, a także Photo i Multimedia, dla komputerów, smartfonów i tabletów wspierających odpowiedni standard łączności Bluetooth.

Nie jesteśmy więc ograniczeni po zakupie Remotte do obsługi jednego, konkretnego urządzenia, a udostępnienie odpowiedniej dokumentacji i bibliotek umożliwi twórcom aplikacji dla Androida czy iOS wykorzystanie tego dodatku we własnych programach. Powiadomienie wibracją przy nowych wiadomościach? Nie ma problemu. Wibracja w momencie, gdy nasz telefon lub okulary znajdą się poza zasięgiem? Nic prostszego. Dodatkowo deweloperzy mogą wykorzystywać wszystkie informacje zbierane przez Remotte, a biorąc pod uwagę liczbę czujników, z całą pewnością będzie ich dość sporo.

remotte2

Najefektowniejsze i najciekawsze wydaje się jednak zastosowanie Remotte w połączeniu z Google Glass, tym bardziej, że będzie ono w stanie zapewnić nam o wiele bardziej naturalną i dyskretną obsługę, rozwiązując tym samym jeden z najpoważniejszych problemów okularów nowej generacji. Nie musimy pukać się w głowę, rozmawiać z wirtualnym przyjacielem, drapać za uchem ani wyciągać 5-calowego telefonu z kieszeni – wystarczy ważące zaledwie 20 g urządzenie bez problemu mieszczące się w każdej kieszeni i łatwe do wyciągnięcia w każdej chwili. Możemy szybko zrobić zdjęcie, czy zarządzać treścią wyświetlaną na okularach – nawet bez wyciągania Remotte z kieszeni (choć to akurat może wyglądać dość dziwnie).

Proste w obsłudze, intuicyjne, wygodne i przede względnie tanie jak na swoje możliwości – cena Remotte ma zamknąć się w 69 dolarach. Jeśli ktoś jest naprawdę leniwy lub ceni sobie wygodę, raczej nie będzie ona dla niego większą przeszkodą. Tym bardziej, że po wyłączeniu Google Glass może go połączyć do komputera, a później np. do tabletu.

REKLAMA
expo1

Czy ostatecznie ten ciekawy gadżet pojawi się w sklepach dowiemy się dopiero za jakiś czas - obecnie jego autorzy zbierają fundusze, które miałyby wystarczyć na zakończenie prac (istnieją już działające prototypy, wymagające jedynie doszlifowania) i rozpoczęcie produkcji oraz dystrybucji. Niezbędna kwota nie jest zbyt wygórowana - 70 000 dol. powinno uzbierać się dość szybko.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA