REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

IFA 2013: Jeszcze go nie ma, a producenci już się biją o nowy standard. Poznajcie HDMI 2.0

Wkrótce nasze telewizory, a następnie inne urządzenia zyskają nowy standard HDMI w wersji 2.0. Łącze będzie szybsze, wydajniejsze, wstecznie kompatybilne i wciąż z tą samą wtyczką. Pierwszym telewizorem z takim złączem miał być Panasonic WT600. Okazało się, że telewizory, które już są na rynku też je dostaną.

05.09.2013
20:12
IFA 2013: Jeszcze go nie ma, a producenci już się biją o nowy standard. Poznajcie HDMI 2.0
REKLAMA

Co trzeba wiedzieć o HDMI 2.0? Przede wszystkim, to że będzie wspierał rozdzielczość 4K czyli 3840 na 2160 pikseli przy 60 Hz, co pozwoli na wsparcie dla przyszłych konsol, odtwarzaczy wideo, komputerów i innych urządzeń do telewizorów i monitorów również wyposażonych w ten standard. HDMI 2.0 będzie wspierać dźwięk do 32 kanałów. Ponadto nowy standard pozwoli przesyłać dwa sygnały jednocześnie i wspierać będzie filmy w formacie 21:9. Do tego należy dodać przepustowość do 18Gbps. Poza tym HDMI 2.0 to rozszerzony system CEC, który teraz pozwoli na jeszcze lepszą współpracę pomiędzy rozmaitymi urządzeniami.

REKLAMA
HDMI cable przewody

Podsumowując HDMI 2.0 to udoskonalenie tego co znamy, z pewnymi działaniami na przyszłość. Jest spora, szansa, że nowy standard posłuży nam przez kolejne kilka lat. Będzie to podstawa do odtwarzaczy 4K. Sam mam nadzieję, że złącze wspierające specyfikację 2.0 będzie dostępne również w najnowszych konsolach PS4 oraz Xbox One.

Standard HDMI 2.0 oficjalnie zadebiutował 5 września o godzinie 12 na konferencji HDMI Forum podczas targów IFA. Już w pierwszym dniu targów IFA zapowiedziano telewizor z nowym standardem. Jest nim Panasonic WT600, dostępny tej jesieni w wersji 56 i 65 calowej. Japończycy pochwalili się nim na konferencji oraz w komunikatach prasowych. Z dumą ogłaszając, że to pierwszy telewizor z HDMI 2.0.

tv4k

Radość ta jednak nie trwała zbyt długo, kilkanaście minut po konferencji Panasonica, Sony rozesłało do dziennikarzy informacje, że obecne na rynku telewizory z linii X9 otrzymają aktualizację do HDMI 2.0. Jak się okazuje w przypadku 55 i 65 calowych ekranów wystarczy tylko nowe oprogramowanie. Wsparcie dla HDMI 2.0 dostanie także zaprezentowany na zeszłorocznych targach IFA 84-calowy model 84X9005, tutaj będzie jednak potrzeba zmiana sprzętowa. Posiadacze tego horrendalnie drogiego telewizora, będą musieli skontaktować się z przedstawicielami firmy Sony. Tych telewizorów nie jest na rynku dużo i Japończykom zapewne zależy, aby ci wcześni i bogaci konsumenci otrzymali pełne wsparcie ultrawysokiej rozdzielczości.

REKLAMA

W ten sposób Sony, nieco „strollowało” Panasonica, ale przede wszystkim pokazało, że myśli o klientach, którzy wydali nie małe pieniądze na ich wręcz eksperymentalny sprzet. Jestem ciekaw jakie ruchy podejmie Samsung i LG z swoimi ekranami 4K. Walka na telewizory UHDTV trwa w najlepsze, pytanie gdzie są treści?

Zdjęcie Hand holding a HDMI cable pochodzi z serwisu Shutterstock.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA