Spiders Web  / Recenzja

Nowa wersja mobilnego Disqus będzie świetna. My już ją testujemy

Spider's Web był jednym z pierwszych serwisów w Polsce, który w pełni zaufał i postawił na zewnętrzny system komentarzy Disqus. Później, podczas gdy inni flirtowali z komentarzami Facebooka, my zostaliśmy przy Disqusie. Tak też zrobiliśmy, gdy następnie wszyscy ci, którzy niezadowoleni z systemu Facebooka wracali do Disqusa. Nie żałujemy.

My wciąż z Disqusa jesteśmy zadowoleni. Nie jest to idealny system komentarzy, ale wydaje mi się, że mimo wszystko najlepszy na rynku. Jedną z najbardziej doskwierających wad Disqusa jest jego wersja mobilna, która ani nie jest zbyt wygodna do przeglądania, ani do pisania komentarzy oraz uczestniczenia w dyskusjach. To się zmieni w nowej wersji mobilnego Disqus. Ja testuję ją od kilku dni i wiem, że to będzie bardzo dobra poprawka.

Testy przeprowadzane są na żywym organizmie, chociaż w nieco skomplikowany sposób. Nowy mobilny Disqus nie jest bowiem prezentowany bezpośrednio pod komentowanym tekstem, tylko pod oddzielnym adresem URL, w który należy kliknąć. Oczywiście w momencie, gdy nowy Disqus będzie oficjalnie debiutował, zostanie to wyeliminowane.

Disqus Mobile_1

Co poprawiono?

Szczególny nacisk w poprawianiu mobilnego Diqusa położono na wątki dyskusji. W aktualnej wersji, przy kilkunastu odpowiedziach na jeden komentarz konwersacja jest wręcz niemożliwa do przeczytania ze względu na wyjątkowo wąską kolumnę tekstu. Dodatkowo w wielu przypadkach niektóre litery z prawej strony są wycinane, co w ogóle jest dyskwalifikujące. Dodajmy do tego najeżdżające na kolumnę tekstu przyciski interakcji, a będziemy mieli pełen obraz frustrującego mobilnego Disqusa.

W nowej wersji wyeliminowano te problemy - z jednej strony odpowiedzi na komentarz zajmują znacznie więcej dostępnej przestrzeni mimo naturalnego wcięcia z lewej strony, z drugiej wszystkie przyciski interakcji zostały ukryte pod dodatkowym tapnięciem ekranu.

Disqus Mobile_3
Disqus Mobile_5

To dobry pomysł - aby dać plusa lub minusa danemu komentarzowi oraz odpowiedzieć na niego musimy teraz go dotknąć. Wtedy wysunie się dodatkowy panel opcjami.

Poprawiono też znacznie osadzanie multimediów w komentarzach. Teraz w przypadku dodania zdjęcia, czy też materiału wideo, ich rozmiar dopasowuje się automatycznie do szerokości ekranu. Znikają też niepotrzebne linki - mamy dostęp jedynie do graficznych materiałów.

Disqus Mobile_2
Disqus Mobile_4

Podoba mi się również nowy sposób dodawania nowych komentarzy. Ikonka, która to umożliwia jest teraz dostępna w prawym górnym rogu przez cały czas przeglądania dyskusji. Nie trzeba więc cofać się do początku strumienia komentarzy pod tekstem, by dodać własny komentarz. Można to zrobić z dowolnego miejsca podczas przeglądania dyskusji.

Kiedy?

Nowa wersja mobilnego Disqusa powinna wkrótce zawitać na Waszych urządzeniach mobilnych. Mam nadzieję, że to skłoni Was do jeszcze bardziej aktywnego udziału w dyskusjach pod tekstami Spider's Web. W ostatnim czasie jesteście dla nas bardzo hojni - średnia liczba komentarzy pod tekstami w ostatnim tygodniu dochodzi do… 80.

Jestem przekonany, że gdy nowa wersja mobilnego Disqusa zostanie udostępniona wszystkim, będzie jeszcze lepiej. Szczególnie zważywszy na to, że dynamicznie rośnie liczba osób odwiedzających Spider's Web na urządzeniach mobilnych. Aktualnie to już równe 20% całego ruchu.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst