REKLAMA

Kino IMAX w domu? To możliwe, jeśli spełnimy dwa warunki

Kino w domu? W warunkach amatorskich nie jest to trudne wyzwanie, nawet cenowo. Stworzenie jednak wyśmienitych efektów wymaga od nas przynajmniej dużych nakładów finansowych. Wkrótce w domu będziemy mogli mieć prawdziwe kino IMAX. Musimy spełnić tylko dwa warunki.

14.11.2013 13.37
Kino IMAX w domu? To możliwe, jeśli spełnimy dwa warunki
REKLAMA

Kanadyjski IMAX, który znamy z gigantycznych ekranów kinowych i rewelacyjnego 3D, zawiązał spółkę typu joint venture z TCL. Chiński producent elektroniki, mający swoją fabrykę także w Polsce, będzie tworzył z IMAX-em osprzęt do domowego kina domowego. W 2015 roku pojawią się dedykowane kompletne zestawy, które specjaliści zamontują w naszych domach.

REKLAMA

Brzmi fantastycznie, ale aby pozwolić sobie na taki luksus, musimy być naprawdę bogaci i w dodatku musimy być Chińczykami, a przynajmniej zamieszkiwać Chiny. Takie domowe kino kosztować będzie 250 tysięcy dolarów, czyli przy obecnym kursie 777 tysięcy złotych. Pocieszający jest fakt, że to i tak taniej niż obecnie życzy sobie IMAX za takie rozwiązania w Ameryce Północnej. Tam systemy są tworzone na indywidualne zamówienia i kosztują około 2 milionów dolarów.

IMAX 2

IMAX z TCL z pewnością znajdą chętnych na swoje kina domowe. Strategia wydaje się być przemyślna, ponieważ obok Chin firmy chcą zaoferować ten produkt także w Hong Kongu, Rosji oraz krajach bliskiego wschodu. Home Theater by IMAX adresowany jest więc tam, gdzie rzeczywiście znajdzie się kilkaset osób rocznie zainteresowanych taką domową rozrywką.

Dla IMAX-a sam chiński rynek jest również ciekawy jeśli chodzi o normalne kina. Już w tej chwili firma notuje 16% przychodów właśnie z Państwa Środka. W tej chwili ma tam 131 sal ze swoim systemem, a w najbliższym czasie ma powstać kolejne 120. Natomiast jeśli chodzi o profesjonalne kina domowe, to prognozy dla rynku chińskiego są nad wyraz optymistyczne. W ciągu kolejnych 5 lat segment ten będzie powiększał się co roku o 20%.

IMAX 3

Umowa IMAX i TCL dla nas może być traktowana jako ciekawostka. Niewielka grupa konsumentów z Polski jest w stanie zdecydować się na taki produkt, a jego dostępność w Europie będzie ograniczona. W informacjach o tych domowych kinach nie ma też szczegółów co do dystrybucji treści. Teoretycznie nowe filmy dla posiadaczy takiego przybytku mają być dostępne wraz z tradycyjną premierą kinową, ale tego jak będą dostarczane i czy wiąże się to z dodatkowymi opłatami, już nie wiemy.

Pomysł firmy IMAX nie jest jedyny, na rynku istnieje kilka innych, wyspecjalizowanych firm, zajmujących się budową mini sal kinowych. I zazwyczaj jest to kosztowna zabawa, zwłaszcza gdy chcemy zdobyć kopie filmów dostępnych jeszcze w dystrybucji kinowej. Odtwarzacz PRIMA Cinema kosztuje 35 tysięcy dolarów, a wypożyczenie jednego filmu to koszt 500 dolarów.

REKLAMA

Stworzenie jednak namiastki kina w domu nie jest takie drogie, możemy zacząć od prostej zabawy z wakacyjno-weekendowym sprzętem Philips PicoPix lub zdecydować się na typowe projektory do kina domowego od Epsona, Optomy, Sharpa, Sony, czy JVC. Wraz z ekranem oraz kompletem osprzętu do kina domowego będzie to inwestycja od około 8 tysięcy wzwyż, w zależności od warunków i wymogów.

Kino IMAX w domu rozbudza wyobraźnie, ale na takie luksusy nawet Chińczykom przyjdzie poczekać do 2015 roku. Za równowartość takiej inwestycji możemy iść w dwie osoby do kina IMAX ponad 12 tysięcy razy (o ile uda nam się zarezerwować bilety przez aplikacje mobilną ;) ). Kto jednak bogatemu zabroni zbudować kino w domu…

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA