REKLAMA

3-Sweep: niesamowity soft, który przerabia obiekty 2D na 3D. Wystarczy jedno zdjęcie

3-Sweep to niemal magiczne oprogramowanie, które pozwala na wycięcie obiektu 2D ze zdjęcia i automatyczne przetworzenie go na model 3D, który można niemal dowolnie edytować. Czary?

13.09.2013 12.47
3-Sweep: niesamowity soft, który przerabia obiekty 2D na 3D. Wystarczy jedno zdjęcie
REKLAMA

Obejrzyjcie poniższy film, który pokazuje działanie programu. Przygotujcie się na opad szczęki.

REKLAMA

Podczas demonstracji działania programu widzimy jak łatwo jest wydobyć trójwymiarowy obiekt z pojedynczego, płaskiego zdjęcia. Interesujący nas przedmiot wystarczy zaznaczyć i pokazać programowi główne osie obiektu. Dalej dzieje się magia. Przedmiot można obracać, zmieniać jego proporcje, a nawet dobudowywać nieistniejące elementy. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby skopiować dwa klosze lampy, odbić je prostopadle do osi lampy, po czym uzyskać wyglądającą naturalnie lampę o czterech kloszach.

Wycięte obiekty można obracać w ograniczonym zakresie – ze zdjęcia w końcu nie da się odczytać informacji, co znajduje się na tylnej części przedmiotu. Jednak, jak widać na prezentacji, w przypadku prostych obiektów algorytmy programu są w stanie utworzyć realistyczne odwzorowanie tyłu obiektu.

3sweep

Oprogramowanie zadebiutowało na SIGGRAPH 2013 – corocznej, międzynarodowej konferencji i wystawie pokazującej najnowsze dokonania z zakresu grafiki komputerowej i technik interaktywnych. Tegoroczna edycja SIGGRAPH jest jego czterdziestą odsłoną.

Kiedy kilka lat temu zobaczyłem nowe, wbudowane w Photoshopa, narzędzie Content Aware, byłem w podobnym szoku. Narzędzie to wypełnia zaznaczony obszar w taki sposób, że tworzy na bazie zdjęcia całkowicie naturalne wypełnienie. Chcemy usunąć niechcianą osobę z fotografii? Nic prostszego - zaznaczamy ją, a Content Aware w jej miejsce wstawi brakujące tło, które idealnie będzie współgrać ze zdjęciem. I nie ważne, czy człowiek był na tle ściany, budynku, miał za sobą płot, las, czy samochód – Photoshop „dobuduje” tło tak, że nawet tego nie zauważymy.

REKLAMA

Po pierwszym użyciu Content Aware myślałem, że to już szczyt możliwości fotoedycji. Nawet przez myśl mi nie przeszło, że można się posunąć do takich rzeczy, jakie robi 3-Sweep.

Przyznacie, że możliwości, jakie oferuje program wyglądają wręcz nieprawdopodobnie. Na razie program jest cały czas w trakcie tworzenia, ale już teraz widać, że stoją za nim potężne algorytmy. Co jakiś czas pojawia się nowa funkcja Photoshopa, która wywołuje podobny opad szczęki, dlatego nie zdziwiłbym się, gdyby Adobe kupiło małe studio odpowiedzialne za 3-Sweep i dało im możliwości rozwoju pod własnymi skrzydłami.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA