REKLAMA

Naukowcy znaleźli w kosmosie... plastik, a przynajmniej jego kluczowy składnik

Amerykańska Agencja Kosmiczna w swojej informacji prasowej informuje o nie lada odkryciu. Znaleziono bowiem naturalnie występujący propylen, kluczowy element wytwarzanego na Ziemi plastiku.

04.10.2013 12.00
Naukowcy znaleźli w kosmosie… plastik, a przynajmniej jego kluczowy składnik
REKLAMA

Tytan to miejsce, które zdecydowanie pobudza naszą wyobraźnię. Ten księżyc Saturna to prawdziwie obcy świat, z jeziorami wypełnionymi płynnym metanem. Pełen obcych kolorów i krajobrazów. I właśnie się okazało, że z naukowego punktu widzenia jest on jeszcze dziwniejszy niż myśleliśmy.

REKLAMA

Odkrycia dokonała orbitująca wokół Saturna sonda Cassini. Wykryła ona bowiem obecność jednego z kluczowych składników plastiku. Składników, którego jak dotąd nigdy nie zaobserwowano w kosmosie. Chodzi tu o propylen.

Titan-Complex_’Anti-greenhouse’

Sonda odkryła ów związek dzięki badaniom przeprowadzonym przez urządzenie CIRS, które pełni rolę spektrometru podczerwieni. Innymi słowy, owo urządzenie analizuje ciepło emitowane przez Saturna i jego księżyce. Pozwala to rozpoznać skład chemiczny atmosfery tych ciał niebieskich i to nie tylko jej zewnętrznej części.

Odkrycie to jest efektem żmudnej pracy techników NASA, którzy muszą analizować sygnatury termiczne każdego z gazów i porównywać je do znanych wzorców. A ów propylen, wymieszany z innymi gazami ze znacznie mocniejszymi sygnaturami, był bardzo trudny do wykrycia. To bardzo ważne odkrycie. Co więcej, sugeruje ono, że Tytan skrywa jeszcze więcej tajemnic.

Huygens_surface_color_sr

To nie jest pierwsza analiza składu chemicznego atmosfery Tytana. Tej dokonał ponad trzy dekady temu znany chyba wszystkim Voyager 1. Przeprowadzone przez niego obserwacje ujawniły obecność węglowodorów w tejże atmosferze, które powstają w wyniku działania światła słonecznego na metan. Te następnie formują związki zawierające dwa lub więcej atomów węgla.

Voyager wykrył propan, czyli najcięższy z tych zawierających trzy atomy węgla, oraz propyn, czyli jedną z najlżejszych trzywęglowych molekuł. Nie wykrył jednak molekuł „średniej wagi”, takich jak propylen.

REKLAMA

Tajemnica została więc nie tylko rozwikłana, ale również NASA udowodniła, że propylen występuje naturalnie, również na innych światach niż nasz. To wielka zachęta by dalej odkrywać tajemnice Tytana. Tylko… czy w dobie kryzysu gospodarczego starczy na to chęci i, co ważniejsze, pieniędzy?

Maciek Gajewski jest dziennikarzem, współprowadzi dział aktualności na Chip.pl, gdzie również prowadzi swojego autorskiego bloga.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA