REKLAMA

Mikropłatności... mikropłatności wszędzie, nawet w krzyżówkach

Krzyżówki, to rozrywka, która się nie starzeje. I choć przed papierem wciąż wielka przyszłość, jak mawia pewna reklama, to i krzyżówki przechodzą na wersję cyfrową. W AppStore ostatnio pojawiła się bardzo ciekawa aplikacja o nazwie Panoramy. Czy krzyżówki na iPhone'a mogą wciągać?

27.09.2013 08.42
Mikropłatności… mikropłatności wszędzie, nawet w krzyżówkach
REKLAMA

Panoramy zostały stworzone przez Appogeum i dopasowane są do najnowszego systemu iOS 7. Aplikacja wygląda nieźle, choć nie jest w pełni intuicyjna. Aby wystartować z grą trzeba się trochę naklikać. Jest to spowodowane zapewne chęcią stworzenia naprawdę bogatej rozrywki. W końcu możemy dostosować poziom zaawansowania czy wielkość pola. Generalnie jednak nie można twórcom zarzucić złych intencji.

REKLAMA
panoramy-6

Jeśli chodzi o samą rozgrywkę, to gra powinna być rajem dla wszystkich fanów krzyżówek. Mamy 3 poziomy trudności oraz dwa rodzaje plansz. Są rankingi, podpowiedzi oraz archiwum rozwiązanych krzyżówek. Jeśli lubicie nieco pogłówkować, to Panoramy spełnią wasze oczekiwania.

panoramy-5

Trzeba przyznać, że Panoramy są wykonane z należytą starannością. Mamy ciekawy interfejs (choć mi osobiście nie przypadł do gustu), mamy też naprawdę rozmaite krzyżówki. Twórcy zapewniają, że hasła zostały ułożone przez osoby pracujące przy papierowych wydawnictwach krzyżówkowych. Naprawdę mamy więc do czynienia z programem na wysokim poziomie.

Nie jestem pewien jednak czy ta aplikacja jest skazana na sukces. Przede wszystkim mamy dwie wersję gry do wyboru : darmową oraz płatną, która kosztuje 0,89 euro. Nawet płatna wersja zawiera znienawidzony przeze mnie mechanizm Free to play. Za każdą rozpoczętą krzyżówkę płacimy żetonami. Mała krzyżówka kosztuje 5 żetonów, duża 10. Na szczęście na start w pełnej wersji otrzymujemy aż 1000 żetonów, co powinno wystarczyć na dłuższy czas. Dodatkowe pakiety możemy w każdej chwili dokupić. Za 0,89 euro otrzymamy 500 żetonów, za 4,49 euro aż 5000. Darmowe żetony otrzymujemy za klikanie w reklamę, polecanie aplikacji lub po prostu częste jej użytkowanie.

Mechanizm, w porównaniu do zagranicznych tytułów, nie jest nachalny i z powodzeniem możemy rozwiązać nawet 200 krzyżówek bez dodatkowych płatności, ale pozostaje pytanie czy docelowa grupa odbiorców jest na to gotowa. Polska nie jest łatwym rynkiem dla płatnych aplikacji, a Panoramy są grą, która adresowana jest wyłącznie na rodzimy rynek. W dodatku nie jestem pewny czy osoby zainteresowane krzyżówkami rzeczywiście sięgają po iPhone’a, czy iPada. Mam nadzieję, że się mylę.[gallery columns="4" ids="142005,142004,142003,142002"]

Najważniejsze jednak, że żetonów jest naprawdę dużo, a aktywnie rozwiązując krzyżówki lub dzieląc się nimi w serwisach społecznościowych nie musimy się martwić o limity. Panoramy podchodzą więc, do tematu rozsądnie i przyjaźnie względem użytkownika, w przeciwieństwie do konkurencyjnych produkcji.

REKLAMA

Panoramy są przyzwoicie wykonaną aplikacją, którą ciężko się zachwycić, ale też nie można jej tak właściwie nic zarzucić. Jeśli lubicie krzyżówki i macie urządzenie z iOS, to warto samemu się o tym przekonać. Jednocześnie jestem bardzo zasmucony faktem wszechobecnego free to play. Where’s my Water 2 od Disney’a jest tytułem praktycznie niegrywalnym, a to tylko czubek góry lodowej. Czy nie ma już szans na gry, za które płacimy wyłącznie na początku?

Rozwiązując krzyżówki na ekranie, możemy na chwile się wyłączyć i pomyśleć, czy rzeczywiście wszystko trzeba przenosić do cyfrowego świata? Czy każda rozrywka musi mieć swój odpowiednik na tablecie? Czy za 10 lat nasze dzieci/wnuki będą miały jeszcze okazję zagrać w tradycyjną planszówkę?

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA