REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Legalny streaming sportowy w Polsce za darmo? Proszę bardzo!

Tekst został pierwotnie opublikowany na Blog Forum Spider’s Web.

17.10.2013
11:20
sport w sieci
REKLAMA

Można ubolewać nad ilością piractwa w Internecie. Można mieć pretensje, że użytkownicy Sieci nie chcą płacić za treści i kradną je. Ale można też wykorzystać przyzwyczajenia internautów i zarobić na nich pieniądze. Zrobił tak Apple przekuwając ściąganie mp3 w dochodowy biznes, poprzez stworzenie serwisu iTunes. I podobna droga zmierza zupełnie nowa grupa nadawców - firmy bukmacherskie.

REKLAMA

Co łączy hazard z piractwem internetowym? Transmisje sportowe live! Dotychczas relacje wideo z wydarzeń sportowych miały miejsce tylko w jednym medium - telewizji. To tu odbywał się podział tortu transmisji: te ligę miała jedna stacja, mecze reprezentacji druga, a poszczególne dyscypliny trzeba było oglądać naprzemiennie u różnych nadawców. Efekt? By być prawdziwym kibicem należało mieć kilka wysokopłatnych pakietów telewizyjnych u konkurencyjnych grup medialnych oraz ze 3 dekodery, bo przecież każdy nadaje w innym systemie kodowania. Niestety, cechą ludzkiej natury jest ułatwianie sobie życia i ciecie kosztów. W Internecie można znaleźć setki nielegalnych transmisji sportowych, nie tylko piłki nożnej, ale często z kompletnie niszowych dyscyplin typu dart lub snooker. Nie ulega wątpliwości, że kradzież sygnału tv w celu streamingu w Sieci to rzecz karygodna. Jednak jak każda nielegalna usługa, jej pojawienie się wynika z potrzeb odbiorców. A kimże są ci odbiorcy? To potencjalni klienci.

Z tego punktu widzenia wychodzą firmy bukmacherskie, które postanowiły wykorzystać przyzwyczajenia widzów wydarzeń sportowych i oferują dostęp do streamingu w ramach swoich serwisów. Do tej pory usługi takie dostępne były dla aktywnych użytkowników internetowych serwisów bukmacherskich, czyli tych, którzy mieli pieniądze na swoich kontach.

Lecz właśnie teraz startuje pierwsza w Polsce, darmowa usługa streamingu wydarzeń sportowych z prawdziwego zdarzenia. Jak możemy przeczytać w serwisie SatKurier oraz na stronie Sts.pl:

Usługa dostępna jest dla każdego, kto założy bezpłatne konto na sts.pl (trzeba być pełnoletnim). Lista planowanych transmisji jest spora i każdy kibic znajdzie coś dla siebie. Znajdują się tam m.in.:

- Primera División, Segunda División oraz Copa del Rey;
- Inne ligi piłkarskie, m.in. portugalska, rosyjska, ukraińska, austriacka, szwajcarska, a także rozgrywki pucharowe w tych krajach;
- Tenis: Turnieje ATP (250 series) oraz WTA, a także Hopman Cup;
- Siatkówka: Liga Światowa, Grand Prix, Klubowe Mistrzostwa Świata, Liga Mistrzów; Wybrane ligi siatkarskie, m.in. włoska Lega Pallavolo, francuska Ligue Nationale de Volley, niemiecka DVL, rosyjska Super League;
- Koszykówka: Euroliga, a także ligi: litewska, niemiecka oraz Baltic Basketball League; Siatkówka plażowa: World Tour, Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy, zawody z cyklu COOP;
- Inne sporty: tenis stołowy (ze wszystkimi najważniejszymi imprezami w sezonie), hokej (z ligami: KHL, niemiecką DEL, rosyjską VHL), badminton, kręgle, futsal, hokej na trawie.

Mecze Realu Madryt i Barcelony, czy turnieje tenisowe to sportowa pierwsza liga. Jest tez sporo niszowych transmisji, których próżno szukać w tradycyjnej telewizji z powodu braku dla nich miejsca w ramówce. Najważniejsze jednak, że treści te są legalne i darmowe!

REKLAMA

Stacje telewizyjne maja prawo narzekać na kradzież ich sygnału i piracki streaming w Internecie. Ale trudno nie zauważyć, że mamy tu do czynienia z zupełnie nowym produktem, którego tradycyjni gracze medialni nie potrafią lub nie chcą sprzedać. Silą rzeczy pojawiają się wiec nowi gracze na rynku, tacy jak firmy bukmacherskie, które trafiają w potrzeby użytkowników, udostępniając dobry content i chcą na tym zarobić. Z korzyścią dla kibiców i internautów.

Zdjęcie soccer ball in goal pochodzi z serwisu Shutterstock.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA