REKLAMA

Polacy niechętnie kupują eksiążki? No to patrzcie na podsumowanie akcji promocyjnej Allegro

Często spotykam się z różnymi analizami sprzedaży książek i ebooków oraz czytelnictwa wśród Polaków. Zwykle wychodzi na to, że niechętnie sięgamy po książki.

13.09.2013 18.04
Polacy niechętnie kupują eksiążki? No to patrzcie na podsumowanie akcji promocyjnej Allegro
REKLAMA
REKLAMA

Allegro zorganizowało bardzo ciekawą akcję, która jednocześnie była swoistym eksperymentem lub kejsem - jakby to powiedzieli social media guru czy też inni marketingowcy.

Mianowicie Allegro zdecydowało się obniżyć ceny ebooków na 24 godziny. Przez ten czas wszystkie pozycje dostępne w serwisie ebooki.allegro potaniały o 40%. Okazało się, że zainteresowanie eksiążkami było ogromne. Czytelnicy rzucili się na przecenione ebooki i kupowali je w tempie... jeden co 30 sekund.

Użytkownicy Allegro oraz osoby, które po raz pierwszy trafiły do serwisu ebooki.allegro - a było ich całkiem sporo - pokazały, że cena jaką mogą chętnie zapłacić za eksiążkę oscyluje około połowy wartości tradycyjnego drukowanego wydania.

W moim odczuciu to bardzo uczciwa kwota. Bez wątpienia w procesie produkcji oraz handlu książkami tradycyjnymi spore koszty generują surowce, druk oraz transport. W przypadku ebooków przygotowanie materiału to jednorazowa czynność, a koszty transportu zmieniają się w utrzymanie serwerów, co jednak jest znacznie tańsze. Szczególnie, gdy korzystamy z gotowych rozwiązań i platform przygotowanych do obrotu ebookami.

Cieszy fakt, że Polacy chętnie sięgają nie tylko po tanią muzykę oraz gry wideo. Eksiążki mogą i powinny propagować oraz rewolucjonizować czytelnictwo, a akcje taka jak ostatnia promocja w Allegro tylko temu sprzyjają.

Gigant internetowych aukcji przygotował infografikę, która podsumowuje tę 24-godzinną promocję. Jedyne co mnie zaskoczyło to fakt, że podczas całej akcji sprzedane ebooki stanowiły jedynie 13% wszystkich zakupionych na Allegro książek. Ale możliwe, że wpływ miał na to okres w jakim przeprowadzono promocję. Początek roku szkolnego to czas, w którym tysiące internautów zamawia i kupuje drukowane podręczniki.

Niemniej jednak reszta liczb zawartych w infografice może już tylko nas cieszyć.

REKLAMA
infografika_ebooki

Zdjęcie beautiful woman in bed reading ebook on white background pochodzi z serwisu Shutterstock.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA