REKLAMA

Brazylijski Mundial nie w Ultra HD, a w 4K! To już pewne

Nasza kadra piłkarska ma już tylko matematyczne szanse na udział w przyszłorocznym Mundialu. Latem 2014 będziemy emocjonować się piłkarskimi zmaganiami w Brazylii pewnie bez udziału reprezentacji Polski.  Przy okazji wiemy już, że będzie on transmitowany w 4K.  To może być ostateczna batalia o nazwę ultrawysokiej rozdzielczości - Ultra HD kontra 4K.

17.09.2013 11.46
Brazylijski Mundial nie w Ultra HD, a w 4K! To już pewne
REKLAMA

FIFA ogłosiła, że Sony został oficjalnym partnerem transmisji z nadchodzących Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Mundial w Brazylii nadawany będzie w 4K. Na dziś nie dysponujemy jeszcze szczegółami odnośnie dostępności takiej transmisji. Raczej nie będziemy mogli jednak liczyć na polskie stacje, ale może transmisja w ultrawysokiej rozdzielczości będzie dostępna FTA. To ze względu na niską popularność takich telewizorów w Europie.

REKLAMA

Sony będzie odpowiadać za realizację Mundialu i do transmisji zostaną wykorzystane profesjonalne kamery japońskiego producenta. Prawdopodobnie nie wszystkie mecze będą realizowane i transmitowane w 4K, podobnie jak w przypadku poprzednich turniejów było z transmisjami w 3D.

SONY-4K-X9-Recenzja-55X9005-14

Japończycy już realizowali transmisje w 4K wspólnie z FIFA przy meczach klubowych mistrzostw świata z grudnia ubiegłego roku oraz tegorocznego Pucharu Konfederacji. Te mecze, jak zresztą i zapewne te z mundialu, służą i posłużą Sony w materiałach promocyjnych. W końcu takie mecze w 4K na ekranach telewizorów w marketach robią wrażenie.

Inwestycja w 4K to nie tylko realizacja transmisji w ultrawysokiej rozdzielczości. Przede wszystkim to skuteczniejsze rozwiązania dla realizacji materiałów w HD. Dzięki kamerom wspierającym 4K, można też osiągnąć podwyższony klatkaż, czy wykorzystać je do ujęć typu slow motion. Warto przy okazji zauważyć, że rynek telewizorów 4K nabiera rozpędu. Do czerwca przyszłego roku wolumen takich ekranów na świecie może być już całkiem spory.

Partnerstwo Sony i FIFA ma też drugie technologiczne dno. Sony promuje swoje ekrany z rozdzielczością 3840 na 2160 piksel pod szyldem 4K, tymczasem pozostali producenci stosują najczęściej nazewnictwo Ultra HD lub UHDTV. Promując się na tak dużej imprezie sportowej, Sony jest w stanie przeforsować swoje nazewnictwo. A jedna obowiązująca nazwa dla nowej technologii byłaby wielce wskazana.

REKLAMA
SONY-4K-X9-Recenzja-55X9005-13

4K, UHDTV, Ultra HD, Ultra wysokarozdzielczość, 2160p – wszystko jedno. Ważna jest kolejna jakościowa zmiana. Ciekawe, czy będzie nam dane zobaczyć Mundial na satelicie, a może nawet w kablówkach...

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA