REKLAMA

Nauka fotografii pomoże ci zachować lepszą pamięć na starość

Dobra wiadomość dla fotografów – wasze hobby zapewni wam nie tylko blichtr, sławę i pieniądze ale także lepszą pamięć, kiedy będziecie już nieco starsi.

25.10.2013 09.18
Nauka fotografii pomoże ci zachować lepszą pamięć na starość
REKLAMA

Naukowcy z Uniwersytetu w Teksasie przeprowadzili ciekawy eksperyment, w którym badali jak poszczególne typy aktywności wpływają na ludzi w podeszłym wieku. W eksperymencie wzięło udział 221 seniorów w wieku od 60 do 90 lat. Badani byli podzieleni na grupy, a każdy z nich miała przypisaną swoją aktywność. Członkowie grup musieli wykonywać poszczególne zajęcia przez co najmniej 15 godzin tygodniowo, przez 3 miesiące. Okazuje się, że u osób, które przez ten czas poznawały tajniki fotografii, znacznie poprawiła się pamięć.

REKLAMA

Jak zauważają naukowcy – nie wystarczy po prostu wyjść z domu i coś zrobić. U badanych, którzy brali udział w zajęciach mniej wymagających intelektualnie (np. wyjścia do klubów seniora, wizyty w muzeach) nie stwierdzono większych korzyści dla mózgu. Ważne jest, żeby wyjść i zająć się czynnością, która wydaje się być nowa i która absorbuje nie tylko ciało, ale i umysł. Taka jest właśnie fotografia. Wykonując świadomie zdjęcia zawsze szuka się czegoś nowego i wartego uwagi, a jednocześnie trzeba mieć w głowie wszystkie wyuczone zasady ekspozycji i kadrowania.

fotografia-pamiec

Naukowcy na podstawie przeprowadzonych badań przewidują, że nauka fotografii w młodszym wieku także pozwala zachować bystrość umysłu na starość. Ta teza wymaga jeszcze potwierdzenia w znacznie dłuższych badaniach, ale wszystko wskazuje na to, że świadome fotografowanie dobrze wpływa na umysł, nawet w podeszłym wieku.

Badania przeprowadzone w Teksasie pokazują, że warto fotografować. Zasad i zależności w fotografii jest naprawdę sporo, zwłaszcza, kiedy w grę wchodzą różne typy i formaty aparatów. Fotografia to jedna z tych dziedzin, w których z wiekiem człowiek dojrzewa, a jego zdjęcia naprawdę zaczynają nieść jakieś przesłanie. Mam wrażenie, że to przychodzi z czasem. Wydaje mi się wręcz, że w młodym wieku właściwie nie jest możliwe zostanie naprawdę dobrym fotografem. Można produkować ładne obrazki, ale do stworzenia prawdziwej fotografii niosącej przesłanie i historię potrzebny jest jakiś bagaż życiowy i duże doświadczenie.

Nie dziwią mnie zatem wyniki badań. Fotografia na tle innych aktywności jest wyjątkowa. Jest to swoista wypadkowa między sztuką, a naukami ścisłymi. Z jednej strony liczy się obraz, czyli plastyka, wyczucie kadru, itd., a z drugiej strony mamy czysto fizyczne reguły, które rządzą całym procesem wykonywania zdjęcia. Myślę, że dopiero kiedy uda się zrównoważyć oba te światy, można wykonać (świadomie!) dobre zdjęcie. Na pewno jest to jeden z powodów, dla których fotografia dobrze wpływa na umysł.

REKLAMA

Jednym zdaniem, nie pozostaje nic innego, jak wziąć aparat do ręki i udać się na łowy. To już ostatni moment, żeby złapać jeszcze trochę jesieni.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA