REKLAMA

Microsoft wprowadził tablety Surface 2. Są świetne, ale konkurencja ma lepsze

Microsoft zaprezentował właśnie nowy model swojego tabletu Surface. Sprzęt ten choć wygląda podobnie do poprzednika, znacznie się zmienił, zwłaszcza pod względem specyfikacji. Dzięki temu będzie lepiej odpowiadał dzisiejszym standardom i korzystanie z niego będzie o wiele przyjemniejsze.

23.09.2013 17.49
Microsoft wprowadził tablety Surface 2. Są świetne, ale konkurencja ma lepsze
REKLAMA

Dwie najważniejsze zmiany to zastosowanie o wiele szybszego układu, czyli Nvidia Tegra 4 oraz ekranu o rozdzielczości 1080p. Redaktorzy The Verge zauważyli też, że tablet jest znacznie lżejszy niż poprzednik, przez co trzyma się go o wiele lepiej. Kolejna zmiana to fakt, że jego obudowa ma dwa kolory – z przodu czarny i z tyłu srebrny. W wyglądzie zmieniła się tylko jeszcze jedna rzecz, a mianowicie tylne logo Windows zostało zastąpione logiem tabletu Surface.

REKLAMA

Mniej widoczne zmiany to poprawione głośniki, dłuższy czas pracy na akumulatorze wynoszący 10 godzin oraz dodatkowe 200 GB miejsca na dysku w chmurze Microsoftu przez dwa lata. Inne bonusy to rok darmowych rozmów na Skype oraz znany już nam Microsoft Office RT.­­ Wersja tabletu z 32 GB pamięci będzie kosztować 449 dol., zaś model o dwukrotnie większej pojemności o 100 dol. więcej.

O wiele ciekawszym sprzętem, bo wyposażonym w niskonapięciowy procesor Intel Core i5 oparty o architekturę Haswell jest Surface 2 Pro, który podobno jest o 20 procent szybszy od poprzednika i wydajniejszy niż 95 procent komputerów dostępnych na rynku. Znacznie poprawiono budowę podpórki tabletu, dzięki czemu możliwe jest trzymanie urządzenia na swoich kolanach pod kątem 55 stopni, w przypadku pierwszego tabletu Surface parametr ten wynosił 22 stopnie. Dodatkowo do tabletu będzie można kupić nowy typ klawiatury, wyposażony w akumulator. To coś, na co czekali wszyscy fani Microsoftu.

REKLAMA

Kupując Surface 2 Pro otrzymujemy te same bonusy co w przypadku Surface 2 RT. Cena tabletu zaczyna się od 899 dol. za wersję z 4 GB pamięci RAM i 64 GB pamięci flash, a cena najwyższego modelu z 512 GB pamięci flash i 8 GB pamięci RAM wynosi 1799 dol. Tablety będą dostępny od 22 października w 22 krajach, takich jak Australia, Austria, Belgia, Kanada, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Hong Kong, Irlandia, Włochy, Luksemburg, Holandia, Nowa Zelandia, Norwegia, Portugalia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Wielka Brytania i USA. Jak zwykle na liście zabrakło Polski, która dla Microsoftu jest krajem trzeciego świata. Surface RT pierwszej generacji pozostanie w ofercie i będzie kosztował 349 dol.

Sam uważam, że tablety Microsoftu będą klapą z powodu silnej konkurencji ze strony innych producentów. Ktoś, kto będzie chciał mieć mocny sprzęt, wybierze konwertowalnego Ultrabooka kosztującego mniej więcej tyle samo, ale na którym praca będzie znacznie wygodniejsza. Z kolei zwolennicy tańszych rozwiązań nie będą pakować się w upośledzonego Windowsa RT, który ma już wiele aplikacji, ale prędzej czy później umrze, a wybiorą tablety z procesorem Intel Bay Trail. Co prawda nie dostaną wówczas miejsca na SkyDrive, ale w zamian za to będą mogli uruchamiać aplikacje desktopowe. Będzie to oferta lepsza niż Surface 2 RT, gdyż 8-calowe tablety z procesorami Intel Bay Trail mają kosztować od 249 dolarów w górę, zaś 10-calowego Asusa ze stacją dokującą w zestawie będzie można kupić już za 349 dolarów, a więc znacznie taniej niż nawet podstawowego Surface’a.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA