REKLAMA

Dzisiaj w nocy rusza nowy Newsweek.pl. My już go widzieliśmy i całkiem nam się podoba

Dzisiaj w nocy ma zadebiutować nowa wersja serwisu Newsweek.pl. My mieliśmy okazję przyjrzeć mu się bliżej przed oficjalną premierą i całkiem nam się podoba.

04.09.2013 20.35
Dzisiaj w nocy rusza nowy Newsweek.pl. My już go widzieliśmy i całkiem nam się podoba
REKLAMA

Ostatnia zmiana layoutu internetowej wersji popularnego tygodnika miała miejsce w sierpniu 2011 r. Wiele się od tego czasu zmieniło w standardach projektowania newsowych i publicystycznych stron internetowych. Nowy Newsweek.pl wychodzi im na przeciw.

REKLAMA

I to chyba najcelniejsza ocena tego, jak wyglądać będzie nowy Newsweek.pl. Nie jest to żaden rewolucyjny projekt, nie znajdziemy tam żadnych rozwiązań, które nie byłyby skutecznie wdrażane w innych miejscach publicystycznego internetu. Co więcej, patrząc na to, w jaki sposób zbudowano nową wersję Newsweek.pl widać wyraźnie skąd czerpano inspiracje.

Po debiucie w Polsce serwisu naTemat.pl z niezwykle postępowym layoutem jak na obowiązujące wtedy standardy w naszej części Sieci, większość serwisów z treściami prasowymi (news, opinia) przeszło transformacje, które w mniejszym lub większym stopniu powielały pomysł zastosowany po raz pierwszy w serwisie Tomasza Lisa.

Newsweek_Polska-aktualnie
Newsweek_Polska – nowy

Nowy Newsweek.pl nie jest wyjątkiem.

Pomysł na nowy wygląd oparto bowiem o moduły/bloki, które mogą być dowolnie składane, dzięki czemu strona główna serwisu często ma różną konstrukcję. To pomysł zaczerpnięty z naTemat.pl w linii prostej. Większość bloków tematycznych zbudowanych jest teraz wokół tematu głównego z dużym zdjęciem oraz dwoma (lub czterema) ważnymi informacjami wspierającymi.

Newsweek_Polska – bloki tematyczne

Z kolei system, w którym, gdy czytelnik dojdzie do końca artykułu lub działu, na dole strony uruchomi mu się strumień wiadomości, doładowując kolejną porcję artykułów jest zapożyczony z Facebooka, a także po części z nowej strony TVN24.pl, gdzie rozwiązano to w bardzo podobny sposób. Ja osobiście tego nie lubię, ale rozumiem, że takie rozwiązanie zdecydowanie zmniejsza bounce rate serwisu.

Co mi się osobiście najbardziej podoba w nowym Newsweeku online to znacznie silniejsza ekspozycja autorów, którzy komentują bieżące wydarzenia z Polski i świata. My na Spider's Web na twarze piszących osób stawiamy od samego początku. Cieszę się, że coraz więcej serwisów idzie w podobnym kierunku. Bardzo lubię asocjować tekst z konkretną osobą. W nowym Newsweeku mamy sporo dużych, przygotowanych na jedną modłę awatarów autorów.

Newsweek_Polska – awatary

Strona wpisu również została gruntowanie przemodelowana.

Tekst został oczyszczony z wielu "przeszkadzajek", co zdecydowanie umila czas podczas czytania tekstu artykułu. Przy dłuższych tekstach pojawiły się elementy graficzne, które są właściwe dla tradycyjnych gazet i magazynów (wyimki, cytaty). Ładnie to wygląda.

REKLAMA

Newsweek Beta

Newsweek nazwał swój odświeżony serwis internetowy jako "wersja beta". Podczas przeklikiwania się przez niego nie zauważyłem jednak żadnych problemów z działaniem serwisu. Nowy Newsweek.pl ma być dostępny dla wszystkich użytkowników po godzinie 12 dzisiejszej nocy.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA