REKLAMA

Samsung będzie zarabiać na innych producentach sprzętów mobilnych

Hartowane szkło Gorilla Glass jest montowane w większości sprzętów mobilnych na świecie. Tego typu powłokę wykorzystują praktycznie wszyscy producenci – Samsung, LG, HTC czy też Nokia. Teraz pierwsza z tych firm będzie na tym jeszcze zarabiać.

23.10.2013 14.58
Samsung będzie zarabiać na innych producentach sprzętów mobilnych
REKLAMA

Mniej więcej dwa lata temu Samsung i firma Corning, która wymyśliła i produkuje Gorilla Glass, założyły spółkę typu joint venture o nazwie Samsung Corning Precision Materials (SCP). Koreańczy mieli w niej 43% udziałów. Teraz obaj producenci postanowili jeszcze zacieśnić swoje więzi.

REKLAMA

Owocem tego jest kilka powiązanych ze sobą transakcji. Najpierw Corning za 1,9 miliardów dolarów wykupiło udziały Samsunga w spółce SCP. Amerykańska firma zamierza wykupić także kilku mniejszych udziałowców, aby mieć całkowitą władzę w spółce. Następnie Samsung zapłaci 400 milionów dolarów za 7,4% udziałów w firmie Corning.

Porozumienie między firmami przewiduje także, że producent powłoki z hartowanego szkła będzie zaopatrywać oddział Samsung Displays do 2023 roku. Oznacza to, że Koreańczycy nie zamierzają rezygnować z tego sposobu chronienia ekranów w sprzętach mobilnych. Warto w tym miejscu także zaznaczyć, że Samsung dostarcza wyświetlacze także wielu innym producentom, więc i oni będą niejako zmuszeni do korzystania z Gorilla Glass.

Poza tym jeśli Samsung ma 7,4% udziałów w Corning, to oznacza to, że będzie zarabiał na każdym sprzęcie mobilnym, wyposażonym w powłokę Gorilla Glass. A że wykorzystuje to większość producentów, to wpływy na konto koreańskiego producenta mogą być całkiem spore. No i Koreańczycy zapewniają sobie także dostęp do najnowszych rozwiązań firmy Corning, które mogą być jeszcze niedostępne dla innych producentów. W ten sposób buduje sobie lekką przewagę.

To jasno pokazuje, jak sprytną firmą jest Samsung. Koreańczycy nie zarabiają tylko na sprzedaży swoich urządzeń. Dużo pieniędzy zdobywają także od innych producentów, którzy biorą od nich takie podzespoły, jak chociażby ekrany, procesory czy też pamięci. Jednym z nich jest chociażby Apple, który stara się odsunąć od swojego największego konkurenta, żeby ten nie zarabiał dzięki nim jeszcze więcej. Od dłuższego czasu pojawiają się plotki, według których Apple zrezygnuje z procesorów produkowanych przez Samsunga na rzecz Texas Instruments lub innego producenta, ale na razie niewiele z tego wychodzi. Chociażby układ A7 jest przecież tworzony właśnie przez Koreańczyków.

a7
REKLAMA

Teraz Samsung będzie zarabiał na swoich urządzeniach, które przecież sprzedają się bardzo dobrze, podzespołach, z których korzysta wielu producentów i powłokach Gorilla Glass, które znajdziemy w większości gadżetów mobilnych. Z tego ostatniego może nie aż tak dużo, ale jeśli weźmiemy pod uwagę ilość sprzedawanych urządzeń, to pewnie uzbiera się z tego niezła kwota.

Z całą pewnością jest to dobra decyzja Samsunga. Jednak nie jestem pewien czy to zdrowa sytuacja dla całego rynku. Jeśli cała gałąź sprzętów mobilnych coraz bardziej będzie się uzależniać od jednej firmy, to aż prosi się to o nadużycia. W końcu dla innych producentów można nieco zawyżać ceny poszczególnych elementów, żeby nasze produkty były tańsze. No i Samsung będzie miał pierwszeństwo przed konkurentami, czym buduje sobie niewielką przewagę nad nimi.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA