Oprogramowanie  / News

Świetny ruch Apple - pakiety iWork oraz iLife dla iOS 7 będą dostępne za darmo

Zgodnie z wcześniejszymi plotkami Apple udostępnia pakiet swoich własnych aplikacji za darmo. Od teraz cały pakiet iWork oraz iLife na urządzenia z systemem iOS będzie dostępny dla wszystkich nowych użytkowników iOS bez żadnych opłat. To świetna wiadomość, zwiększająca atrakcyjność urządzeń Apple.

Decyzja o darmowych aplikacjach jest bez wątpienia następstwem ruchów konkurencji - zarówno Google i Microsoftu, jak i Samsunga, przy czym motywacja w obu przypadkach jest różna. Z Google i Microsoftem Apple rywalizuje tu o zaangażowanie użytkowników w pakiet biurowy, natomiast z Samsungiem o dodatkowe funkcje w smartfonach. Podczas prezentacji Galaxy S 4 oraz Galaxy Note 3 byliśmy bowiem świadkami pokazu nie tylko sprzętu, lecz przede wszystkim oprogramowania. Nie inaczej było na dzisiejszym keynote Apple'a.

iwork-ios-2

Na keynote nie zostały zaprezentowane nowe, czy odświeżone aplikacje w ofercie Apple. Zostały one przecenione. Wcześniej Pages, Numbers oraz Keynote kosztowały 9,99 dolarów (7,99 euro), a iMovie oraz iPhoto 4,99 dolarów (4,49 euro). Od teraz aplikacje te będą dostępne  za darmo dla każdego smartfona z iOS 7 aktywowanego po pierwszym września 2013. Na obecną chwilę jedynie pakiet iWork na Mac będzie płatny. Pakiet iLife od lat jest dostępny za darmo wraz z kupnem komputera.

iWork w przeglądarce iCloud 1

Użytkowników urządzeń z iOS, którzy jeszcze nie są posiadaczami tych aplikacji ta wiadomość powinna ucieszyć. Wraz z system otrzymujemy pakiet świetnych aplikacji do edycji zdjęć, robienia filmów a także cały pakiet biurowy. Apple stara się więc pokazać, że jego urządzenia są gotowe do pracy wraz z pierwszym uruchomieniem. W zestawie darmowych aplikacji zabrakło jedynie GarageBand do robienia i edycji muzyki.

Aplikacje te nadal nie będą jednak preinstalowane, będzie trzeba je samodzielnie pobrać przy aktywacji iPhone'a. To słuszna decyzja z dwóch powodów. Po pierwsze nie każdy z użytkowników potrzebuje na starcie wszystkich tych rozwiązań. Po drugie to kolejne zachęcenie do założenia konta Apple ID i skorzystania z App Store. W ten sposób Apple jeszcze bardzie promuje swoje rozwiązania.

iphoto-ios

Co ważne, od teraz iWork dostępny będzie nie tylko na komputerach z OS X i urządzeniach z iOS. Apple podczas czerwcowej konferencji WWDC udostępnił wersję betę iWork w swojej chmurze - iCloud. Dokumenty, arkusze kalkulacyjne i prezentacje możemy edytować na komputerze z systemem Windows i przeglądarką Google Chrome lub Internet Explorer. Apple stara się podjąć poważną rywalizację z Office 365 i Google Docs.

Sam jestem zadowolonym posiadaczem większości z tych aplikacji. Vhoć programy takie jak Numbers czy iMovie używam dość okazjonalnie, to aplikacje te w wielu sytuacjach są wyjątkowo przydatne. Dla mnie n podstawowym pytaniem jest kiedy wszystkie te aplikacje doczekają się zmiany wyglądu. W porównaniu do wyglądu iOS 7, trochę trącą myszką.

Ciekawe czy odświeżone wersje, również będą dostępne za darmo…

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst