REKLAMA

„OK Google” w końcu trafia do wyszukiwania w przeglądarce Chrome na komputerze. I świetnie działa po polsku

Na to czekałem - mógłbym zakrzyknąć. Świetna opcja aktywacji wyszukiwania Google na urządzeniach mobilnych za pomocą wypowiadanych na głos słów „OK Google” właśnie, choć może celniejszym słowem będzie: w końcu, trafia jako rozszerzenie do przeglądarki Chrome na komputerze. Wprawdzie na razie w wersji beta, ale działa na tyle dobrze, że spokojnie można ją polecić każdemu.

27.11.2013 09.43
„OK Google” w końcu trafia do wyszukiwania w przeglądarce Chrome na komputerze. I świetnie działa po polsku
REKLAMA

Wyszukiwanie głosowe Google już od jakiegoś czasu działało w nowszych wersjach przeglądarki Chrome, ale trzeba było je ręcznie włączać, tzn. w pasku wyszukiwania na stronie Google.pl należało kliknąć w ikonkę mikrofonu. Możliwość włączenia opcji wyszukiwania za pomocą głosu, to jednak coś zupełnie innego, lepszego i zdecydowanie bardziej wygodnego, choć… i tak mogłoby działać jeszcze lepiej.

REKLAMA

Po instalacji rozszerzenia Google Voice Search Hotword wyszukiwarka głosowa włączy się, gdy wypowiemy słowa „OK Google”, ale tylko wtedy, gdy znajdujemy się na karcie z wyszukiwarką Google. W wersji na OS X ikonka mikrofonu pojawia się wtedy na górnym pasku menu, co ma informować, że w tym przypadku można aktywować głosowo opcję wyszukiwania. Wielka szkoda, że nie działa to w dowolnym miejscu w przeglądarce Chrome.

Ikonka mikrofonu OK Google

To byłby funkcjonalny ideał. Wyobraźmy sobie - pracujemy na dowolnej karcie przeglądarki, bądź też w oknie innego programu, ale w pewnym momencie orientujemy się, że coś musimy wyszukać w Sieci. Bez przemieszczania się do karty przeglądarki z wyszukiwarką Google mówimy „OK Google” i wypowiadamy swoje zapytanie.

No cóż, może będzie w kolejnych wersjach rozszerzenia.

Tak, czy siak, nawet i bez tej opcji, możliwość porozumiewania się głosowo z wyszukiwarką to kapitalna sprawa. Sprawdziłem jak działa wyszukiwanie głosowe Google po komendzie OK Google i nie mam w zasadzie żadnych uwag. To zdecydowanie najlepiej rozumiejący mowę polską system. Testowałem na długich zapytaniach, typu: Jaki był wynik wczorajszego meczu Borussi Dortmund, czy też na anglojęzycznych zapytaniach, typu: Spider’s Web. Za każdym razem system bezbłędnie odkodowywał moje głosowe komendy.

jak działa OK Google w przeglądarce Chrome
REKLAMA

Co tu dużo mówić - każdy powinien sobie zainstalować to rozszerzenie w swojej przeglądarce Chrome.

Ależ to fajne rozwiązanie!

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA