REKLAMA

SMS Racing – darmowa gra sprawdzi, czy potrafisz jednocześnie prowadzić i pisać SMSy

No, w zasadzie edukacyjny projekt powinien ostrzegać przed skutkami koncentracji uwagi prowadzącego na telefonie komórkowym, ale gracze przecież uwielbiają wyzwania, prawda?

29.08.2013 12.43
SMS Racing – darmowa gra sprawdzi, czy potrafisz jednocześnie prowadzić i pisać SMSy
REKLAMA
REKLAMA

SMS Racing jest zupełnie darmową produkcją, w dodatku nie wymagającą instalacji. Ważący mniej niż 60 megabajtów plik ściągnięcie, klikając dokładnie W TO miejsce. Posiadacze OS X oraz Linuksa również mogą wziąć udział w teście, wchodząc w ten link.

Na czym polega produkcja Holden Link?

sms racing 4

Wcielając się w kierowcę na torze wyścigowym, mamy za zadanie jak najszybciej dojechać do mety, jednocześnie będąc w nieustannym kontakcie z wirtualnymi znajomymi. Prowadząc pojazd, co jakiś czas przychodzą do nas nowe wiadomości SMS, na które musimy odpisać w przeciągu dziesięciu sekund.

Niestety, żeby nie było zbyt prosto, spoglądając na ekran smartfona, odwracamy uwagę od tego, co dzieje się na torze. Chociaż wciąż możemy sterować pojazdem, nie widzimy absolutnie nic, poza ekranem komórki i wiadomością, na którą musimy jak najszybciej odpisać.

YOLO powodem wypadków drogowych

sms racing 6

Gracz staje więc przed sytuacją, w której sterując pojazdem klawiszami kierunkowymi bądź „WSADem”, jednocześnie myszką wybiera znaki, za pomocą których musi odpisać. Na całe szczęście wiadomości nie należą do najdłuższych i najbardziej skomplikowanych. Prawdę mówiąc, treści przez nas wysyłane przypominają paletę internetowej nowomowy, z YOLO, OMG i ROFL na czele. Prosto? W takim razie spróbujcie pisać jednocześnie wiadomość myszką, prowadzić samochód po omacku i wchodzić w zakręt. Życzę powodzenia.

Chociaż, jak w większości tego typu produkcji, grafika jest paskudna, nie ona stanowi siłę darmowego SMS Racing. Przez ten tytuł co chwila lądowałem na barierkach, podnosząc spojrzenie na przednią szybę dokładnie w tym momencie, w którym dochodziło do zderzenia. Po chwili wprawy było znacznie lepiej, z tym, że prawdziwy kierowca na tę „chwilę wprawy” bardzo często nie może już nigdy liczyć. Śrubowanie rekordu na torze to zdumiewająco wciągająca zabawa, jednocześnie mogąca bardzo wiele uzmysłowić aktualnym oraz przyszłym kierowcom.

SMS Racing - za darmo, również w edycji dla szkół

sms racing 2

Pozytywnym zaskoczeniem było poczucie humoru twórców, przemycone do gry. Dla przykładu, kiedy nie zmieściłem się w 10-sekundowym limicie czasu, przeznaczonym na odpisanie, narrator powiedział mi, że „teraz moi znajomi będą mnie uważać za dupka”, po czym musiałem rozpocząć zabawę od nowa. Co interesujące, wulgaryzmy kalibru „asshole” mogą być nieobecne podczas rozgrywki, o ile gracz zdecyduje się na przetestowanie edukacyjnej wersji programu, która może zostać przeniesiona do szkolnych sal informacyjnych, do czego gorąco namawiam.

Jedyne, czego mi w tym tytule brakuje, to Game Over po zderzeniu, które dla prawdziwego kierowcy byłoby zagrożeniem życia. Miast tego, gracz może odbijać się od barierek, byle tylko odpisywał na wiadomość SMS w określonym czasie. Po kilkunastu podejściach, jadąc bezkolizyjnie (przysięgam!), nie mogę obniżyć czasu okrążenia poniżej 138 sekund. Są lepsi?

REKLAMA

Darmowa produkcja w słusznej sprawie

Znacznie bardziej poważnie – korzystanie z komórek jest powodem co czwartego wypadku drogowego w Stanach Zjednoczonych, opierając się na raporcie GHSA. W Polsce niestety nie prowadzi się tego typu statystyk, a szkoda. Wiemy jednak, że w 2012 roku na naszych drogach zginęło 3751 osób i jestem przekonany, że wielu z tych przykrych incydentów moglibyśmy uniknąć, gdyby nie nierozważne korzystanie ze smartfona. Skoro więc poprzez dobrą zabawę możemy chociaż odrobinę zmniejszyć przykre statystyki – warto działać w tym kierunku. Jeśli macie znajomych pedagogów, nauczycieli, informatyków – dajcie im znać o SMS Racing.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA