Tech  / News

Zenbox.pl jest atakowany przez bardzo upartego hakera

176 interakcji
dołącz do dyskusji

Jak udało nam się dowiedzieć Zenbox.pl – hosting w chmurze – od piątku jest systematycznie atakowany.

Serwis jest atakowany od piątku, ale to w niedzielę miała miejsce kulminacja. Co ciekawe, za atakiem stoi najprawdopodobniej prawdziwy profesjonalista, który cały czas dostosowuje swoje działania i reaguje na wszystkie próby obrony Zenbox.

Problem jest w tym, że ten ktoś, kto atakuje, uwziął się. My stawiamy linię obrony X, a on zmienia formę ataku na Y. Poza tym używa dużego botnetu. Za każdym, jak tylko wychwycą naszą reakcję, zmieniają metodykę. Mają szeroki wachlarz możliwości zaszkodzenia. To nie jest maszynowy atak. Ktoś cały czas siedzi przy komputerze i zmienia sposób działania – mówi Tomasz Fiedoruk, szef Zenbox.pl.

Na szczęście firma radzi sobie całkiem nieźle. W walce pomaga im Oktawave, które cały czas filtruje atak. Tomasz Fiedoruk zapewnił mnie też, że dane i skrypty nie zostały w żaden sposób naruszone, a serwery „fizycznie się nudzą”. Cała bitwa odbywa się na routerach.

Co prawda klienci mogą odczuwać niewielkie przerwy w działaniu usługi, ale powinny one być tylko chwilowe. Zenbox na razie skupia się na odpieraniu ataków, więc szczegóły nie są jeszcze znane. Wiadomo natomiast, że zlokalizowanie przestępcy lub przestępców nie będzie łatwe.

Aby ich zlokalizować potrzeba byłaby współpraca głównych operatorów w tym także kontakty zagraniczne. Wyraźnie widać, że to atak na naszą firmę lub nawet firmy, włącznie z Oktawave, a nie zabawa. Zabawowy DDoS trwa do godziny, a tutaj czas liczymy już w dniach – opowiada Fiedoruk.

Wśród klientów Zenbox.pl znajdują się serwisy, które mają po parę milionów użytkowników miesięcznie. Wśród nich są między innymi grupa Goal.pl czy też Tabletowo.pl.

Jeśli uda nam się dowiedzieć coś więcej, to natychmiast damy Wam znać.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst