REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Pożar strawił fabryki Hynix. Ceny pamięci RAM już skoczyły w górę - ostatni moment, aby kupić RAM i nie przepłacić

Pamiętacie powódź, która spowodowała ogromny wzrost cen dysków twardych? Zainicjowała też powstanie duopolu Seagate-Western Digital, przez co ceny dysków nie spadają i trzymają się stałego poziomu. Podobna historia miała miejsce wczoraj, gdy pożar strawił znaczną część fabryki firmy Hynix, drugiego co do wielkości dostawców pamięci na świecie.

05.09.2013
9:24
Pożar strawił fabryki Hynix. Ceny pamięci RAM już skoczyły w górę – ostatni moment, aby kupić RAM i nie przepłacić
REKLAMA

Skutek tego był niemal natychmiastowy – ceny pamięci podniosły się od 10 do 15% w górę.

REKLAMA
fab fire

Jak donosi Techpowerup, pożar miał miejsce w kompleksie Hyniksa, znajdującym się w chińskim rejonie Wuxi. Ogień strawił dwie spośród czterech zbudowanych tam fabryk, co przełożyło się na znaczny spadek produkcji. Obecnie, po przerzuceniu części pracy na dwie działające fabryki Hynix osiągnął 60% swojej zdolności produkcyjnej. Powrót kompleksu do pełnej sprawności zapewne potrwa kilka miesięcy. Jako że Hynix produkował 30% pamięci RAM na całej planecie, katastrofa oznacza spadek produkcji na świecie niemal o 15%.

Jak już wspomnieliśmy, ceny pamięci już znacznie wzrosły. Może okazać się, że jest to działanie na wyrost, gdyż nie wynika ono z inicjatywy Hynixa. Główny zainteresowany ogłosił bowiem, że w skutek pożaru nie zostały uszkodzone najważniejsze i najbardziej delikatne elementy linii produkcyjnych i proces powrotu do pełnej produkcji nie potrwa wcale zbyt długo. Gdyby się jednak nie stało, ucierpieć może nie tylko dostępność i ceny pamięci, ale też kart graficznych, w których wykorzystuje się moduły GDDR5. Jest to możliwe, ponieważ według zagranicznych dziennikarzy w pożarze ucierpiały przede wszystkim linie produkcyjne, na których wytwarzało się właśnie pamięci typu GDDR5.

hynix fire
REKLAMA

Jeśli okaże się, że ceny wzrosły po prostu z inicjatywy sprzedawców podzespołów, trzeba będzie ich pochwalić za niewymuszony akt solidarności i smutku z Hynixem. Szkoda tylko, że jedynym jego celem jest uderzenie nas po kieszeni i wyciągnięcie z niej kasy. Jednak wzrost ceny pamięci może potrwać jeszcze sporo czasu, co najmniej do osiągnięcia pełnej mocy przez fabryki. Dlatego jeśli planowaliście kupić pamięci RAM, warto to zrobić jak najszybciej, nim ceny zostaną jeszcze bardziej wywindowane. A może tak stać się już niebawem, gdyż konkurenci Hynixa zaprzestali dostaw pamięci na kilka dni, by zobaczyć, jak rynek zareaguje na eksplozję. A wiadomo, że zareaguje przede wszystkim jeszcze większym wzrostem cen.

Zdjęcie Burning dollars banknotes pochodzi z serwisu Shutterstock.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA