Sprzęt  / Felieton

5 dowodów na to, że Nokia znika kompletnie

406 interakcji
dołącz do dyskusji

Wciąż nie mogę się otrząsnąć po dzisiejszym newsie. Im więcej o tym myślę, im więcej spływa do nas nowych informacji, szczegółów na temat przejęcia biznesu komórkowego Nokii przez Microsoft, tym bardziej uświadamiam sobie, że to definitywny koniec Nokii.

Zniknie marka Nokii w smartfonach Microsoftu

Ta decyzja w zasadzie kończy obecność marki Nokia na rynku mobilnym. Na mocy porozumienia, Microsoft nie będzie używał marki Nokia wydając kolejne smartfony z serii Lumia (o ile nie zmieni się również i ta sub-marka) oraz urządzenia z rodziny Asha. Marka Nokia pozostanie jedynie w linii tzw. ficzerfonów, które będą zapewne pojawiały się pod nową sub-marką.

Nokia to teraz dostawca infrastruktury sieciowej

To, co zostało z Nokii, to pozostałości po joint-venture z Siemensem, z którego fińska firma się niedawno wykupiła. To oznacza, że Nokia będzie teraz marką działającą jedynie na rynku klientów korporacyjnych, mając za konkurentów Ericssona, Alcatel-Lucenta, czy chińskich gigantów Huaweia i ZTE.

Mapy Here Nokii również do Microsoftu

Microsoft kupił nie tylko hardware'owy biznes Nokii, ale także software'owy. To oznacza, że Here - bardzo obiecujący biznes związany z lokalizacją i mapami również traci markę Nokia i będzie teraz operować jako jedna z marek rozwijanych przez Microsoft. Dosłownie kilka dni temu Nokia z dumą prezentowała nowy pomysł na integrację technologii Here w samochodach. Teraz ten pomysł to pomysł Microsoftu.

Aplikacje Nokii też do Microsoftu

Nokia rozwijała własne aplikacje i usługi mobilne, głównie na platformie Windows Phone. One również przechodzą do Microsoftu i na mocy porozumienia amerykański inwestor straci możliwość korzystania z marki Nokia także i na tej płaszczyźnie. Przypomnijmy, że mowa tu między innymi o usłudze Nokia Muzyka, która jest… konkurencyjna do Xbox Muzyka. Możemy się domyślać jaka przyszłość ją czeka - zamknięcie.

Z Nokii już odchodzą kluczowi ludzie

O tym, że były już dziś szef Nokii Stephen Elop, wraz ze swoimi wiceprezesami: Jo Harlon, Juha Putkiranta, Timo Toikkanemem oraz Chisem Weberem, zostają, Microsoft poinformował w informacji prasowej. O tym, że Nokię opuszcza legenda współczesnego wzornictwa - Marko Ahtisaari - Microsoft milczy. Miałem wielki zaszczyt spotkać i porozmawiać z Markiem i było to jedno z największych wydarzeń w moim życiu zawodowym. To Marko odpowiadał za niesamowity wygląd zewnętrzny smartfonów z linii Lumia. Nie sądzę, by Microsoft utrzymał podobny poziom projektanctwa bez Ahtisaariego.

Nie miejmy złudzeń. Dzisiaj przypieczętowany został los Nokii na rynku konsumenckim. W ciągu kilku miesięcy (finalizacja przejęcia ma mieć miejsce w pierwszym kwartale 2014 r.) de facto Nokia zniknie ze sceny.

Jakoś wciąż nie mogę w to uwierzyć.

Zdjęcie Cemetery with old gravestones and black raven pochodzi z serwisu Shutterstock

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst