REKLAMA

Nie dziel się zdjęciami, podziel się pomysłem na zdjęcie

Brakuje Ci pomysłu na zdjęcie? Wena zrobiła sobie wolne, a Tobie wydaje się, że już wszystko sfotografowałeś? Jeżeli przeżywasz podobny kryzys twórczy, nie martw się. There’s an app for that! Aplikacja OKDOTHIS pozwoli Ci znaleźć kreatywny pomysł.

28.11.2013 11.31
Nie dziel się zdjęciami, podziel się pomysłem na zdjęcie
REKLAMA

Twórcy aplikacji mobilnej OKDOTHIS (na razie dostępna jest tylko na iOS) podeszli do tematu dzielenia się zdjęciami trochę na odwrót. W aplikacji nie chodzi o to, żeby udostępniać swoje zdjęcia, tylko same pomysły na zdjęcia. Przyznacie, koncepcja jest nowatorska.

REKLAMA
okdothis logo

Zamiast przeglądać zdjęcia, przeglądaj pomysły

Jak mówią sami twórcy OKDOTHIS: po co dzielisz się zdjęciami? Bo tego chcesz, nie dlatego, że musisz. Jest jednak jedna rzecz, którą każdy fotograf musi mieć, mianowicie pomysł na zdjęcie. Nieważne, czy jesteś okazjonalnym pstrykaczem, czy profesjonalistą – bez pomysłu żadna fotografia się nie obroni.

Twórcy OKDOTHIS chcą zbudować społeczność opartą nie tyle na samych zdjęciach, co na ideach, pomysłach. Aplikacja pozwala na to samo, co inne znane aplikacje fotograficzne (np. Instagram). Mamy tu ścianę ze zdjęciami obserwowanych osób, mamy możliwość polubienia zdjęcia, mamy w końcu możliwość wykonania własnego zdjęcia, oraz (jakże by inaczej…) nałożenia na nie filtrów.

Tyle tylko, że nie jest to cel sam w sobie, a wszystkie te aktywności są niejako obok. OKDOTHIS ma zamiar odwrócić proces dzielenia się zdjęciami i korzystania z samej aplikacji. W innych fotograficznych aplikacjach najpierw wykonujemy zdjęcie, później (jakże by inaczej…) nakładamy na nie filtry, a dopiero na koniec udostępniamy je w aplikacji. Autorzy OKDOTHIS zachęcają, żeby pierwszym krokiem, jeszcze przed wykonaniem zdjęcia, było skorzystanie z aplikacji i dobór pomysłu bezpośrednio z niej.

okdothis 2

OK, zróbmy to!

Wszystkie pomysły podzielone są w programie na kategorie, takie jak np.: dzieci, zwierzęta, jedzenie, portret, prfesjonalne. W każdej znajdziemy gotowe pomysły na zdjęcia. Dla przykładu, w zakładce portretowej znajduje się kilka (nie tak powszechnie) znanych trików, np.: lekkie zmrużenie oczu, pochylenie głowy do przodu, 10 zdjęć, ka każde pod innym kątem, czy portret z oświetleniem w kontrze.

Pomysły można przeglądać, można także wybrać któryś poprzez „szczęśliwy traf”. W końcu można także dodawać własne koncepcje.

okdothis 1
REKLAMA

Ciekaw jestem jak rozwinie się ten projekt. Sama idea aplikacji służącej do dzielenia się pomysłami na zdjęcie jest bardzo ciekawa i nowatorska. Główny plus programu jest jednak także jego największą wadą. Otwarta baza pomysłów sprawia, że użytkownicy wrzucają mnóstwo banalnych idei, jak np. „pokaż co masz za oknem”, czy „zrób zdjęcie w lustrze”. Nie znaczy to jednak, że aplikacja jest bezwartościowa. Znajdziemy w niej dużo dobrych pomysłów, jak np. „zrób zdjęcie z postacią ludzką, żeby pokazać skalę”. Tego typu porady zawsze świetnie się sprawdzą.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA