REKLAMA

Microsoft rzuca kłody pod nogi użytkownikom starszych Windowsów. Aktualizacja do 8.1 nie będzie tania ani łatwa

Co prawda system Windows 8.1 jest darmowy dla osób, które już posiadają kopie Windowsa 8, jednak Microsoft nie zapomniał też o użytkownikach, którzy używają starszych systemów operacyjnych ich firmy i będą chcieli zdecydować się na aktualizację przy okazji premiery nowej wersji. Niestety dla nich firma z Redmond nie zdecydowała się na wprowadzenie żadnej promocji na aktualizację i wszyscy chętni będą musieli za nią zapłacić 119,99 lub 199,99 dolarów, kolejno za wersję zwykłą i Pro.

18.09.2013 08.34
Aktualizacja do Windows 8.1 nie będzie tania, ani łatwa
REKLAMA

Microsoft postanowił też zmienić sposób, w jaki sprzedaje swoje systemy operacyjne. Jeśli chcieliśmy kupić aktualizację do Windowsa 8, trzeba było kupić edycję upgrade w sklepie i zainstalować ją. Jeśli coś się popsuło w komputerze, konieczna była instalacja pierwotnego systemu operacyjnego, a potem aktualizacji do Windowsa 8. Windows 8.1 będzie dostępny też w wersji znanej jako „full version software”, przez co będzie można go zainstalować bez pierwotnej instalacji poprzedniego oprogramowania. Microsoft zdecydował się na taki krok z myślą o ludziach, którzy aktywnie korzystali ze środowisk wirtualnych. Dla nich instalacja dwóch systemów była bardzo nie na rękę. Cieszy fakt, że Microsoft ponownie posłuchał próśb swoich użytkowników. To bowiem oni prosili o takie rozwiązanie.

REKLAMA

Jeśli chcesz przenieść się z Windowsa XP lub Visty na 8.1, lepiej zgraj wszystkie swoje ważne pliki i zarezerwuj sobie trochę czasu. O ile w przypadku aktualizacji ze starszych systemów do Windowsa 8 możliwe było zostawienie swoich ustawień i plików (tylko plików w przypadku Windowsa XP), tak teraz użytkownicy Windowsa XP i Visty, by przesiąść się na 8.1, będą musieli wykonać czystą instalację nowego Windowsa. W niewiele lepszej sytuacji są użytkownicy Windowsa 7, którzy będą zmuszeni przeinstalować wszystkie aplikacje desktopowe, w tym Office’a. Ten ruch uważam za nieprzemyślany, gdyż w ten sposób Microsoft na pewno nie przekona dotychczasowych użytkowników w zainwestowanie w Windowsa 8.1. Z czystego lenistwa pozostaną przy używanym dotychczas oprogramowaniu.

REKLAMA

Premiera Windowsa 8.1 odbędzie się dokładnie za miesiąc. Osoby, które zakupią komputer z tym systemem, ale zechcą ulepszyć swoje oprogramowanie do Windowsa 8.1 Pro, zapłacą za tę możliwość 99,99 dolarów. Następnie za 9,99 dolarów do systemu będzie można dokupić pakiet Media Center. Nie są to zbyt atrakcyjne ceny, ale Microsoft doskonale sobie zdaje sprawę z tego, że większość użytkowników otrzyma system operacyjny razem z komputerem i nie ma konieczności obniżania cen oprogramowania pobieranego lub sprzedawanego w pudełkach. To niemiłe, ale jak najbardziej logiczne.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA