REKLAMA

Microsoft utrudnia korzystanie z Pulpitu w Windows RT

Ludzie nie lubią zmieniać swoich przyzwyczajeń. Brutalnie przekonał się o tym Microsoft, który w zeszłorocznym systemie Windows 8 oprócz dotychczasowego trybu pulpit stworzył drugi interfejs, kafelkowy. Zdaniem wielu osób działanie takie miało na celu marginalizację pulpit i może okazać się, że miały one rację. Bowiem na urządzeniach z systemem Windows RT 8.1 korzystanie z klasycznego trybu pracy jest bardzo utrudnione.

25.10.2013 10.26
Microsoft utrudnia korzystanie z Pulpitu w Windows RT
REKLAMA

Okazuje się bowiem, że po uruchomieniu urządzenia oczom ukazuje się startowy ekran kafelkowy, na którym nie ma kafelka przenoszącego nas do pulpitu. Zanim zaczniecie się śmiać, ostrzegam. Tak, wiem, że można przenosić się między interfejsami klikając klawisz Windows. Oczywiście, potrafię też wyciągnąć pasek z prawej strony ekranu i wybrać dotykowy przycisk Start. Owszem, rozumiem, że mogę podpiąć też do tabletu klawiaturę wybrać kombinację klawiszy „Windows + D”. Ja doskonale to rozumiem, ale jednak dla przeciętnej Paulinki może to być duży problem. Kafelek Pulpitu był doskonałą i od razu widoczną wskazówką, umożliwiającą przejście do starego interfejsu bez kombinowania i używania niewidocznych elementów, zewnętrznych akcesoriów czy nielogicznych przycisków.

REKLAMA

Na szczęście dodanie takiego kafelka jest bardzo łatwe. Wystarczy, będąc na ekranie kafelkowym, zacząć wpisywać słowo „pulpit”. Gdy po prawej stronie na belce pojawi się poszukiwana ikona, klikamy na nią prawym przyciskiem myszy lub długo przytrzymujemy palcem i wybieramy opcję dodania na ekran startowy. Pojawi się ona jako ostatni kafelek, więc należy przytrzymać go i przesunąć go na początek ekranu, by mieć go zawsze pod ręką. Voila, wszystko jest zrobione. Geekom coś takiego może wydawać się wyjątkowo proste, jednak wspomniana Paulinka bez odpowiedniego poradnika, takiego jak tan powyżej.

REKLAMA

Jednak jeśli ktokolwiek boi się, że Microsoft może całkowicie zrezygnować ze stosowania trybu pulpitowego, jest w absolutnym błędzie. Firma z Redmond nie może tego zrobić, ponieważ siłą systemu Windows 8 są przede wszystkim aplikacje działające z poprzednimi systemami Microsoftu. Dlaczego więc zdecydowała się na usunięcie kafelka pulpitu w Windows RT? Dlatego, że system ten jest dostępny wyłącznie na tablety, gdzie lepszym interfejsem jest ten kafelkowy. Microsoft chce sprawić, by ludzie przestali myśleć o Windowsie RT jako uboższym bracie Windowsa 8, a o oprogramowaniu tabletowym stworzonym na miarę nowoczesnych sprzętów. Jednocześnie ma zamiar powstrzymać negatywne opinie na temat oprogramowania wychodzące od osób, które próbowały z niego korzystać w niemal bezużytecznym trybie klasycznym.

Krótko mówiąc, Microsoft nie usunął z Windowsa RT trybu pulpitu, ale sprawił, że mniej doświadczeni użytkownicy mogą tak myśleć. Cóż, firma z Redmond stara się robić naprawdę wiele, by użytkownicy nie uważali Windowsa RT za pełnoprawny system operacyjny Mirosoftu i tym samym nie rozczarowali się nim. Cóż, a wystarczyło dać mu po prostu inną nazwę.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA