REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Trendy rynkowe pokazują wzrost znaczenia ogólnodostępnych sieci WiFi - Paweł Caban, Netia

Kilka tygodni temu Netia zapowiedziała duże inwestycje – ponad 200 milionów złotych na infrastrukturę. Zapytałem Pawła Cabana o rodzaj tych inwestycji, ich skutki dla klientów oraz ogólną sytuację na rynku telekomunikacyjnym. Obecni klienci operatora nie powinni być zawiedzeni ambitnymi planami. 

12.10.2013
12:32
Trendy rynkowe pokazują  wzrost znaczenia ogólnodostępnych sieci WiFi – Paweł Caban, Netia
REKLAMA

Paweł Okopień Spider’s Web: Czy Netia zamierza dalej przejmować mniejszych graczy na rynku telekomunikacyjnym?

REKLAMA

Paweł Caban, Kierownik Działu Rozwoju Usług NGA w Netia S.A.: Netia jest wiodącym operatorem, które dokonuje akwizycji na rynku telekomunikacyjnym, ale przejęcia nie są wpisane w naszą strategię. Tę opieramy o wzrost organiczny na własnej, modernizowanej systematycznie sieci dostępowej. Przyglądamy się bardzo uważnie branży, w której działamy i można być pewnym ze każda interesująca szansa na konsolidacje zostanie przez nas zauważona i przeanalizowana. Na dzisiaj zakończyliśmy jednak akwizycje sieci ethernetowych, których w poprzednich latach przejęliśmy łącznie około 40 i skonsolidowaliśmy w firmie Internetia.

W jakich regionach kraju należy spodziewać się inwestycji w infrastrukturę?

Nie skupiamy się w inwestycjach na jakimś konkretnym regionie, raczej szczegółowo analizujemy potencjał wielu miejsc i inwestycji dokonujemy tam, gdzie jest największa szansa na uzyskanie zakładanych korzyści biznesowych. Wypracowaliśmy autorskie rozwiązania oceny biznesowej z wykorzystaniem zaawansowanych analiz geomarketingowych. Bierzemy pod lupę bardzo małe klastry geograficzne analizując ich potencjał technologiczny, rynkowy i konkurencyjny, a ryzyko dodatkowo oceniamy i minimalizujemy dopełniając nasze analizy danymi socjodemograficznymi.

Będą to raczej miejsca tak zwanych białych plam czy rozwiązania konkurencyjne w stosunku do już istniejącej infrastruktury?

Głównie inwestujemy w obszary gdzie mamy już naszą sieć – modernizując ją do standardów NGA (VDSL2 oraz FTTB). Mocno postawiliśmy też na rynek mieszkaniowy. Zespół dedykowany do tych celów rozrasta się a my jako operator elastyczny technologicznie jesteśmy w stanie realizować usługi na tym samym wysokim poziomie jakości w oparciu o różne rozwiązania techniczne - światłowodowe, ethernetowe, xDSL-owe a już w niedalekiej przyszłości także rozwiązania HFC, czyli kable koncentryczne. Ta niezależność od jednej technologii dostępnej w budynku staje się naszą przewagą.

Obserwujemy też bacznie środki unijne dostępne na inwestycje i wykorzystujemy je, jeśli pozwalają nam w realizacji naszej strategii. W fazie realizacji mamy już czwarty dofinansowany projekt dotyczący budowy sieci światłowodowej wprost do mieszkań klientów (FTTH – PON). W zasięgu znajdzie się prawie 20 tys mieszkań (około 80 tys mieszkańców) w województwie dolnośląskim. Tym samym umocnimy swoją pozycje lidera FTTH w Polsce z poziomem około 165 tysięcy mieszkań w zasięgu. Łącznie inwestycje z dofinansowaniem unijnym w Grupie Netia to wartość około 70 mln zł poniesionych nakładów na ich realizację.

Co oznaczają te inwestycje dla obecnych abonentów Netii?

Przede wszystkim będzie to poprawa szybkości internetu oraz tym samym możliwość zaoferowania naszych usług pod marka FOTON oraz Telewizji Osobistej z niemal nieograniczoną liczbą usług typu multiroom w HD. W wyniku dokonywanych modernizacji znacznie poprawiają się wskaźniki jakości oraz NPS, czyli wskaźnika rekomendacji. Nowe miejsca, w których się pojawimy to przede wszystkim wolność wyboru dla klientów, a nawet GigaWolność z wykorzystaniem bardzo szybkich łączy 100 Mbs przy ściąganiu danych, ale też - to co teraz staje się nawet istotniejsze - to możliwość bardzo szybkiego wysyłania własnych danych i dzielenia się nimi z innymi użytkownikami z prędkością do 50Mbps.

Jaka jest zależność pomiędzy nowymi inwestycjami, a rozwojem oferty Telewizji Osobistej?

U podstaw naszej strategii inwestycyjnej leży możliwość oferowania pełnej usługi multimedialnej dla naszych klientów z najszybszym możliwym internetem. Dlatego inwestujemy tylko w najnowocześniejsze technologie. Praktycznie zaprzestaliśmy nowych inwestycji w oparciu o rozwiązania xDSL. Stosujemy je tylko wówczas gdy mamy istniejącą infrastrukturę miedzianą w budynkach.

Czy w niedalekiej przyszłości należy spodziewać się nowości w ofercie zarówno telewizyjnej jak i internetowej? Jakiego rodzaju będą to nowości?

Netia cały czas zaskakuje nowatorskim podejściem do usług i kształtowania oferty. Jako pierwsi wprowadziliśmy Streaming TV. Można być pewnym, że jeszcze nie raz zaskoczymy naszymi pomysłami. Zdradzę tylko, że już za kilka tygodni wprowadzimy nową, zupełnie rewolucyjną ofertę TV, która na pewno zrobi sporo zamieszania na rynku.

Czy w roku 2014 standardem nie tylko w centrach miast będzie internet powyżej 20 Mb/s?

Nie spodziewałbym się ze to będzie standard wszędzie a nie tylko w dużych miastach. Na to potrzeba bardzo dużych pieniędzy i czasu. Ale jest faktem pomimo braku tej powszechności, że usługa 20 Mbps nie robi już na nikim wrażenia.

W mediach trwa przepychanka pomiędzy Orange, a Plus odnośnie internetu. Czy dla Netii internet LTE jest rozwiązaniem konkurencyjnym?

Dla nas internet bezprzewodowy jest uzupełnieniem internetu stacjonarnego. Ta przepychanka, co jest lepsze trwa od lat a tu przecież chodzi o to, czego potrzebują klienci. Naszym zdaniem klienci potrzebują takiego łącza, aby w domu korzystać ze wszystkich usług, jakich potrzebują (TV, interent, video, …) na wielu urządzeniach. Smartfony i Tablety staja się bardzo popularne i powszechnie dostępne – nawet po kilka takich urządzeń w domu. Nie kupi się już tych urządzeń bez WiFi i w domowym świecie to WiFi stało się najlepszym medium bezprzewodowym.

Poza domem technologie komórkowe są doskonałym bezprzewodowym uzupełnieniem dostępności usług. Jednak w miarę wzrostów bazy klientów ograniczone pasmo będzie dzielone na coraz większą ilość użytkowników dodatkowo konsumujących z roku na rok coraz więcej danych. Można się spodziewać spadku jakości a komunikowane w kampaniach marketingowych prędkości internetu komórkowego coraz bardziej będą pozostawały w sferze marzeń – zwłaszcza w centrach miast.

Dlatego trendy rynkowe pokazują coraz bardziej wzrost znaczenia ogólnodostępnych sieci WiFi. Plany inwestycyjne w WiFi komunikują tacy gracze światowi jak chociażby Google, które jednocześnie inwestuje także w metropolitarne sieci światłowodowe. LTE może być natomiast doskonałym rozwiązaniem na zwiększenie szybkości łączy poza miastem, szybkim do realizacji bez konieczności przeinwestowania w rozproszoną infrastrukturę kablową.

Mobilni operatorzy w przyszłości będą komunikowali coraz większe prędkości, (które de facto w rzeczywistości będą o wiele niższe, jak już wspomniałem), ale nie zapominajmy, że operatorzy stacjonarni będę także oferować przepływności wyższe niż obecnie. Natomiast zapotrzebowanie na pasmo przez tradycyjne gospodarstwo domowe będzie zdecydowanie większe niż dziś, i tylko operatorzy stacjonarni będą w stanie w 100 proc. popyt ten zaspokoić.

Dziękuje za rozmowę

Paweł Caban szczegółowo przedstawił aspekty techniczne kolejnych inwestycji Netii jednocześnie nie dając nam większych nadziei na powszechny i szybki internet. Dość celnie zaznacza, że sieć mobilna wraz z popularnością napotyka na problemy, natomiast internet w domu mimo rosnącej prędkości jest wykorzystywany przez coraz więcej urządzeń.

REKLAMA

Mnie osobiście ciekawi, czy w zapowiadanej jako rewolucyjnej ofercie telewizyjnej pojawi się znacznie więcej kanałów o wysokiej rozdzielczości. W tej chwili Netia w swoich pakietach oferuje zaledwie od 4 do 16 kanałów w HD, a to niewiele w porównaniu do konkurencji.

Klienci korzystający z usług na jej infrastrukturze powinni szybko doczekać się kolejnych usprawnień. Mam nadzieje, że nowe oferty będą godne uwagi, również dla potencjalnych klientów.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA