REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Nowy serwis edukacyjny TVP. W sam raz na rozpoczęcie roku szkolnego

Tuż przed pierwszym dzwonkiem TVP uruchomiło swój nowy, edukacyjny portal, powstały przy współpracy z Ministerstwem Edukacji. Co ciekawe, telewizja uruchamia taki serwis nie mając jeszcze w swoim portfolio kanału skierowanego do najmłodszych. Czy to znak czasów? A może wyrzucanie kolejnych pieniędzy w błoto na kolorową stronkę?

30.08.2013
14:57
Nowy serwis edukacyjny TVP. W sam raz na rozpoczęcie roku szkolnego
REKLAMA

Nowa witryna znajduje się pod adresem edu.tvp.pl i wygląda bardzo przyjaźnie. Kafelkowe wzornictwo idealnie komponuje się z najnowszym systemem Windows 8, aż chciałoby się natywnej aplikacji przygotowanej na ten system. Wewnątrz znajdziemy ponad 1000 materiałów wideo z 40 różnych serii edukacyjnych TVP. Wszystko jest pogrupowane w kategorie tematyczne, zbliżone do nazw przedmiotów. Aktualnie serwis dedykowany jest dzieciom z klas IV-VI szkoły podstawowej. W niedalekiej przyszłości portal ma być poszerzony o materiały zgodne z programami nauczania wśród wszystkich dzieci szkolnych.

REKLAMA
tvp edu 1

Generalnie wszystko wygląda tak jak powinno na początku drugiej dekady XXI wieku. Mamy nowoczesny interfejs, materiały wideo dopasowane do potrzeb edukacyjnych młodzieży i współprace najważniejszych instytucji. Jest nawet kalendarz szkolny z feriami zimowymi, dopasowanymi do województwa. Wygląda to naprawdę nieźle.

Pierwsze pytanie jakie mi przychodzi na myśl jest następujące: Kto będzie korzystał z serwisu? Nie do końca chce mi się wierzyć, że nowy portal edukacyjny stanie się elementem zajęć lekcyjnych. Obawiam się też, że większość rodziców nie poświęci chwili, aby pokazać swoim pociechom nowy serwis, wygodniej będzie uruchomić ulubioną bajkę z kinomaniaka czy grę pobraną świeżo z chomika.

tvp edu kalendarz szkolny

Nie chce być źle zrozumiany, ale powstanie portalu z edukacyjnymi treściami, to dziś trochę za mało. Przede wszystkim należy ukazać jego wartość, zachęcić zarówno dzieci, jak i rodziców oraz pedagogów. Poza tym brakuje synergii w całym programie nauczania. Oczywiście trudno wymagać by wszyscy nauczyciele nauczali tak samo. Jednak fajnie, gdyby powstał cały zestaw narzędzi wspierających tą edukacje, który posiadałby ręce i nogi oraz prowadził ucznia od początku do końca. Od nauczania w szkole i nowoczesnych technologii poprzez takie portale, jak VOD z treściami edukacyjnymi, po gry edukacyjne na urządzenia mobilne. Niestety jest to bardzo utopijna wizja.

REKLAMA

Przy stanie obecnym serwis edu.tvp.pl jest kolejnym „czymś” w szeregu różnych innych materiałów edukacyjnych. Dla Telewizji Polskiej i innych instytucji jest natomiast możliwością pokazania się, pochwalenia swoją "misyjnością". Jednocześnie jednak TVP nie można odmówić ducha czasu. Powstał nowoczesny portal, który może stać się dobrym uzupełnieniem planowanego kanału dla dzieci i młodzieży. Mam nadzieje, że wraz z startem TVP ABC serwis edu.tvp.pl pojawi się w ramach telewizji hybrydowej. TVP stara się znaleźć odpowiedni sposób, aby dotrzeć do najmłodszych. Wie, że treściami nadawanymi wyłącznie linearnie ma marne szanse.

Początek roku szkolnego to dobry moment, by mówić o edukacji. Mam nadzieje, że pomysł TVP i Ministerstwa będzie rozwijał się jednak przez cały rok, a nie jest tylko dobrą zagrywką, na rozpoczęcie edukacji. A sam serwis jest na tyle ciekawie zrobiony, że powinien swoimi treściami zainteresować nie tylko najmłodszych użytkowników sieci.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA