REKLAMA

Google Glass bez gwarancji w cenie 7500 zł. Skusisz się?

Google Glass z tych prawdziwie futurystycznych gadżetów, ma realnie największą szansę na popularyzację. Wydawać by się przy tym mogło, że polscy early-adopterzy na razie mogą tylko pomarzyć o posiadaniu własnych inteligentnych okularów, bo nie są dostępne w normalnej sprzedaży, a co dopiero mówić o dostępności w naszym kraju. Okazuje się jednak, że już teraz można zamówić parę Google Glass do Polski. Warunkiem jest jedynie posiadanie odłożonych na ten cel kilku tysięcy złotych oraz konta na eBayu. Pytanie tylko, jak duża jest szansa na to, że taka inwestycja to będą pieniądze wyrzucone w błoto?

27.11.2013 21.10
Google Glass bez gwarancji w cenie 7500 zł. Skusisz się?
REKLAMA

Chociaż w świecie nowoczesnych gadżetów obracam się od kilku lat, to idąc dziś do pierwszego lepszego sklepu z elektroniką bądź odwiedzając targi nadal nie mogę się nadziwić bogactwem . Te wszystkie gadżety, takie jak cyfrowe ramki na zdjęcia, rejestrujące stan zdrowia opaski i inteligentne zegarki wyglądają jak wyjęte żywcem z kart powieści fantastycznonaukowych, którymi zaczytywałem się w dzieciństwie. Google Glass to natomiast jeszcze jeden poziom wyżej, a co najlepsze - nie jest to już tylko koncepcyjny projekt, tylko istniejący i działający produkt.

REKLAMA

Google Glass w Polsce?

google-glass

Po pierwszej prezentacji Google Glass zaszczytu testowania pierwszym prototypów tego gadżetu dostąpiło naprawdę niewiele osób. Oprócz pracowników Google zdjęciami w tych inteligentnych okularach chwalili się wybrani programiści, blogerzy i dziennikarze z całego świata. Google sili się przy tym, aby ich okulary były prawdziwie elitarne. Ograniczona dostępność, konieczność zapisywania się z rocznym wyprzedzeniem na listy osób, które będą mogły kupić okulary za olbrzymie pieniądze…

Firma z Mountain View umiejętnie buduje napięcie, a zainteresowanie jest ogromne. Co prawda użyteczność gadżetu jest jak na razie niewielka, a deweloperzy dopiero zaczynają prace nad aplikacjami współpracującymi z Glass, ale jestem pewien, że wiele osób chętnie by sobie taki gadżet sprawiło. Niestety, Polska jest krajem nieco zapomnianym przez Google i nie ma żadnej szansy aby zamówić Google Glass oficjalnymi kanałami. Z pomocą może przyjść tutaj eBay.

eBay pełen okularów...

1 Google Glass do wyboru

Z ciekawości sprawdziłem na eBayu, czyli takim Allegro dla reszty świata, czy pierwsi posiadacze Google Glass zdecydowali się na ich odsprzedanie. Okazuje się, że osób zainteresowanych pozbyciem się okularów jest całkiem sporo, ale ceny dochodzą nawet do 2,5 tysiąca dolarów za parę. Spora część z aukcji oferuje przy tym nigdy nieotwierane pudełka i co miłe, wysyłkę za granicę - także do Polski.

Wygląda po prostu na to, że część z “programistów” zapisanych na listę osób uprawnionych do zakupu Glass to tak naprawdę spekulanci, którzy na gadżecie chcą teraz nieźle zarobić z nawet i z kilkukrotną przebitką - i tak naprawdę nie ma w tym nic złego, bo nikt do zakupu Glassów nie przymusza. Sam jednak wahałbym się przed przelaniem pieniędzy, i to nie tylko ze względu na kosmiczną cenę oscylująca około 7,5 tys zł.

Ale co z gwarancją?

Google Glass

Na pierwszy rzut oka dla osoby która jest w stanie poświęcić ładnych kilka tysięcy na zabawkę w postaci Glass wszystko wygląda w porządku, ale i tak w związku z zamawianiem tego produktu do naszego kraju mam nieco obaw. Dotyczą one głównie gwarancji na urządzenie i późniejszego sposobu jej realizacji. Zapytałem o to, jak wygląda sprawa wymiany okularów w przypadku ich uszkodzenia z winy producenta kilku przypadkowych sprzedawców wysyłających do naszego kraju nowe, nigdy nieotwierane pudełka z Google Glass.

W przeciągu kilku godzin dostałem odpowiedź od jednego z nich. Sprzedawca zobowiązał się do udzielenia pomocy w przypadku wystąpienia problemów i wymiany okularów na nowy egzemplarz, jeśli zajdzie taka konieczność i przekazał mi link do warunków gwarancji Google Glass. Przypomniał mi też o tym, że w USA ustawodawcy już starają się zakazać (jeśli jeszcze tego nie zrobili) korzystania z Glass w samochodach, ale nie miał informacji, jak to wygląda w Europie i polecił sprawdzić to we własnym zakresie.

Google Glass Ebay

Wszystko miło i sympatycznie, ale i tak zapaliła mi się jednak ostrzegawcza lampka dotycząca… cła. W końcu Glass to towar o sporej wartości, a eBay nawet wylicza wartość wszystkich opłat przy sprowadzaniu okularów Google do naszego kraju na poziomie ponad 500 dolarów. Czy kupujący z Polski odsyłając Glass na naprawdę będzie musiał płacić podwójnie i czy sprzedawca zwróci te koszty?

REKLAMA

Jak to by wyszło w praktyce nie mam pojęcia, ale warto mieć to na uwadze i uzgodnić te kwestie ze sprzedawcą zawczasu.

PS Ceny Google Glass na eBayu “Kup Teraz” są istnie zaporowe, ale na aukcjach można trafić nie znacznie taniej. Sam widziałem parę, która sprzedała się za nieco ponad 1800 dolarów, podczas gdy średnia cena wydaje się plasować na poziomie 2,400 dolców (a to jeszcze bez opłaty za wysyłkę i sprowadzenie z USA do nas).

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA