REKLAMA

Świetny ruch Apple - pakiety iWork oraz iLife dla iOS 7 będą dostępne za darmo

Zgodnie z wcześniejszymi plotkami Apple udostępnia pakiet swoich własnych aplikacji za darmo. Od teraz cały pakiet iWork oraz iLife na urządzenia z systemem iOS będzie dostępny dla wszystkich nowych użytkowników iOS bez żadnych opłat. To świetna wiadomość, zwiększająca atrakcyjność urządzeń Apple.

11.09.2013 07.00
Świetny ruch Apple – pakiety iWork oraz iLife dla iOS 7 będą dostępne za darmo
REKLAMA

Decyzja o darmowych aplikacjach jest bez wątpienia następstwem ruchów konkurencji - zarówno Google i Microsoftu, jak i Samsunga, przy czym motywacja w obu przypadkach jest różna. Z Google i Microsoftem Apple rywalizuje tu o zaangażowanie użytkowników w pakiet biurowy, natomiast z Samsungiem o dodatkowe funkcje w smartfonach. Podczas prezentacji Galaxy S 4 oraz Galaxy Note 3 byliśmy bowiem świadkami pokazu nie tylko sprzętu, lecz przede wszystkim oprogramowania. Nie inaczej było na dzisiejszym keynote Apple'a.

REKLAMA
iwork-ios-2

Na keynote nie zostały zaprezentowane nowe, czy odświeżone aplikacje w ofercie Apple. Zostały one przecenione. Wcześniej Pages, Numbers oraz Keynote kosztowały 9,99 dolarów (7,99 euro), a iMovie oraz iPhoto 4,99 dolarów (4,49 euro). Od teraz aplikacje te będą dostępne  za darmo dla każdego smartfona z iOS 7 aktywowanego po pierwszym września 2013. Na obecną chwilę jedynie pakiet iWork na Mac będzie płatny. Pakiet iLife od lat jest dostępny za darmo wraz z kupnem komputera.

iWork w przeglądarce iCloud 1

Użytkowników urządzeń z iOS, którzy jeszcze nie są posiadaczami tych aplikacji ta wiadomość powinna ucieszyć. Wraz z system otrzymujemy pakiet świetnych aplikacji do edycji zdjęć, robienia filmów a także cały pakiet biurowy. Apple stara się więc pokazać, że jego urządzenia są gotowe do pracy wraz z pierwszym uruchomieniem. W zestawie darmowych aplikacji zabrakło jedynie GarageBand do robienia i edycji muzyki.

Aplikacje te nadal nie będą jednak preinstalowane, będzie trzeba je samodzielnie pobrać przy aktywacji iPhone'a. To słuszna decyzja z dwóch powodów. Po pierwsze nie każdy z użytkowników potrzebuje na starcie wszystkich tych rozwiązań. Po drugie to kolejne zachęcenie do założenia konta Apple ID i skorzystania z App Store. W ten sposób Apple jeszcze bardzie promuje swoje rozwiązania.

iphoto-ios

Co ważne, od teraz iWork dostępny będzie nie tylko na komputerach z OS X i urządzeniach z iOS. Apple podczas czerwcowej konferencji WWDC udostępnił wersję betę iWork w swojej chmurze - iCloud. Dokumenty, arkusze kalkulacyjne i prezentacje możemy edytować na komputerze z systemem Windows i przeglądarką Google Chrome lub Internet Explorer. Apple stara się podjąć poważną rywalizację z Office 365 i Google Docs.

REKLAMA

Sam jestem zadowolonym posiadaczem większości z tych aplikacji. Vhoć programy takie jak Numbers czy iMovie używam dość okazjonalnie, to aplikacje te w wielu sytuacjach są wyjątkowo przydatne. Dla mnie n podstawowym pytaniem jest kiedy wszystkie te aplikacje doczekają się zmiany wyglądu. W porównaniu do wyglądu iOS 7, trochę trącą myszką.

Ciekawe czy odświeżone wersje, również będą dostępne za darmo…

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA