REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

iPad asystował przy operacji chirurgicznej

Ten tytuł nie dotyczy ani nowej części Iron-Mana, ani najnowszego filmu Stevena Spielberga. Tak się składa, że niemiecki chirurg rzeczywiście przeprowadził skomplikowaną operację przy użyciu iPada i specjalnej aplikacji, wykorzystującej technologię rozszerzonej rzeczywistości.

22.08.2013
14:01
iPad asystował przy operacji chirurgicznej
REKLAMA

Lekarz na początku, przy pomocy właśnie iPada, zrobił zdjęcie wątroby pacjenta. Następnie specjalnie stworzona do tego celu aplikacja wykonała na tej podstawie bardzo dokładny model 3D, który nie tylko pokazywał sam kształt narządu, ale nawet położenie guza czy też żył. To oczywiście okazało się niezwykle przydatne w trakcie samej operacji, chociażby dlatego, że pozwalało obejrzeć danych organ z każdej strony, co normalnie jest nie tyle utrudnione, co praktycznie niemożliwe. No chyba, że pacjent byłby rozcinany nie tylko w jednym miejscu.

REKLAMA
ipad-operacja

Połączenie tabletu i aplikacji z rozszerzoną rzeczywistością pozwoliło niemieckiemu chirurgowi na szczęśliwe przeprowadzenie operacji. Był to pierwszy raz w historii, kiedy do czegoś takiego został wykorzystany tradycyjny sprzęt mobilny, na co dzień używany przez „normalnych” ludzi oraz aplikacja z rozszerzoną rzeczywistością.

Co prawda program na ten moment pozwala jedynie na stworzenie obrazu 3D wątroby, ale jej twórcy już zapewniają, że wkrótce możliwości zostaną jeszcze rozszerzone, co pozwoli na jeszcze szersze zastosowanie. Programista twierdzi, że w przyszłości aplikacja pomoże także w usuwaniu guzów z trzustki i innych organów.

REKLAMA
ipad-operacja2

Osobiście jestem bardzo zdumiony tymi informacjami. Do tej pory lekarze wykorzystywali bardzo drogie i niezwykle skomplikowane sprzęty. Tymczasem okazuje się, że niezwykle pomocnym urządzeniem w ratowaniu życia ludzkiego może być tablet kupiony w hipermarkecie lub sklepie z elektroniką. Nie dość, że jest to niezwykle krzepiąca informacja, to jeszcze pokazuje jak wielki potencjał drzemie cały czas w świecie mobilnym, a przede wszystkim w programistach, którzy piszą aplikacje czy to na iOS-a, Androida czy też Windows Phone’a. W tym przypadku możliwości naprawdę wydają się być ograniczone tylko ludzką wyobraźnią.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA