REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Battlefield 4 pokazuje, która konsola nowej generacji ma większą moc

Konsole nowej generacji budzą wiele emocji i oczekujemy po nich bardzo wiele. Jednak tak jak się spodziewałem, okazały się przestarzałe już na starcie. Widać po materiale redakcji Eurogamer, która uruchomiła Battlefield 4 na komputerze stacjonarnym, Xboksie One oraz Playstation 4. Chyba nie komu nie muszę mówić, że obie konsole dysponują brzydszą grafiką niż w przypadku mocnego peceta. Warto za to rozważyć, która z konsol będzie dysponować ładniejszą grafiką, bo i to jest obecnie możliwe.

30.10.2013
9:45
battlefield 4
REKLAMA

Odpowiednią analizę przeprowadził serwis Eurogamer, który uruchomił grę na konsolach nowej generacji oraz na komputerze wyposażonym w procesor AMD FX-8350, 8 GB RAM-u oraz dwie karty graficzne AMD Radeon HD 7970 w trybie CrossFire. Są to podzespoły sprzed roku, ale mimo to gra prezentuje się ładniej niż w przypadku obu konsol. Jeśli chodzi o Playstation 4 i Xbox One, to gra cechuje się wyższą rozdzielczością w przypadku pierwszego sprzętu.

REKLAMA

W tym przypadku wynosi ona 1600 x 900 pikseli, podczas gdy Xboksa One zaledwie 1280 x 720 punktów. Oznacza to, że wersja na konsole Playstation 4 może wygenerować o połowę większą liczbę pikseli, co jest dużą przewagą sprzętu Sony. Dzięki temu zabiegowi na Playstation 4 lepiej prezentują się elementy takie jak kable czy siatki, które w przypadku Xboksa One składają się z mniejszej liczby elementów i często migają.

Na Xboksie One za to lepiej działa wygładzanie krawędzi. Mimo że w obu przypadkach rozdzielczość jest sztucznie podbita do 1080p, to w przypadku Xboksa One obraz wydaje się być na krawędziach ostrzejszy. Oprócz tego w przypadku konsoli Microsoftu obraz wydaje się mieć więcej detali niż w przypadku Playstation 4. Wszystko to oznacza, że technika skalowania obrazu działa lepiej w przypadku Xboxa One.Oprócz tego rozmycie działa na Playstation 4 słabiej i jest zmarnowaną szansą. Co prawda w przypadku sprzętu Sony grafika i tak wygląda ładniej, ale efekt powinien być o wiele lepszy. Jeśli chodzi o płynność gry, to liczba klatek na sekundę zazwyczaj wynosi 60, jednak w przypadku najbardziej zaawansowanych akcji płynność spada nawet do 30 klatek na sekundę.

Reasumując, Battlefield w wersjach na konsole nowej generacji wygląda gorzej niż w przypadku komputerów PC, ale nie jest to zaskoczenie. Tak samo jak to, że gry na konsolach nowej generacji wyglądają o niebo lepiej niż na sprzętach sprzed 8 lat. Zaskoczeniem nie jest również to, że gra na Playstation 4 wygląda nieco lepiej niż na Xboksie One. Warto jednak zwrócić uwagę, że twórcy byli w stanie na konsoli stworzyć grę o sporo wyższej rozdzielczości. Oznacza to, że możemy się spodziewać wielu mniej wymagających od Battlefield 4 tytułów, które będą działać w wersji na Playstation 4 w rozdzielczości 1920 x 1080, a w przypadku Xboksa One nie osiągną tego pułapu.

REKLAMA

Póki co wydaje mi się, że Playstation 4 jest lepsze pod względem wydajności i przez to bardziej przyszłościowe. Gdy dodamy do tego niższą ceną konsoli Sony, wiem jaki sprzęt do grania chcę kupić. Mimo że używam ekosystemu Microsoft, posiadam Xboksa 360 i pad od niego jest moim ulubionym, to jeśli kupię konsolę do gier nowej generacji, niemal na pewno zdecyduję się na Playstation 4. O ile Microsoft nagle nie zacznie płacić ogromnych sum wszystkim największym studiom tworzącym gry, co jest raczej niemożliwe, to właśnie na konsoli Sony gry będą wyglądać ładniej, a różnica między obiema konsolami z czasem będzie coraz bardziej widoczna.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA